اظهارات غیرقابل انتظار حجت الاسلام صدیقی در باره تحمل مخالف

۱۳۹۶-۰۴-۱۶ سیاست

اظهارات غیرقابل انتظار حجت الاسلام صدیقی در باره تحمل مخالف

حجت‌الاسلام کاظم صدیقی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به فرارسیدن هفته قوه قضاییه و سالگرد ۷ تیر اعلام کرد: هیچ‌جا ادعای دانشمندی و اندیشمندی از دکتر بهشتی نمی‌بینید. ایشان می‌گفت فلسفه را خوانده بودم اما وقتی با مرحوم علامه طباطبایی روبرو شدم، فهمیدم که چیزی نمی‌دانم. آیت‌الله بهشتی با فلسفه غرب و فلسفه هگل آشنایی داشت.

وی گفت:

*آیت‌الله بهشتی به آقای قرائتی گفته بود من هزینه زندگی شما را تامین می‌کنم اما شما به هیچ اداره‌ای نرفته و این تخته سیاه را‌‌ رها نکنید. آقای بهشتی نخبه‌گزینی می‌کرد و برای این افراد کلاس می‌گذاشت و حتی بعضاً می‌گفت شما دروس حوزوی بخوانید، اما معمم نشوید. ممکن است دنیا علیه این لباس قیام کند و این لباس را در چشم دنیا ناراست جلوه دهد.

*امروز متعجم برخی مسئولان تحمل ندارند. منتظرند کسی چیزی بگوید که زود اقدام کنند، پاسخ دهند و حذف کنند. این رفتار درستی نیست. آیت‌الله بهشتی همه مخالفان خود را تحمل می‌کرد و در برابر آن همه تهمت و جوسازی سنگینی که علیه‌اش به‌وجود آورده بودند، برای دفاع از خود لب نمی‌گشود و این مسئله عظمت و تعبد او را نشان می‌داد.

*آیت‌الله بهشتی هرگز به خود اجازه نداد، وقتی امام (ره) جر و بحث را نهی کرده بود، حتی در مقابل بنی‌صدر از خود دفاع کند.

*آیت‌الله بهشتی گوهر‌شناس بود. یکی از حقوق‌دان‌های مشهور که آثاری برجسته دارد، قصد داشت به انگلستان برود، آیت‌الله بهشتی گفتند اینجا بمان و به مملکتت خدمت کن. آن فرد حقوقدان گفت فرزندانی دارم که باید تحصیل کنند و نمی‌توانم خرج تحصیلشان را تامین کنم اما آیت‌الله بهشتی گفتند که ما هزینه تحصیل فرزندانتان را هم می‌دهیم.

*دستگاه قضایی یک دستگاه احیای کننده حقوق عامه، کم کردن تجاوزهای متجاوزین و کاهش مشکلات اجتماعی است. قوه قضاییه در همه‌جا بر اساس قدرتی که از قانون اساسی می‌گیرد، دستش باز است. چتر نظارتی قوه قضایی باید همه‌جا باید احساس شود و پیش‌گیری کند، نه این‌که پس از بروز جرم از پرونده‌های اختلاس چندهزار میلیونی صحبت کنند. دیوان عدالت اداری باید نسبت به اجحافی که به کارمندان دولت از طریق دولت می‌شود، اقدام کنند.

*فردی عالم و حوزه‌دیده در راس قوه قضاییه حضور دارد، توقع این است که نسبت به اموری که رهبر معظم انقلاب هشدار دادند، مثل بحث بورسیه‌ها که برخی مظلوم بودند و بار‌ها نزد ما هم آمدند اما صدایشان شنیده نشد، توجه بیشتری صورت گیرد.

*امیدواریم ان‌شا‌الله قضات ما بدانند بر لبه آتش هستند، قضاوت جای پارتی بازی و جهت‌گیری نیست. از لحاظ اشراف قانون و اجرای قانون مهم است. قضات بدانند که خدا انسان را تکریم کرده و انسان‌ها ارزشمند هستند. آنها پشت اتاق و جلوی میزهایتان تحقیر نشوند و برای خود ابهت قائل نشوید تا نتوانند حرف‌هایشان را بزنند.

*آل‌سعود و آل‌خلیفه را لعن و نفرین می‌کنیم، امریکا با آمدن ترامپ تیغ ظلم‌شان را تندتر کرده است. مردم یمن تحت سخت‌ترین فشارهای نظامی و اقتصادی هستند. کشوری را در حال ویران کردن هستند و انسانیت مدفون شده است. حقوق بشر اینها قلابی است و مظلوم‌کش است. اینها را نفرین می‌کنیم. از داخل عربستان خبر نداریم که با حمایت امریکا در شهرهای شیعه‌نشین چه جنایت‌هایی که نمی‌شود.

*هیچ کشوری را مانند آذربایجان سراغ نداریم که در انجام اعمال مذهبی محروم باشند حتی در کشورهای غربی نیز اینچنین نمی‌کنند. مجامع حقوق بشری خفه‌خون گرفته‌اند.

*یکی از مطالبات رهبری از قوه قضاییه رسیدگی به پرونده‌های حقوق بشری است،  البته قوه قضاییه قدم‌های خوبی برداشته است و به پرونده‌های مهمی رسیدگی شده است. البته ما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم ولی لازم است در رابطه با پرونده‌های حقوق بشری و بین‌المللی رسیدگی کنند. ‌آیت‌الله زکزاکی به چه جرمی زندان است؟ پدر شش شهید به چه جرمی در زندان است؟ علمای آذربایجانی به چه جرمی در زندان هستند؟

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۴-۱۶ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.