مسعود بارزانی: خواهان درگیری و تنش با ایران و ترکیه نیستیم/ در اجرای همه‎پرسی قاطع هستیم

۱۳۹۶-۰۷-۰۲ سیاست

مسعود بارزانی: خواهان درگیری و تنش با ایران و ترکیه نیستیم/ در اجرای همه‎پرسی قاطع هستیم

رئیس منطقه کردستان عراق اعلام کرد که ما در سال ۲۰۰۳ پس از جنگ آمریکا علیه عراق و سقوط رژیم صدام امیداور بودیم که مرحله جدیدی در عراق آغاز و نظام فدرالی و دموکراتیک در این کشور تشکیل شود.

«مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق در آستانه برگزاری همه‎پرسی برای جدایی کردستان از عراق نشست خبری در اربیل برگزار کرد.

وی در این نشست خبری گفته که ما در سال ۲۰۰۳ پس از جنگ آمریکا علیه عراق و سقوط رژیم صدام امیداور بودیم که مرحله جدیدی در عراق آغاز و نظام فدرالی و دموکراتیک در این کشور تشکیل شود.

رئیس منطقه کردستان عراق افزود: اگر مشارکت استان های کردستان برای تشکیل قانون اساسی جدید عراق در سال ۲۰۰۵ نبود، قانون اساسی در این کشور تشکیل نمی شد.

بارزانی تصریح کرد: اما پس از سال ۲۰۰۳ همه مناطق عراق علیه کردستان عراق شد و بغداد از پرداخت حقوق و بودجه پیشمرگه از سال ۲۰۰۷ خودداری کرد.

رئیس منطقه کردستان عراق گفت: برای رسیدن به حل مشکلات بین دولت مرکزی عراق و اربیل تلاش زیادی انجام دادیم، اما این تلاش موفقیت آمیز نبود. اقدامات بغداد ما را مجبور کرد که همه پرسی را اجرا کنیم.

مسعود بارزانی اعلام کرد که همه پرسی نخستین گام مردم کردستان برای تعیین سرنوشتشان است. همه پرسی برای مشخص کردن مرزها نیست و ما به گفت‎و‎گوی باز با بغداد تمایل داریم.

رئیس منطقه کردستان عراق در ادامه تاکید کرد که اربیل در اجرای همه پرسی قاطع است و تحت فشار تهدیدات قرار نمی‏‎گیرد، چراکه فقط گزینه جدایی است که اهداف ما را محقق می کند و مشکلات کردستان پس از جدایی کاهش می‏‏‎یابد.

رئیس منطقه کردستان عراق افزود: ما خواهان داشتن بهترین روابط با همسایگان خود هستیم و با آنها بر اساس قوانین بین المللی همکاری خواهیم داشت.

مسعود بارزانی گفت: برای پیش نویس قانون اساسی جدید دولت کردستان عراق تلاش خواهیم کرد.

وی اعلام کرد که ما خواستار داشتن و ساختن رابطه جدید با بغداد بر اساس حسن همجواری هستیم، زیرا روابط و همکاری جاری با شکست مواجه شد.

بارزانی خاطرنشان کرد که کردها پس از همه پرسی با بغداد درباره چگونگی اجرای نتیجه همه پرسی رایزنی خواهند کرد.

رئیس منطقه کردستان عراق با توجه به مخالفت‎های ایران و ترکیه نسبت به همه پرسی گفت: ما خواهان درگیری و تنش با ایران و ترکیه نیستیم.

بارزانی با بیان اینکه با اجرای همه‎پرسی امنیت ملی ترکیه تهدید نمی‏‎شود، گفت: امیدواریم که ترکیه مرزهای هوایی خود را به روی منطقه کردستان نبندد.

منبع: فارس

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۷-۰۲ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.