۱۲ حقیقت جالب درباره سیاره سرخ! + تصاویر

۱۳۹۶-۰۳-۲۴ دنیای فناوری

۱۲ حقیقت جالب درباره سیاره سرخ! + تصاویر

نکات جالبی درباره سیاره مریخ وجود دارد که باعث می‌شود حتی بیشتر از قبل عاشق این سیاره شوید و آرزو کنید که ای کاش زودتر به مریخ مهاجرت کنیم.

به گزارش آنا به نقل از sciencealert، در طی چندین دهه، بشریت ده‌ها جستجوگر و ماهواره به مارس فرستاده است. این فضاپیماهای دلیر با افتخار تصاویر خیره‌کننده‌ای را به زمین مخابره کردند؛ عکس‌هایی که منبع الهام فیلم‌های علمی تخیلی مانند «مریخی» شد و حتی ایده مهاجرت به سیاره سرخ را به ایلان ماسک داد.

اما حقیقتا چقدر درباره همسایه خانه بغلی زمین می‌دانید؟

انسان‌ها به محض اینکه پایشان به مریخ برسد، باید معماهای زیادی را حل کنند اما با این حال دانشمندان اطلاعات زیادی درباره مریخ در اختیار دارند؛ از این که سطح سیاره شبیه به چیست، گرفته تا چشمگیرترین مناظر و وجود یک اقیانوس باستانی روی سیاره سرخ. ادامه ۱۲ حقیقت شگفت‌انگیز درباره مریخ آورده شده که به احتمال زیاد نمی‌دانستید.

۱. سطح منطقه

مریخ تقریبا همانقدر سطح دارد که زمین خشکی دارد؛ بدون احتساب ۷۱ درصدی از زمین که با آب پوشانده شده است.

۲. درجه حرارت

متوسط دمای هوا روی مریخ ۶۳ سانتی‌گراد تا ۷۷ سانتی‌گراد سردتر از دمای هوای زمین است.

۳. اتمسفر

​​اتمسفر مریخ ۶۱ مرتبه نازک‌تر از اتمسفر زمین است و تقریبا به طور کامل شامل کربن دی‌اکسید کربن می‌شود؛ در حالی که دی‌اکسید کربن تنها ۰/۰۴ درصد از اتمسفر زمین را تشکیل می‌دهد.

۴. دره‌ها

​دره‌ها بر سطح مریخ تقریبا پنج برابر عمیق‌تر، چهار برابر طولانی‌تر و ۲۰ برابر پهن‌تر از دره گراند کانیون در آریزونا هستند.

۵. اقیانو‌س‌های باستانی

​​مریخ زمانی دارای چندین اقیانوس بوده است اما همه آنها روی هم تقریبا برابر با ۱/۵ درصد از کل آب روی زمین می‌شدند.

۶. پناهگاه

​اگر بیگانگان روی مریخ وجود داشته باشند، احتمالا درون استخرهای پناهگاه مانند زندگی می‌کنند. این استخرها قابل سکونت بوده و مکان مناسبی برای حیات موجودات است.

۷. سونامی

دریاهای مریخ مانند همتاهای زمینی خود سونامی را تجربه کردند. بلندترین آن با ارتفاع ۱۲۲ متری رسیده است (کمی کوتاه‌تر از چشم لندن).

۸. قله‌های یخی

مانند زمین، مریخ هم دارای قله‌های یخی در قطب‌های خود است. قله یخی شمالی ۳/۲ کیلومتر عمق دارد و منطقه‌ای کمی بزرگ‌تر از ایالت تگزاس را می‌پوشاند. مساحت تگزاس ۶۹۶ هزار و ۲۰۰ کیلومتر مربع است.

۹. آتش‌فشانارتفاع کوه‌های الیمپوس در مریخ بیش از دو برابر ارتفاع مانوا لوای هاوایی (به ارتفاع ۴۱۶۹ متر) است.

۱۰. نرخ پرتاب ماهواره

ماموریت‌ به مریخ، بعد از ۲۳ پرتاب در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، بسیار نادر شده است. در هزاره جدید تنها ۱۰ موشک به مریخ پرتاب شده است.

۱۱. ماموریت‌ها

رفتن به مریخ سخت است: تقریبا یک سوم ماموریت‌های پرتاب‌شده به مریخ به مقصد نرسیده‌اند و با شکست مواجه شده‌اند.

۱۲. رویدادهای مهم پیش‌رو

کمربندهایتان را ببیند و آماده باشید: سال نوی مریخی مصادف با ۲۳ مارس ۲۰۱۹ است.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۳-۲۴ دنیای فناوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.