واشنگتن‌پست: ترامپ برجام را تایید نخواهد کرد

۱۳۹۶-۰۷-۱۵ سیاست

واشنگتن‌پست: ترامپ برجام را تایید نخواهد کرد

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست از قصد ترامپ برای اعلام عدم پایبندی ایران به تعهداتش در برجام خبر داده است.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که طبق توافق گروه ١+۵ و ایران تنها مرجع راستی‌آزمایی برجام است، به دفعات متعدد پایبندی ایران به برجام را تأیید کرده است. حال اما واشنگتن‌پست خبر داده که ترامپ قصد دارد عدم پایبندی ایران به برجام را در گزارشی به کنگره اعلام کند. البته اعلام شده است که ترامپ از توصیه به کنگره برای اعمال مجدد تحریم‌های هسته‌ای ایران خودداری خواهد کرد چراکه این کار عملا باعث ابطال توافق هسته‌ای خواهد شد.

در واقع ترامپ قصد دارد بدون این‌که صراحتا از برجام خارج شود با اعلام عدم پایبندی ایران به برجام، زمینه را برای اعمال فشارهای سیاسی به ایران افزایش دهد. برخی کارشناسان سیاسی آمریکا نیز بر این عقیده‌اند که ترامپ تنها به این دلیل قصد دارد برجام را تضعیف کند که این توافق در زمان ریاست‌جمهوری اوباما و قدرت دموکرات‌ها در کنگره انجام شده است و ترامپ با هر اقدام و توافقی که در زمان اوباما انجام شده باشد به دلایل سیاسی مخالف است.

به گزارش واشنگتن‌پست افرادی که در جریان راهبرد جدید کاخ‌سفید در قبال ایران هستند، روز پنجشنبه گفتند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در نظر دارد هفته آینده اعلام کند که وی توافقنامه هسته‌ای بین‌المللی با ایران را تأیید نمی‌کند و می‌گوید که این توافقنامه به نفع منافع ملی آمریکا نیست و به این ترتیب موضوع را در اختیار کنگره‌ای قرار می‌دهد که رغبت چندانی به توافق هسته‌ای ندارد. این حرکت ترامپ نخستین گام در روندی خواهد بود که می‌تواند درنهایت منجر به از سرگیری تحریم‌های آمریکا ضد ایران شود و باعث از بین رفتن توافقنامه‌ای خواهد شد که فعالیت‌های هسته‌ای ایران را محدود می‌کند.

این گزارش می‌افزاید، پیش‌بینی می‌شود دونالد ترامپ در طی یک سخنرانی که فعلا تاریخ آن برای دوازدهم اکتبر تنظیم شده است، اقدام به تشریح یک راهبرد کلان برای مقابله با این کشور (ایران) بکند. ترامپ براساس آنچه رویکرد شدیدتر و جامع‌تر توصیف شده است، باب اصلاح توافقنامه تاریخی ‌سال ۲۰۱۵ را باز خواهد کرد، ترامپ بارها از توافقنامه هسته‌ای به‌ عنوان یک توافقنامه ضعیف و غیرمنصفانه برای آمریکا انتقاد کرده است.
چهار نفر از افراد مطلع و آگاه از تفکرات رئیس‌جمهوری آمریکا درباره برجام گفته‌اند که وی فعلا از توصیه به کنگره برای اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران خودداری خواهد کرد؛ چون چنین کاری باعث ابطال توافقنامه خواهد شد. کلیه این افراد هشدار دادند که این برنامه‌ها هنوز نهایی نشده است و ممکن است دچار تغییراتی شود.

مایکل آنتون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ‌ سفید گفت: «دولت مشتاقانه منتظر است تا در زمان مناسب جزییات راهبرد ما را در قبال ایران ارایه کند.» سایر افراد آشنا به روند بازنگری ۹ ماهه در رویکردهای نظامی، دیپلماتیک، اقتصادی و اطلاعاتی آمریکا در قبال ایران، به شرط مخفی‌ماندن هویتشان صحبت کردند؛ چون ابعاد سیاست‌های آمریکا در قبال ایران هنوز قطعی نشده و دونالد ترامپ هم هنوز تصمیم خود را اعلام نکرده است.

از سوی دیگر سارا‌هاکابی سندرز، سخنگوی کاخ‌سفید نیز روز گذشته اعلام کرده است که ترامپ تصمیم خود را در خصوص برجام گرفته است و این تصمیم به ‌زودی اعلام خواهد شد. دونالد ترامپ نیز شب گذشته در دیدار با افسران ارتش نظامی آمریکا ضمن تکرار ادعاهای خود علیه ایران اعلام کرد که این آرامش پیش از طوفان است. او در حضور افسران نظامی آمریکا اعلام کرد که این «آرامش پیش از طوفان» است و در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که این جمله چه مفهومی دارد، گفت: خواهید دید. او در این دیدار به تکرار ادعاهای خود علیه ایران پرداخت و گفت: رژیم ایران از تروریسم حمایت کرده و خشونت و هرج‌و‌مرج را در تمام خاورمیانه می‌پراکند. وی افزود: به همین دلیل است که ما باید به اقدامات خصمانه و جاه‌طلبی هسته‌ای ایران پایان دهیم؛ به‌زودی تصمیم من را در مورد ایران خواهید فهمید.

تصمیم ترامپ بر اعلام عدم پایبندی ایران به برجام در حالی صورت می‌گیرد که به غیر از مخالفت‌های جهانی، برخی از وزرای دولت آمریکا نیز با این تصمیم ترامپ موافق نیستند. برای مثال جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که ماندن در برجام در راستای منافع ملی آمریکاست. جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز اخیرا خروج از توافق بین‌المللی برجام را باعث تأثیر منفی بر اعتبار آمریکا دانست. تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا و ژنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی ترامپ نیز هر دو او را به ماندن در برجام توصیه کرده‌اند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از منابع آگاه کاخ‌سفید اعلام کرد که ژنرال مک مستر در دیداری که با چند سناتور دموکرات داشته، اعلام کرده است که به رد پایبندی ایران به برجام راضی نیست. این گزارش به نقل از دو منبع آگاه کاخ‌سفید آورده است که مک مستر، مشاور امنیت ملی ترامپ روز چهارشنبه گروهی از سناتورهای دموکرات را برای گفت‌وگو در مورد برنامه رئیس‌جمهوری درباره برجام به کاخ‌سفید دعوت کرده است و این سناتورها از جلسه این برداشت را داشته‌اند که مک مستر معتقد است رد پایبندی ایران به برجام راه درستی نیست. این منابع اعلام کرده‌اند که مک مستر این دیدار را برای آن ترتیب داده است تا از ایده سناتورهای دموکرات برای جلوگیری از رد برجام که جمهوریخواهان و دموکرات‌ها هر دو معتقدند باعث بر هم خوردن ثبات با متحدان آمریکا خواهد شد، استفاده کنند. اگر چه این منابع اعلام کرده‌اند که مک مستر هرگز به ‌طور مشخص اعلام نکرده است که با تصمیم ترامپ مبنی بر رد پایبندی ایران به برجام مخالف است، اما او همواره در این جلسه به درخواست‌های سناتورها برای جلوگیری از اعلام عدم پایبندی ایران به برجام پاسخ داده و تأکید کرده است که او کسی نیست که آنها باید راضی کنند. اگر چه مک مستر همواره ادعاهای خصمانه خود علیه ایران را تکرار کرده است، اما او و رکس تیلرسون در چند جلسه با ترامپ سعی کرده‌اند تا او را از تصمیم خود برای اعلام رد پایبندی ایران به برجام منصرف کنند.

تأکید کمیسیون اروپا بر لزوم پایبندی همه طرف‌ها به برجام

غیر از مخالفت‌های داخلی با تصمیم ضدبرجامی ترامپ، یک سخنگوی کمیسیون اروپا تأکید کرد که برجام نتیجه‌بخش بوده است و همه طرف‌ها باید به تعهدات خود نسبت به آن پایبند باشند.

این سخنگوی کمیسیون اروپا در یک کنفرانس خبری در بروکسل گفت: ما به دقت پیشرفت‌های ایجاد‌شده در توافق را رصد می‌کنیم و باید یادآوری کرد که برجام یک توافق عدم اشاعه است که توسط شورای امنیت مورد قبول واقع شده است. وی افزود: این توافق نتیجه‌بخش بوده است؛ چرا که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که مسئول نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران است، ٨ بار پایبندی کامل ایران را به برجام تأیید کرده است.

او گفت: این توافق یک راه‌حل بلندمدت و پایدار در مورد برنامه هسته‌ای ایران است که به همه طرف‌ها این تضمین‌های ضروری را می‌دهد و ما از همه اعضای برجام می‌خواهیم تا به تعهدات خود در این توافق پایبند بمانند. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشتر اعلام کرده است برجام یک توافق دوجانبه نیست و آمریکا نمی‌تواند یک‌طرفه از ادامه اجرای آن جلوگیری کند.

منبع: روزنامه شهروند

(Visited 44 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۷-۱۵ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.