جایزه ترامپ برای دستگیری دو عضو حزب‌الله

۱۳۹۶-۰۷-۱۹ سیاست

جایزه ترامپ برای دستگیری دو عضو حزب‌الله

همچنین این مقامات اطلاعاتی از رژیم اسرائیل مدعی شده‌اند که طلال حمیه در زمان حمله آمریکا به عراق، در هماهنگی با مقتدا صدر و جیش المهدی بوده است و با این گروه همکاری داشته.

جایزه ترامپ برای دستگیری دو عضو حزب‌اللهدرحالی‌که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا قرار است در روزهای پیش رو از استراتژی جامع خود در قبال ایران رونمایی کند، از هم‌اکنون فشارها را بر ایران و متحدان ایران در منطقه زیاد کرده است. در آخرین تحولات ترامپ برای دو تن از رهبران حزب‌الله جایزه چند میلیون دلاری تعیین کرده است.

به گزارش تابناک، واشنگتن قرار است برای هرگونه اطلاعات موثقی که منجر به دستگیری دو تن از رهبران حزب‌الله شود، جایزه‌ای بالغ‌بر ۱۲ میلیون دلار تعیین کرده است. این دو نفر عبارت‌اند از «طلال حمیه» که گفته می‌شود فرمانده عملیات خارجی حزب‌الله است (جایزه ۷ میلیون دلاری) و دیگری «فؤاد شکر» از دیگر فرماندهان نظامی برجسته حزب‌الله (جایزه ۵ میلیون دلاری).

«ناتان سیلز» هماهنگ‌کننده عملیات ضد تروریسم وزارت امور خارجه آمریکا دراین‌باره بیان کرده که در طی یک دهه گذشته این برای اولین بار است که آمریکا برای دستگیری فرماندهان حزب‌الله اقدام به تعیین جایزه می‌کند. وی گفته: اقدام امروز و تعیین جایزه قدم دیگری در راستای افزایش فشار بر آن‌ها (حزب‌الله) و نهاد و سازمان آن‌ها است.

جایزه ترامپ برای دو تن از فرماندهان نظامی حزب‌اللهبه شکلی جالب‌توجه نام این دو فرمانده حزب‌الله برای تعیین جایزه دستگیری در کنار دو تروریست معروف دیگر قرارگرفته است: ابوبکر البغدادی سرکرده داعش و محمد جولانی فرمانده شاخه سوریه القاعده. البته این دو فرمانده حزب‌الله از پیش‌ازاین در فهرست تروریستی آمریکا قرارگرفته بودند (حمیه در سال ۲۰۱۵ و شکر در سال ۲۰۱۳). کلیت سازمان حزب‌الله نیز از سال ۱۹۹۷ در فهرست تروریستی آمریکا قرارگرفته بود.

«نیکولاس راسموسن» رئیس مرکز ملی ضد تروریسم آمریکا دراین‌باره بیان کرده است: گروه حزب‌الله مسئول بسیاری از عملیات تروریستی است و تقریباً در هر گوشه‌ای از جهان یک شاخه و شعبه دارد. به گفته او حزب‌الله در تلاش برای انجام عملیاتی در دل آمریکا است.

همچنین سیلز نیز بیان کرده است که در آستانه معرفی استراتژی آمریکا در قبال ایران، واشنگتن قرار است از همه کشورها بخواهد که گروه حزب‌الله را به‌عنوان یک گروه تروریستی معرفی کنند. وی با اشاره تلویحی به اتحادیه اروپا که تنها شاخه نظامی حزب‌الله را تروریستی معرفی کرده و نه شاخه سیاسی آن را، بیان کرده است: اشتباه نکنید. حزب‌الله هیچ شاخه سیاسی ندارد بلکه یک‌نهاد یکپارچه است، یک‌نهاد تروریستی که تا مغز استخوان فاسد است.

«طلال حمیه» یکی از فرماندهان ارشد حزب‌الله است که بیش از هر چیز مسئول هماهنگی و اجرای عملیات خارجی این نهاد است. وی فرمانده سازمان امنیت خارجی حزب‌الله بوده که بعد از عماد مغنیه در سال ۲۰۰۸ جایگزین وی در ساختار حزب‌الله شده است. ایالات‌متحده وی را متهم به دست داشتن در عملیات تروریستی آرژانتین در سال ۱۹۹۴ کرده است ولی هیچ‌گاه مستندات جدی درباره این اتهام به دست داده نشده.

به شکلی جالب‌توجه بعد از ۱۹۹۴ نیز هیچ اتهامی علیه وی و سازمان امنیت خارجی حزب‌الله نشده است بااین‌حال منابع اطلاعاتی اسرائیل ادعا می‌کنند که حمیه مسئول جذب نیرو برای حزب‌الله از سراسر دنیا است که به‌ویژه فعالیت‌های خود را در آمریکای جنوبی، اروپای غربی و آفریقا متمرکز کرده است.

همچنین این مقامات اطلاعاتی از رژیم اسرائیل مدعی شده‌اند که طلال حمیه در زمان حمله آمریکا به عراق، در هماهنگی با مقتدا صدر و جیش المهدی بوده است و با این گروه همکاری داشته.

اطلاعات ایالات‌متحده و رژیم اسرائیل از طلال حمیه به‌قدری ضعیف است که چند تاریخ متفاوت برای تولد وی ذکرشده که از ۱۹۵۲ تا ۱۹۶۰ میلادی متفاوت است.

همچنین فؤاد شکر از فرماندهان نظامی برجسته حزب‌الله است که برخی وی را مغز متفکر نظامی حزب‌الله در سوریه می‌دانند. گفته می‌شود که فؤاد شکر در شورای جهاد حزب‌الله فعالیت دارد و با هدایت و کمک به نیروهای حزب‌الله در سوریه که علیه تروریست‌های داعش مبارزه می‌کنند، نقشی مؤثر در صحنه عملیاتی سوریه بازی می‌کند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۷-۱۹ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.