جواب مثبت اقلیم کردستان عراق به دعوت مرجعیت دینی

۱۳۹۶-۰۷-۱۰ سیاست

جواب مثبت اقلیم کردستان عراق به دعوت مرجعیت دینی

شورای عالی همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق این شورا را منحل و تشکیل شورای عالی رهبری سیاسی را به ریاست مسعود بارزانی برای مذاکره قریب‌الوقوع با بغداد درباره آینده اقلیم اعلام کرد.

به گزارش شبکه سومریه نیوز عراق، خلیل ابراهیم، عضو شورای عالی همه‌پرسی در کنفرانسی در اربیل اظهار داشت، در حال حاضر کردستان تصمیم گرفته شورای عالی همه‌پرسی را منحل کرده و برای تشکیل شورای سیاسی جهت تعامل با نتایج همه‌پرسی تلاش کند.

وی خاطرنشان کرد: رهبری کردستان یکپارچه است و ما از طرح آیت‌الله سید علی سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان استقبال می‌کنیم و بر زبان مذاکره تاکید کرده و پیام صلح را به همه می‌دهیم.

این مقام کرد تاکید کرد: ما تهدیدی برای هیچ کس نیستیم و هیچ دلیلی هم برای بی‌ثبات‌سازی منطقه نمی‌بینیم و هرگز بر خلاف قوانین و اصول بین‌الملل کار نخواهیم کرد.

ابراهیم تاکید کرد: ما مایل به مذاکره با بغداد و تمامی طرف‌های بین‌اللمللی طبق برنامه‌های علنی هستیم و آماده‌ایم تمامی مسائل را بررسی کنیم اما استقلال همچنان استراتژی ما خواهد ماند. ما جزئی از عراق بوده و عراق تا به این لحظه کشورماست.

همچنین امین بکر، معاون رئیس فراکسیون پارلمانی تغییر روز یکشنبه گفته بود، فراکسیونش طرحی را برای پایان دادن به بحران بین بغداد و اربیل و ایجاد پلی برای مذاکره در پاسخ به درخواست مرجعیت دینی دارد در حالی که سیاست مجازات دسته‌جمعی و استفاده از زور را که تنها باعث ویرانی و اختلاف در اجتماع می‌شود، رد می‌کند.

پارلمان کردستان عراق نیز روز شنبه از طرح مرجعیت عالی قدر شیعیان برای آرام کردن اوضاع استقبال کرد.

براساس گزارش‌ها، تشکیل شورای رهبری شامل رهبران احزاب سیاسی حامی استقلال کردستان عراق و به ریاست مسعود بارزانی خواهد بود. اما ابعاد این تصمیم جدید هنوز به طور کامل مشخص نشده و شاید انحلال شورای عالی همه‌پرسی اقدامی واقعی هماهنگ با به ثمر رساندن عملی ماموریت استقلال باشد.

در عین حال شاید تشکیل شورای عالی رهبری سیاسی دربرگیرنده برخی تلاش‌ها برای حل و فصل بحرانی باشد که همه‌پرسی به همراه داشت.

احتمالا تشکیل این شورای رهبری تلاشی برای بازکردن زمینه مذاکره با دولت مرکزی عراق به ویژه به این دلیل باشد که از طرح آیت‌الله سیستانی برای مذاکره بین طرفین استقبال کرده و گفته است، به زودی مذاکره با بغداد را آغاز می‌کند.

منبع: ایسنا

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۷-۱۰ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.