جنوب یمن همه‌پرسی استقلال برگزار می‌کند

۱۳۹۶-۰۷-۲۳ سیاست

جنوب یمن همه‌پرسی استقلال برگزار می‌کند

استاندار سابق عدن و از رهبران جدایی‌طلبان جنوب یمن اعلام کرد، زمان برگزاری همه پرسی استقلال جنوب این کشور به زودی اعلام و هیئتی منتخب برای اداره این اقلیم تشکیل خواهد شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، عیدروس زبیدی، استاندار سابق عدن که رهبری جنبش جدایی طلبی جنوب یمن را برعهده دارد، در جشن پنجاه و چهارمین سالگرد انقلاب ۱۴ اکتبر ۱۹۳۶ علیه استعمار انگلیس، در برابر هزاران تن از حامیان خود طرح‌های جدایی طلبی جنوب یمن را اعلام کرد.

پیشتر زبیدی که شورایی را برای تحقق جدایی جنوب یمن تشکیل داده، در گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کرده بود: همه پرسی استقلال به زودی برگزار خواهد شد.

وی اظهار داشت: هیاتی پارلمانی موسوم به مجلس ملی متشکل از ۳۰۳ عضو که به منزله پارلمان کوچکی برای مردم همه مناطق جنوب یمن می‌باشد، تشکیل می‌شود.

زبیدی در ۱۱ مه ۲۰۱۷ تاسیس شورای انتقالی جنوب این کشور را که شامل سران قبیله‌ای، نظامی و سیاسی است را اعلام کرده بود. این شورا در تلاش است جنوب یمن را جدا کرده و یک رهبری سیاسی با ریاست زبیدی برای اداره جنوب این کشور تشکیل دهد.

این اقدام ناآرامی‌ها در یمن را افزایش می‌دهد به ویژه با توجه به کنترل حوثی‌ها بر شهر صنعا، پایتخت.

شورای انتقالی جنوب یمن به دنبال درگیری بر سر قدرت بین رهبران جنوب این کشور و منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن تشکیل و منجر به تضعیف تلاش‌های عربستان برای هماهنگی جهت حمله نظامی به انصارالله شد.

دولت هادی تشکیل شورای انتقالی را رد و اعلام کرده این شورا اختلافات را عمیق‌تر می‌کند و به نفع انصارلله است.

بسیاری از مردم جنوب یمن معتقدند مقامات در شمال این کشور از منابع طبیعی آنها سوء استفاده کرده و آنها را از اشتغال در سمت‌های عالی دولتی و نیز درآمدهای دولت محروم می‌کنند.

زبیدی از سوی عبد ربه منصور هادی از سمتش به عنوان استاندار عدن برکنار شده بود.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۷-۲۳ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.