احتمال دیدار برجامی ایران و آمریکا

۱۳۹۶-۰۴-۲۱ سیاست

احتمال دیدار برجامی ایران و آمریکا

معاون وزیر خارجه ایران روز گذشته پیش از دیدار با سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه در جمع خبرنگاران از احتمال دیدار برجامی میان ایران و آمریکا خبر داد.

معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که با توجه به سفر قریب‌الوقوع وزیر خارجه کشورمان به همراه دو تن از معاونانش به نیویورک، آیا کمیسیون مشترک برجام در نیویورک برگزار می‌شود، گفت: کمیسیون مشترک برجام در وین برگزار می‌شود و ما بعد از شرکت در اجلاس عالیرتبه سیاسی سازمان ملل در نیویورک به وین سفر می‌کنیم. وی گفت: در جریان سفر آقای ظریف به نیویورک، ایشان با تعدادی از مقامات شرکت‌کننده در این اجلاس دیدار و رایزنی خواهند کرد و سخنرانی در تعدادی از مراکز مطالعاتی و اندیشکده‌ها از دیگر برنامه‌های سفر وزیر خارجه در جریان این سفر است.

عراقچی در پاسخ به این سوال که در جریان این سفر با همتایان آمریکایی خود دیدار و گفت‌وگوهایی خواهید داشت، تصریح کرد: در جریان سفر مورد اشاره، با تعدادی از مقامات شرکت‌کننده در این اجلاس ازجمله اعضای ١+۵ رایزنی‌ها و گفت‌وگوهایی خواهیم داشت و با طرف آمریکایی نیز اگر دیداری انجام شود در چارچوب ضرورت و مسائل مرتبط با برجام انجام می‌شود و ارتباطی بیش از این نداریم و اگر لازم باشد در سطح کارشناسی یا در همین حدود براساس ضرورت‌، ممکن است دیدارهای دوجانبه‌ای آن هم فقط مربوط به اجرای برجام داشته باشیم.

ریابکوف: برجام هیچ جایگزینی ندارد

معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز گفت: ما کماکان به دولت واشنگتن تأکید می‌کنیم که هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد و این توافق از سوی آمریکا و دیگر طرف‌ها باید حفظ شود.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه در جمع خبرنگاران قبل از دیدار با همتایان ایرانی خود در تهران در پاسخ به سوالی درباره روند اجرای برجام و رویکرد آمریکا در قبال این توافق گفت: این‌که دولت آمریکا در جریان بازنگری سیاست‌هایش در قبال تهران این سوال را درباره ادامه برنامه جامع اقدام مشترک پیش روی خود قرار داده است برای ما بسیار نگران‌کننده است اما در روسیه دولت و تمام کسانی که در مذاکرات برای حصول برجام حضور داشتند، تلاش می‌کنند تا دولت آمریکا را متقاعد کنند که هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد.

ریابکوف در ادامه تأکید کرد: برجام یک توافق مفید و سودمند است که هم به نفع ایران و هم به نفع ثبات و امنیت منطقه و ثبات و امنیت جهانی است و ما هر تلاشی را برای بازنویسی این توافق یا تفسیر مجدد آن رد می‌کنیم. ما بر این باوریم که این یک توافق متوازن و مثبت است و ما به‌طور کامل اطمینان داریم که ایران و تمام کسانی که به درستی برجام ایمان دارند، قادر خواهند بود تا از این لحظات سخت عبور کنند و همچنین معتقدند که آمریکا از این توافق منحرف نشده است. وی افزود: این سیاست ماست و ما همچنان این مسأله را در گفت‌وگو با مقامات آمریکایی تأکید می‌کنیم.

ریابکوف همچنین در پاسخ به سوالی درباره این‌که آمریکایی‌ها در مقاطع مختلف به‌ویژه بعد از روی کار آمدن دولت ترامپ، برجام را نقض کرده‌اند؛ دیدگاه وی به‌عنوان یک عضو موثر در گروه ١+۵ نسبت به این کارشکنی‌های واشینگتن چیست؟ گفت: ما از رایزنی‌های اخیر درباره تحریم‌های مضاعف واشینگتن علیه نهادها در ایران و دیگر کشورها پس از آغاز به کار دولت ترامپ بشدت متاسف شدیم. این چیزی است که در تناقض اگر نه با متن برجام، بلکه با روح آن است.

وی ادامه داد: علاوه بر این ما معتقدیم که تلاش‌های روشن برای تأثیر بر برخی عناصر برجام و سخت‌تر کردن رویکرد آمریکا برای آنچه ایران باید انجام دهد، وجود دارد. این مسأله نیز بسیار تأسف‌انگیز و بی‌ثبات‌کننده است. همچنین بسیار ناخوشایند است که تلاش‌هایی برای آزمون حسن نیت طرف ایرانی وجود دارد، درحالی‌که این کشور به‌طور کامل توافق برجام را اجرا می‌کند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۴-۲۱ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.