قاسمی: حمایت و حفاظت از برجام در اولویت دولت دوازدهم قرار دارد

۱۳۹۶-۰۵-۳۰ سیاست

قاسمی: حمایت و حفاظت از برجام در اولویت دولت دوازدهم قرار دارد

سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: همانگونه که رئیس جمهور و وزیرخارجه مطرح کردند، یکی از اهداف و ویژگی‌های دوره جدید دولت بحث حمایت از برجام و دستاورد‌های آن است.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز در نشست خبری هفتگی و در پاسخ به سوالی درباره اقدامات دولت جدید در مقابله با اقدامات آمریکا درباره برجام گفت: همانگونه که رئیس جمهور و وزیرخارجه مطرح کردند، یکی از اهداف و ویژگی‌های دوره جدید دولت بحث حمایت از برجام و دستاورد‌های آن است.
وی تصریح کرد: برجام یک بحث بین المللی و چند جانبه است و در یک اجماع فراگیر می‌توانیم از برجام حفاظت لازم را به عمل آوریم.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره اینکه در ابتدای آغاز به کار دولت یکی از اهداف وزارت خارجه بازگشت اعتبار به گذرنامه ایرانی بوده اما متاسفانه شاهدیم که در پاره ای موارد وضعیت نسبت به گذشته بدتر شده و برای مثال دولت قطر به ۸۰ کشور ویزا فرودگاهی اعطا کرد اما اسم ایران در آن نبود، گفت: از اساس با این سوال مخالف هستم.
وی اظهار داشت: تصور من این نیست که وضعیت امروز از وضعیت گذشته بدتر است. در رابطه با قطر اطلاعات شما دقیق نیست.
قاسمی گفت: ما برای ورود شهروندانمان به قطر در فهرستی که قطر منتشر کرده قرار داریم و شهروندان و بازرگانان ما می توانند تحت شرایط مشخصی برای یک ماه به قطر سفر کنند. این ویزا تا ۵ ماه قابل تمدید است.
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: این موضوع موکول است به اینکه شرایط اولیه مالی و فرد حداقلی از نقدینگی را همراه خود داشته باشد. روند انجام شده مثبت بوده است.
وی درباره فعال شدن دیپلماسی اقتصادی در دولت دوازدهم گفت: تصمیم گرفته شد معاونت اقتصادی ایجاد شود که نهایتا به سازمان امور استخدامی رفت و در چند روز گذشته تصویب شد. طی هفته آینده شاهد تشکیل این معاونت خواهیم بود.
قاسمی گفت: رفت و آمد دولت یا نمایندگان آمریکا با آژانس بین المللی انرژی اتمی به خود آنها مربوط است واگر در خصوص ایجاد مشکل برای برجام تلاش می کنند، تلاشی بی ثمر و بیهوده است.
وی افزود: وظایف آژانس کاملا مشخص و تعریف شده است و آنچه در مورد برجام و ایران اعلام شده پایبندی ایران به تعهداتش بوده و نقطه ابهامی در اینجا وجود ندارد.
سخنگوی وزارت خارجه ایران اظهار داشت: مواضع ایران درمورد همه پرسی دراقلیم کردستا عراق روشن است.

منبع: میزان

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۵-۳۰ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.