وزیر آموزش و پرورش: مدرسه از جایگاه واقعی‌اش فاصله دارد

۱۳۹۶-۰۷-۰۱ جامعه

وزیر آموزش و پرورش: مدرسه از جایگاه واقعی‌اش فاصله دارد

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه مدرسه به عنوان کانون اصلی تربیت هنوز از جایگاه واقعی خود فاصله دارد، گفت: در جهت تفویض اختیار به مدارس گام خواهیم برداشت.

به گزارش تسنیم، سیدمحمد بطحایی صبح امروز در مراسم بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی ۹۶-۹۷ در هنرستان شهید مدرس منطقه ۵ آموزش و پرورش شهر تهران اظهار کرد: امروز بیش از ۱۳ میلیون دانش‌آموز در ۱۰۶ هزار مدرسه کشور سال تحصیلی جدید را با دنیایی از امید آغاز می‌کند.

وی افزود: مدرسه به عنوان کانون اصلی تعلیم و تربیت و مخاطب اصلی در وزارت آموزش و پرورش هنوز از جایگاه بایسته خود فاصله دارد و نهادهای تصمیم‌گیری در مدرسه منتظر دستورات اداری از سوی سلسله مراتب بالاتر هستند به گونه‌ای که چراغ خلاقیت نتوانسته در مسیر تصویرسازی مدارس روشن شود.

وزیر آموزش و پرورش افزود: تمرکز شدید اداری و ساختار نظام آموزشی همچنان سیطره خود را حفظ کرده و این مسئله بهره‌وری را کاهش داده است.

بطحایی گفت: نخستین بخش از برنامه‌های آموزش و پرورش در دولت دوازدهم اصلاح روش‌ها و مدیریت نظام آموزشی با استفاده از ظرفیت فناوری‌های نوین و فضای مجازی است که از این ظرفیت برای آموزش مدیران و ارتقای شایستگی آنها استفاده خواهیم کرد. همچنین اختیارات لازم را برای اداره واحدهای آموزشی و حل مسائل در داخل مدرسه تصویب خواهیم کرد.

وی ادامه داد: تحول در آموزش‌های مدرسه‌ای با توجه به تغییرات سریع و پیچیده امروز یکی از نیازهای آموزش و پرورش است؛ رهبر معظم انقلاب بارها در مناسبت‌های مختلف به عنوان سبک زندگی ایرانی و اسلامی اشاره کرده است، همچنین رئیس‌جمهور به موضوع ایجاد و تقویت مهارت‌های پایه شغل و کارآفرین در دانش‌آموزان تاکید دارند و این مسائل نشان از اهمیت این ضرورت‌ها دارد.

وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: دولت یازدهم در ۴ سال گذشته با وجود محدودیت اعتبار و مسائل اقتصادی کشور، برای تقویت انگیزه معلمان تلاش زیادی را انجام داد اما جامعه فرهنگیان همچنان امیدوار است که گام‌های جدی‌تری برای رفع دغدغه‌های معیشتی برداشته شود تا آنها با فراغ بال بیشتری به آموزش و پرورش نسل آینده متمرکز شوند.

بطحایی در پایان آغاز سال تحصیلی را به تمام معلمان، دانش‌آموزان و خانواده‌ها تبریک گفت.

(Visited 40 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۷-۰۱ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.