پاسخ ظریف به طرح ضد برجامی جان بولتون

۱۳۹۶-۰۶-۰۸ سیاست

پاسخ ظریف به طرح ضد برجامی جان بولتون

وزیر خارجه کشورمان درباره طرح ضد برجامی جان بولتون گفت: بولتون اولین بار نیست که در این صحنه حضور دارد؛ بار قبل هم سیاست بولتون در ابتدای دهه ۸۰ شمسی دنبال شد و نتیجه آن را آمریکایی‌ها دیدند.

محمد جواد ظریف در پاسخ به طرح جان بولتون برای خارج کردن آمریکا از برجام گفت: بی عقلی و تند روی یک ارتباطی با هم دارد و این دو نمونه برجسته سیاست مبتنی بر بی عقلی و منطق زور که شکستش بارها ثابت شده، تلقی می‌شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحولات و جنگ ۶ ساله سوریه با بیان اینکه حتماً مردم سوریه از خود دفاع کردند و می‌کنند، همانطور که ۶ سال است در برابر فجیع‌ترین گروه‌های افراطی مقاومت کردند، یادآور شد: بسیاری فکر می‌کردند ظرف چند هفته این حرکت می‌تواند به شکست مردم سوریه منجر شود که الان ۶ سال گذشته و تروریست‌ها و افراطیون هستند که شکست خورده‌اند.
وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: سایر سیاست‌های تهاجمی و تجاوز کارانه که متاسفانه رژیم صهیونیستی در منطقه ما نمونه بارز آن است و سیاستش بر اساس تجاوز و اشغالگری در طول ۷ دهه گذشته شکل گرفته، حتماً نتیجه‌ای جز آن که در گذشته با آن مواجه بوده ندارد.
ظریف با اشاره به طرح منتشر شده از سوی جان بولتون سیاستمدار تندرو آمریکایی در فضای مجازی علیه برجام نیز گفت: طرح بولتون که ظاهراً نتوانسته آن را مستقیماً برای کاخ سفید ارسال کند، را خوانده‌ام؛ این طرح حتماً یک شکست بزرگ برای آمریکا خواهد بود و باعث انزوای بیشتر آمریکا در صحنه بین‌المللی خواهد شد.
وی ادامه داد: بولتون اولین بار نیست که در این صحنه حضور دارد؛ بار قبل هم سیاست بولتون در ابتدای دهه ۸۰ شمسی دنبال شد و نتیجه آن را آمریکایی‌ها دیدند. اگر سیاست وی موفق بود آمریکا نیازی پیدا نمی‌کرد که ۱۰ سال بعد از پیگیری آن به پای میز مذاکره بیاید و با ایران به تفاهم برسد.
وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه بولتون سیاست نفی غنی سازی ایران را برای ۱۰ سال پایه گذاری و پیگیری کرد و نتیجه این شد که آمریکا بعد از ۱۰ سال نفی غنی سازی در ایران توانسته بود تعداد سانتریفیوهای ایران را از ۲۰۰ عدد به ۲۰ هزار عدد برساند، اظهار داشت: یعنی دستاورد طرح بولتون ۱۹۸۰۰ سانتریفیوژ بود و این بود که آمریکایی‌ها پای میز مذاکره آمدند؛ بعد از اینکه مردم در انتخابات سال ۹۲ نشان دادند که فشار و تحریم بر اراده سیاسی مردم ما تاثیری نگذاشته است.
ظریف افزود: مردم آمریکا هم از شکست اینگونه سیاست‌ها که توسط بولتون و افرادی مثل وی دنبال می‌شود به خوبی اطلاع دارند و برای همین است که گوش شنوای زیادی برای این پیشنهادها در آمریکا هم وجود ندارد. حتماً جامعه بین‌المللی هم به آمریکایی‌ها نشان داده که پیگیری این سیاست‌ها فقط به انزوای ایالات متحده می‌انجامد و نتیجه خوبی برای آنها نخواهد داشت.

منبع: تسنیم

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۶-۰۸ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.