قیمت خودروهای لوکس سربه فلک کشید!

۱۳۹۶-۰۵-۲۹ اقتصاد

قیمت خودروهای لوکس سربه فلک کشید!

این روزها خبر از گرانی خودروهای وارداتی به گوش میرسد. گرانی که افزایشی بالغ بر بیش از ۱۰ میلیون تومانی اغلب خودروهای لوکس در بازار را هدف گرفته است.

در حالیکه مسوولان انجمن واردکنندگان خودرو از شکایت قضایی از وزارت صنعت،معدن و تجارت برای توقف ثبت سفارش می‌گویند و وعده میدادند که این امر بر گرانی خودرو لوکس تاثیری نخواهد شد این روزها خبر از گرانی خودروهای وارداتی به گوش میرسد. گرانی که افزایشی بالغ بر بیش از ۱۰ میلیون تومانی اغلب خودروهای لوکس در بازار را هدف گرفته است.

با اینحال آنطور که گفته میشود بازار فروش خودروهای وارداتی با رکود مواجه شده و این احتمال تقویت شده در صورت ادامه روند فعلی خودروهای واردکنندگان روی دستشان باد کند!

این در حالی است که پیش از این برخی از کارشناسان از ایجاد فشارهایی بر وزارت صنعت،معدن و تجارت مبنی بر باز کردن سایت ثبت سفارش خودرو خبر داده بودند که امروز فعالان این صنعت از تلاش برای شکایت از این وزارتخانه به دلیل غیرقانونی بودن اینکار خبر داده اند.

از سویی دیگر مسوولان وزارت صنعت همچنان تاکید دارند ثبت سفارش واردات خودرو تا زمان تصویب طرح تصویب ساماندهی واردات خودرو در دولت باز نخواهد شد.

با اینحال براساس اظهارات رئیس انجمن واردکنندگان خودرو بسته‌شدن سایت ثبت سفارش خودرو غیرقانونی است. بنابراین خسارت واردکنندگان در بسته‌شدن سایت ثبت سفارش خودرو را به‌صورت قانونی پیگیری قضایی خواهیم کرد.

براساس گزارش های رسیده از بازار خودرو، در حال حاضر قیمت توسان از ۱۸۰ میلیون تومان به ۱۹۶ میلیون تومان رسیده است. همچنین سراتو با افزایش ۱۰ میلیون تومانی با قیمت ۱۴۸ میلیون تومان به فروش می رسد. قیمت النترا هم با رشد ۱۰ میلیون تومانی به ۱۵۳ میلیون تومان رسیده است.

البته علاوه بر افزایش قیمت خودروهای وارداتی پراید ۱۱۱ هم از غافله گرانی‌ها عقب نمانده و هم اکنون با قیمت ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می رسد. فروشندگان خودرو دلیل افزایش قیمت این محصول را عرضه محدود آن توسط خودروسازان می دانند.

در کنار افزایش قیمت محصولات خارجی، سایپا و پارس خودرو هم براساس مجوز شورای رقابت لیست جدید قیمت محصولات خود را تعیین و از فردا اجرایی خواهند کرد. بر همین اساس بازار راکد خودرو از فردا شاهد افزایش قیمت خودروهای داخلی هم خواهد بود.

دراین بین پیش از این بزرگان واردات خودروهای لوکس تاکید میکردند بحث گرانی خودروها در کار نیست اما تحرکات بازار از چندی پیش حکایت از تلاش برخی از واردکنندگان برای افزایش قیمت خودروهای وارداتی داشت. خودروهایی که به اذعان امارها از ابتدای امسال واردات آنها ۱۳۰ درصد رشد داشته و دراینصورت قیمت آنها باید روند نزولی در پیش میگرفته اما این روزها شاهد افزایش قیمت این خودروها هستیم.

دراین بین توقف ثبت سفارش خودرو از سوی وزارت صنعت،معدن و تجارت که به صورت موقت در پی افزایش بی رویه واردات و حمایت از تولید داخل صورت گرفته بهانه ای تازه به سدت واردکنندگان داده تا سود بیشتری از این بازار به جیب بزنند. در حالیکه خودروهای وارداتی همچنان پیش گرفتن عرضه نسبت به تقاضا را هدف گرفته اند و به اذعان کارشناسان نیازی به افزایش قیمت نیست.

با اینحال این روزها خبر از فشار برخی از بزرگان واردات خودروهای لوکس برای وزارت صنعت،معدن و تجارت برای رفع توقف ثبت سفارش و ازادسازی مجدد آن خبرمیدهند در حالیکه کارشناسان تلاش این دست از واردکنندگان را طمع برای سود بیشتر میدانند و تاکید میکنند این وزارتخانه باید در مقابل این فشار را مقاومت کند.

براین اساس به گفته یک کارشناس صنعت خودرو، واردکنندگان خودرو به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای افزایش قیمت خودروهای وارداتی فشار وارد میکنند اما این وزارتخانه باید در برابر فشارها مقاومت کند.

براساس اظهارات امرالله امینی واردات خودرو در سه ماهه نخست امسال رشد بیش از ۱۳۰ درصدی داشته، بنابراین با توجه به افزایش شدید واردات و عرضه این محصولات، قیمت خودروهای وارداتی باید کاهش یابد.با این حال شاهدیم که واردکنندگان خودرو به بهانه توقف ثبت سفارش واردات این محصولات از افزایش قیمت خودروهای وارداتی سخن می‌گویند.

به اذعان او، با توجه به رشد شدید واردات خودرو، وزارت صنعت، معدن و تجارت حسب وظیفه قانونی خود برای مدیریت واردات وارد عمل شده است اما دست‌های پنهان در واردات خودرو به دنبال سوءاستفاده از این موضوع هستند.

بنابراعتقاد عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، فشار لابی‌های واردکننده خودرو بر وزارت صنعت، معدن و تجارت بسیار قوی است و می‌خواهند قیمت‌ها را بالا ببرند و متاسفانه این وزارتخانه نیز تاکنون عملکرد انفعالی داشته و برخوردی با لابی واردات خودرو نداشته است.

بنابراظهارات او، زمینه‌سازی واردکنندگان خودرو برای افزایش قیمت‌ها در حالی است که در دو سه سال اخیر قیمت جهانی خودرو ثابت مانده و به همین دلیل نه تنها دلیلی برای افزایش قیمت خودروهای وارداتی به ایران وجود ندارد بلکه با توجه به رشد بیش از ۱۳۰ درصدی واردات خودرو در چند ماهه نخست امسال و افزایش عرضه، قیمت این محصولات باید کاهش نیز یابد.

این در حالی است که هفته گذشته فعالان بازار خودروهای وارداتی از ثبات در این بازار خبر میدادند و تاکید داشتند با توجه به رشد شدید واردات و در نتیجه افزایش عرضه، نه تنها افزایشی در نرخ خودروهای وارداتی نخواهیم داشت بلکه کاهش قیمت‌ها نیز محتمل خواهد بود.

اما در حال حاضر علاوه بر آنکه قیمت خودروهای لوکس افزایش یافته بلکه پیش بینی میشود در پی رکود ایجاد شده در بازار و انصارف خریداران از خرید خودروی وارداتی بازار این نوع خودروها با چالش های قراوانی طی روزهای آینده مواجه شود که قطعا منجر به افزایش قیمت مجدد دراین بازار خواهد شد. اما دراین میان باید منتظر شد و دید رئیس تازه نفس وزارت صنعت،معدن و تجارت چه چاره ای برای اولین بجرانی خودرویی کشور خواهد اندیشید؟

منبع: پارسینه

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۵-۲۹ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.