نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های یکساله؛ حداکثر ۱۵ درصد

۱۳۹۶-۰۵-۳۱ اقتصاد

نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های یکساله؛ حداکثر ۱۵ درصد

معاون اقتصادی بانک مرکزی ضوابط ساماندهی نرخ سود بانکی در بازارهای مختلف را اعلام کرد و گفت:‌ سود علی الحساب سپرده مدت‌دار یک‌ساله براساس بخشنامه حداکثر ۱۵ درصد و برای سپرده‌های عادی روز شمار ۱۰ درصد سالانه خواهد بود.

به گزارش فارس، پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی در نشست خبری با حضور خبرنگاران در رابطه با نرخ سود بانکی اظهارداشت:‌ سود علی الحساب سپرده مدت دار یکساله براساس بخشنامه حداکثر ۱۵ درصد و برای سپرده‌های عادی روز شمار ۱۰ درصد سالانه خواهد بود.

وی افزود: این بخشنامه از روز شنبه ۱۱ شهریور ماه برای نظام بانکی لازم الاجرا است.

قربانی ادامه داد: نرخ سود علی‌الحساب صندوق‌های با درآمد ثابت نیز ۱۵ درصد خواهد بود.

به گفته وی اضافه برداشت‌های بانک‌ها از منابع بانک مرکزی به خط اعتباری تبدیل و نرخ جریمه ۳۴ درصد به ۱۸ درصد کاهش می یابد.

قربانی تاکید کرد: در صورت ارائه وثیقه از سوی بانک، نرخ سود خط اعتباری به ۱۶ درصد می‌رسد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی همچنین یادآور شد: در توافقی که با خودروسازان شد برای تامین مالی نرخ سودشان (در قالب پیش فروش خودرو) می‌تواند حداکثر ۳ درصد بالاتر از نرخ سود سپرده یکساله باشد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی ادامه داد: در واقع، در صورتی که ماندگاری پول نزد خودروساز یک سال باشد، نرخ سود ۱۸ درصد خواهد بود و در صورت فسخ قرارداد قبل از یک سال، نرخ سود ۱۵ درصد خواهد بود.

معاون اقتصادی بانک مرکزی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که پرسید تبدیل اضافه برداشت بانک ها به خط اعتباری برای دومین بار انجام می شود، چه تضمینی وجود دارد که در آینده هم مجددا این اتفاق رخ ندهد، گفت: تصمیماتی که بانک مرکزی می گیرد، متناسب با شرایط اقتصادی کشور است.

وی افزود: با بهره گیری از تجربه دفعه قبل، تمهیداتی در توافق با بانک‌ها انجام دادیم تا منابع و مصارف بانک‌ها کنترل و نیاز به اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی به وجود نیاید.

قربانی حذف موسسات غیرمجاز، توافق با خودروسازان، کاهش نسبت معوقات بانک‌ها از ۱۴ درصد به ۱۰ درصد، کاهش نرخ سود صندوق‌های با درآمد ثابت و تقویت حوزه نظارت بانک مرکزی را از زمینه‌های به وجود آمده برای کاهش نرخ سود و عدم اتکاء بانک‌ها به منابع بانک مرکزی عنوان کرد.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار فارس که میزان حجم اضافه برداشت هایی که به خط اعتباری تبدیل می‌شود، چقدر است، گفت: رقم دقیق آن هنوز مشخص نشده است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی تصریح کرد: چند بانک جزئیات اضافه برداشت‌های خود را به بانک مرکزی ارسال کرده اند و پس از تکمیل آن، از سوی حوزه اعتباری اطلاع رسانی خواهد شد

وی در پاسخ به این سوال که ضمانت اجرایی این بخشنامه بانک مرکزی چیست، گفت: همانطور که عرض کردم عواملی که زمینه افزایش نرخ سود را به وجود آورده بود، مورد بررسی قرار گرفته و برای آن تصمیم گیری شده است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی افزود: همچنین در توافقی که با متولیان بازار سرمایه داشتیم، مقرر شد نرخ سود اوراق اسناد خزانه متناسب با نرخ سود در بازار پول باشد تا علامتی برای افزایش قیمت‌ها در بخش سود سپرده نشود.

وی با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی در شرایط فعلی به نفع بانک‌ها و کل اقتصاد است، ادامه داد: بانک‌ها از این تمهیدات بانک مرکزی استقبال کردند و بسیار متمایل به کاهش نرخ سود بانکی هستند. حوزه نظارت بانک مرکزی هم به صورت حضوری و هم نظارت الکترونیک، بر روند اجرای بخشنامه نظارت خواهد کرد.

قربانی گفت: در صورت شناسایی تخلف، ابزارهای تنبیهی مانند افزایش نرخ سپرده قانونی و اعمال محدودیت در عملیات مالی بانک به کار گرفته می‌شود.

عضو هیات عامل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه این بار هم از ابزار سیاست تسهیل پولی و هم ابزارهای نظارتی برای کنترل نرخ سود استفاده می‌کنیم،‌ افزود: بنابراین این سیاست بانک مرکزی یک سیاست دستوری و بدون توجه به وضعیت بانک‌ها و اقتصاد کشور نیست.

وی اضافه کرد: با این برنامه‌ریزی‌ها دلیلی برای عدم اجرای مصوبه وجود ندارد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که چرا زمان اجرای این بخشنامه را به ۱۱ روز آینده موکول کرده‌اید،‌ اظهارداشت: تجربه نشان داده یک دوره زمانی یک هفته تا ۱۰ روز برای هماهنگی با بانک‌ها و شعب نیاز است و به همین دلیل این فاصله زمانی تعیین شد.

قربانی با بیان اینکه نرخ سود سپرده یکساله ۱۵ درصد، از تاریخ ۱۱ شهریور ماه در بانک‌ها لازم‌الاجرا است، گفت: افتتاح حساب با نرخی بیش از ۱۵ درصد ممنوع است و بانک مرکزی به طور جدی بر عملکرد بانک‌ها نظارت خواهد کرد.

وی در واکنش به این نکته که برخی بانک‌ها دو حساب برای پرداخت سود باز می‌کنند، اظهارداشت: هرگونه دور زدن نرخ سود توسط بانک مرکزی رصد می‌شود و این اقدامات جریمه و هزینه سنگینی برای بانک به بار خواهد آورد.

(نمایش کل : ۵۴ - نمایش امروز : ۱)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۵-۳۱ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.