نقدی ظریف، به پیش‌بینی ظریف دکتر ظریف ‌

۱۳۹۶-۰۷-۱۲ سیاست

نقدی ظریف، به پیش‌بینی ظریف دکتر ظریف ‌

« نقدی ظریف، به پیش‌بینی ظریف دکتر ظریف ‌» عنوان سرمقاله روزنامه مردم سالاری به قلم بهروز پورسینا است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

وزیر امور خارجه متعهد، سیاس، پرکار و البته خندانمان طی مصاحبه ای با دو روزنامه انگلیسی گاردین و فایننشال تایمز پیش بینی کرد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در گزارش ماه اکتبر تاییدیه پایبندی ایران به برجام را صادر نخواهد کرد. او همچنین در گفت‌وگو با «چارلی رز» مجری شبکه پی‌بی‌اس که متن آن در هفته نامه نیوزویک منتشر شد، تاکید کرد اگر ترامپ از برجام خارج شود، ممکن است با یک بحران هسته‌ای دیگر مواجه شود.
تحلیل مذاکرات هسته‌ای را این قلم از سال ۱۳۹۳ به جد و با موشکافی‌هایی بعضا خاص، بطور مستمر در دستور کار خود داشته است و برخی نشانه‌های توفیقات نگارنده در این باب را می‌توان در ورود عبارت‌هایی نظیر ماراتن هسته‌ای، میوه‌های برجام، گسل عمیق سیاسی در آمریکا ناشی از برجام و نظایر آن را در ابواب هفتگانه مربوط به مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ همچنین رسانه‌های جمعی دید. ذکر این نکته از این باب است که اگر هم در اینجا نقدی صورت می‌گیرد، متکی به عقبه طولانی و عمیق نگارنده در این باب است.
مذاکرات هسته‌ای از برخی نقطه نظرات، چالشی همانند دفاع مقدس بود. ‌هنوز عطر بزرگداشت سالگرد هفته دفاع مقدس، در مشامها مانده است. هجمه ناجوانمردانه دشمنان انقلاب اسلامی‌به سرکردگی صدام بعثی به ایران، کشور را برای دفاع از تمامیت ارضی، حفظ نوامیس همچنین دفاع از آرمانها، ناخواسته وارد جنگی ۸ ساله کرد که در نهایت، برکات و خیرات آن، به فضل الهی بسیار بیش از هزینه و مصائب آن شد. با اینحال و با گذشت ۳۰ سال از پایان رسمی‌جنگ تحمیلی در شهریور ۱۳۶۷ پس از تصمیم نظام در خصوص ادامه نبرد تا پیروزی نهایی پس از فتح خرمشهر، عده ای مدعی با نوعی غرض ورزی و سوء نیت، تصمیم نظام در قبال قبول قطعنامه ۵۹۸ و خاتمه جنگ در آن مقطع را ناشی از وادادگی دولت وقت در پشتیبانی از دفاع مقدس همچنین برخی مسئولین به رهبری آیت الله فقید‌هاشمی‌منتسب می‌کنند؛ گویی که معاذالله، حضرت امام راحل در بازخورد با این مسائل که به او تحمیل شد، قطعنامه ۵۹۸ را به اجبار قبول و از آن تعبیر به نوشیدن جام زهر فرمودند.
در اینجا بسیار بجاست که در این بخش از یادداشت، پاراگرافی از پیام امام راحل را پس از قبول قطعنامه بازخوانی کنیم آنجا که می‌فرمایند‌: من در اینجا از مادران و پدران و خواهران و برادران و همسران و فرزندان شهدا و جانبازان به خاطر تحلیل‌های غلط این روزها رسماً معذرت می‌خواهم و از خداوند می‌خواهم مرا در کنار شهدای جنگ تحمیلی بپذیرد. ما در جنگ برای یک لحظه هم نادم و پشیمان از عملکرد خود نیستیم. راستی مگر فراموش کرده ایم که ما برای ادای تکلیف جنگیده‌ایم و نتیجه، فرع آن بوده است. ملت ما تا آن روز که احساس کرد که توان و تکلیف جنگ دارد به وظیفه خود عمل نمود و خوشا به حال آنان که تا لحظه آخر هم تردید ننمودند؛ آن ساعتی هم که مصلحت بقای انقلاب را در قبول قطعنامه دید و گردن نهاد، باز به وظیفه خود عمل کرده است. آیا از اینکه به وظیفه خود عمل کرده است نگران باشد؟! امام خمینی ( ره) در ادامه همین بیانات می‌فرمایند: نباید برای رضایت چند لیبرال خود فروخته در اظهارنظرها و ابراز عقیده‌ها به گونه ای غلط عمل کنیم که حزب‌الله عزیز احساس کند جمهوری اسلامی‌دارد از مواضع اصولی اش عدول می‌کند. تحلیل این مطلب که جمهوری اسلامی‌ایران چیزی به دست نیاورده و یا ناموفق بوده است، آیا جز به سستی نظام و سلب اعتماد مردم منجر نمی‌شود؟! تأخیر در رسیدن به همه اهداف دلیل نمی‌شود که ما از اصول خود عدول کنیم. همه ما مأمور به ادای تکلیف و وظیفه ایم نه مأمور به نتیجه.
انصافا بازخوانی این جملات حیات بخش به گونه‌ای است که گویا هم امروز امام امت، این سخنان گوهر بار را ابراز و ابرام فرموده اند. برگردیم به زمان حال و یادآوری این نکته که در مقطع مهمی‌از سیر مذاکرات هسته‌ای، نظام تصمیم گرفت تا با استراتژی نرمش قهرمانانه، پرونده باز هسته‌ای، بسته شود. بر مبنای اصل خدشه و تغییر ناپذیر میزان، رای ملت است دکتر روحانی از سوی ملت برای ایفای این ماموریت خطیر انتخاب شد.
ما در جنگ تحمیلی، بسیار بیش از برخی امتیازهایی که در مذاکرات هسته‌ای مجبور به قبول آن شدیم را متحمل شدیم که در راس آن، تقدیم هزاران نفر از بهترین جوانان این امت در جهت مقابله با دشمن بود اما آن را نه خسارت بلکه انوار هدایت برای جامعه می‌دانیم و در کل، از تمام دوران دفاع مقدس با تمام فراز و نشیب و نتیجه ظاهری آن، لحظه ای هم نادم و پشیمان نیستیم. چگونه است که عده ای مقدس نما و مدعی، از همان روز استقرار دولت یازدهم دست از سرزنش، آزار، مخالفت، مقابله و دیگر نابخردی‌ها در فشار به تیم مذاکره کننده برنداشته اند!؟ شاید گفته شود که فلان نامزد اگر در انتخابات ۱۳۹۲ انتخاب می‌شد خیلی برای مذاکرات هسته‌ای بهتر بود! چنین حرف و ادعای گزافی یعنی عدم تکلیف مداری و عدم تمکین به اصل میزان بودن رای ملت. ممکن است گفته شود که اشتباهات تیم مذاکره‌کننده زیاد بوده است که باید گفت که اولا، آیا افتخار و اقتدارمان در دفاع مقدس بر این مبتنی بوده است که ما در آن دوران، مصون از اشتباه بوده‌ایم که قطعا، حرفی جاهلانه و کودکانه‌تر از این را نمی‌توان زد؛ ثانیا، بیرون از گود به راحتی می‌توان مدعی تشخیص اشتباهات عدیده تیم مذاکره‌کننده شد و آیا به صرف ادعا مگر می‌توان مدعی شد که این تشخیص اشتباه، درست بوده است؛ حاشا و کلا که بسیاری از این سخنان، ادعا و گزافه‌گویی است.
نکته اساسی: آنچه تاکنون در زمینه احراز برخی اشتباهات نادر در فرآیند مذاکرات بوده، همان است که در بیانات مقام معظم رهبری تاکنون آمده است آن هم نه با تاویل و تفسیرهای به رای، زیرا بیانات رهبری در این زمینه همان طور شفاف و صریح و تاویل ناپذیر می‌باشد که در تایید و تکریم تیم مذاکره کننده تاکنون، به صراحت و تاویل ناپذیری بیان و ابراز شده است. پس این همه هیاهو و کارشکنی و مایوس کردن مردم و ضربه به تیم مذاکره‌کننده در یکی از پیچیده‌ترین مذاکرات بین‌المللی، از چه بابت صورت گرفته است؟! سوالی که شاید، گذشت زمان پاسخی مبرهن و روشن برای آن بیابد.
کلام پایانی و نتیجه‌گیری: با آنکه مجاز به نقد هستیم اما اولا نقد، قواعد مشخصی دارد که تاکنون در بسیاری از حرکات تخریبی، حتی رگه‌هایی از آن دیده نشده است و در ثانی، در خط اول مبارزه با دشمن و در اینجا مذاکرات هسته‌ای، بیش از آنکه تیم مذاکره‌کننده به نقد احتیاج داشته باشد که دارد، به پشتیبانی و حمایت و همدلی نیاز دارد. آنچه را که در پایان، پیرامون نقد ظریف این قلم حول پیش بینی ظریف دکتر ظریف می‌توان عنوان کرد این است که این پیش بینی بسیار دقیق اما لزوما محتمل الوقوع نیست‌. اعلام این پیش‌بینی مقارن با برگزاری مجمع عمومی‌ سازمان ملل و پشتیبانی تقریبا تمامی‌کشورهای جهان از لزوم پایبندی ۷ کشور حاضر در معاهده برجام نسبت به اجرای مفاد آن، شرایط دو سر بردی را برای دیپلماسی خارجی ایران به ارمغان می‌آورد زیرا اگر این پیش بینی محقق نشود شخصیت پوچ لجباز بی منطق پوپولیستی ترامپ بر جهانیان بیش از پیش روشن می‌شود و در عین حال، آمریکا رسما از برجام خارج نمی‌شود اما اگر، این پیش بینی محقق شد باز هم در این حالت، دیپلماسی جمهوری اسلامی ‌ایران با نقطه اتکای قوی‌تری در دستیابی به سیاست عدم همراهی اتحادیه اروپا، روسیه و چین با آمریکا عمل خواهد کرد. ‌با این همه می‌بایست توجه داشت که در این سناریو، بهترین پاسخ این است که دستگاه دیپلماسی خارجی به صراحت اعلام کند، همه گزینه‌ها در واکنش به خروج آمریکا از برجام روی میز است بی آنکه سرفصل گزینه‌های محتمل را بر ملا کنیم. بعید نیست که آمریکا با نقشه خروج از برجام، قصد مدیریت بحران کره‌شمالی را با احتمال اتخاد برخی سیاست‌های اشتباه از سوی دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ‌ایران داشته باشد.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۷-۱۲ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.