یقه‌سفیدان بیکار محصول افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها بدون آینده نگری

۱۳۹۶-۰۵-۳۱ سیاست

یقه‌سفیدان بیکار محصول افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها بدون آینده نگری

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس وجود برخی از صندلی‌های خالی در رشته‌های تحصیلی را محصول عدم توجه به اجرای هدایت صحیح تحصیلی و افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها بدون آینده نگری دانست.

سیدمحمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به اینکه علی رغم شرکت ۸۳۷ هزار داوطلب شرکت کننده در آزمون سراسری می‌توان اذعان کرد که حدود ۲۰۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه‌های دولتی وجود خواهد داشت، گفت: این رقم در حالیست که دانشگاه‌های پیام نور، غیر انتفاعی و آزاد اسلامی نیز با ظرفیت خالی مواجه بوده و در برخی از واحدهای دانشگاهی با مشکلات متعددی مواجه هستند.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برهه‌ای از زمان بدون آینده نگری اقدام به افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها و تاسیس واحدهای جدید دانشگاهی شد، اظهار کرد: بر این اساس امروزه حجم عظیمی از فارغ التحصیلان یقه سفید بیکار هستند و نمی‌توانند برای خود شغلی را ایجاد کنند.

وی ضمن تاکید بر اینکه برای رفع مشکل وجود صندلی های خالی باید برخی از رشته‌هایی که با اقبال مواجه نیست و کارایی لازم را ندارد حذف کرد و در این بین می‌توان برخی از واحدهای دانشگاهی را حذف یا ادغام کرد، ادامه داد: البته جذب دانشجو از کشورهای خارجی نیز از جمله راهکارهای از بین بردن ظرفیت های خالی یا به عبارتی وجود صندلی های خالی است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه وجود برخی از صندلی‌های خالی در رشته‌های تحصیلی به دلیل عدم توجه به اجرای هدایت صحیح تحصیلی در دوران تحصیلی قبل از دانشگاه و زمان انتخاب رشته است، تصریح کرد: باید رشته‌های مهارتی را افزایش دهیم تا بر این اساس فارغ التحصیلان این رشته‌ها به راحتی جذب بازار کار شوند.

عضو کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس نیز باید به دولت و متولیان این حوزه کمک کنند و در ارائه درخواست‌ها به منظور راه اندازی واحدهای دانشگاهی مختلف در حوزه‌های انتخابیه خود دقت بیشتری کنند تا شاهد افزایش ظرفیت‌های خالی در دانشگاه‌ها نباشیم.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۵-۳۱ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.