انتقام ازمردم توسط انحصارطلبان/تشکیک درانتخابات تا تغییردرترکیب هیئت رئیسه مجلس

۱۳۹۶-۰۳-۰۷ سیاست

انتقام ازمردم توسط انحصارطلبان/تشکیک درانتخابات تا تغییردرترکیب هیئت رئیسه مجلس

مهرداد خوشکار مقدم: تاریخ سالهای پس از انقلاب نشان داده گروهی از انحصارگرایان حتی با وجود عدم اقبال از سوی مردم و شکست های پی در پی در انتخابات های گوناگون، هرگز دست از سنگ اندازی و کارشکنی برنداشته و با روش های مختلف سعی در انتقام گیری از مردم و ایجاد مشکل برای منتخبان آنان داشته ااند.
انتخابات ریاست جمهوری و همچنین شوراهای اسلامی به ویژه در شهرهای بزرگ، آنچنان که مورد انتظار دلواپسان پیش نرفت و نمایندگان آنها سنگرهای خود را یکی پس از دیگری از دست دادند.
با اینحال اما به نظر می رسد، روش هایی چون تشکیک در انتخابات برای کم رنگ جلوه کردن پیروزی لیست امید و فضاسازی برای تغییر ترکیب هیئت رئیسه مجلس به عنوان تنها پایگاه باقیمانده اصولگرایان، از جمله تاکتیک هایی است که جناح شکست خورده برای آن برنامه ریزی کرده است.
ادعای تخلفات انتخاباتی و کم رنگ جلوه دادن پیروزی روحانی
نخستین واکنش به نتیجه ی انتخابات از سوی حجت الاسلام ابراهیم رئیسی منتشر شد. وی که برخلاف روال، از تبریک به رقیب خودداری کرده بود طی بیانیه ای، با طرح ادعاهایی عنوان کرد: “برخی بداخلاقی های انتخاباتی و تخلفات آشکار در قبل و حین برگزاری انتخابات از لحظات تلخ این انتخابات بود که آن را از مسیر قانون پیگیری خواهم نمود”.
وی در عین حال با اشاره به رای ۱۶ میلیونی خود آن را نشانه ی درخواست برای تغییر خواند و گفت که به هیچ وجه نمی توان آن را در عرصه سیاسی و تصمیم گیری کلان کشور نادیده گرفت.
البته تشکیک انتخابات و تلخ کردن شیرینی این پیروزی برای مردم به این ماجرا ختم نشد.
دومین اظهارات تعجب برانگیز از سوی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز عنوان شد؛ آنجا که آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی طی اظهاراتی که بازتاب گسترده ای در رسانه های مختلف داشت، آرای ابراهیم رئیسی را “حلال” خواند و بدین ترتیب، نزد برخی محافل چنین برداشت شد که شاید منظور وی “حرام” بودن آرای طرف مقابل بوده است!
وی در این سخنان اظهار داشت: ما روز گذشته با آقای جنتی نشست داشتیم و در آنجا مطرح شد که مردم از شورای نگهبان انتظار دارند و می‌خواهند ببینند شورا چه قضاوتی می‌کند، شورای نگهبان وظیفه دارد همه آنچه اتفاق افتاده، برنامه‌های غلط، آرایی که ابطال شد و مناطقی که صندوق به آنها نرفته بود را خودش با دلیل بشناسد و به مردم اعلام کند.
اظهارات ضد و نقیض موحدی کرمانی و تلاش برای کم رنگ جلوه کردن پیروزی حسن روحانی در این جمله بیشتر نمایان می شود که گفته است: این تخلفات در نتیجه انتخابات موثر نیست اما این اثر را دارد و شاید رأی آقای رئیسی را از ۱۶ میلیون به ۱۹ میلیون و رأی آقای روحانی را از ۲۳ به ۲۱ میلیون برساند. از این رو کسانی که تخلف کرده‌اند باید بدانند که یک چشم بینا بالای سر آنها است و آنها به خود اجازه تکرار چنین اقداماتی را ندهند.
اتهام تخلف به مجریان انتخابات از تریبون نماز جمعه نیز رویدادی کم نظیر در سالهای پس از انتخابات بود. آیت الله احمد خاتمی در نماز جمعه ی اخیر تهران، از سویی تخلفات انتخاباتی را “بسیار زیاد” خواند ولی در سویی دیگر تاکید می کند که: الحمدالله در جمهوری اسلامی چنین تخلفاتی نداشتیم!
وی گفته است: “در هر انتخاباتی تخلفاتی داریم. تخلفات دو نوع است. یک تخلفات گسترده و اساسی که کل انتخابات را زیرسوال می‌برد که الحمدالله در جمهوری اسلامی چنین تخلفاتی نداشتیم و دوم تخلفاتی که اساس انتخابات را زیرسوال نمی‌برد و با این حال باید با آن برخورد شود.”
تشکیک در نتیجه  انتخابات شوراهای اسلامی در شهرهای بزرگ
پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، از دست دادن کرسی های شوراهای اسلامی در کلانشهرهای کشور، دومین شوک بزرگ جناح اصولگرایان بود.
در اغلب شهرهای کشور از تهران و مشهد و اصفهان تا شیراز و تبریز و همدان، لیست امید پیروز بلامنازع انتخابات شورای شهر شده و بدین تریبت، اصولگرایان کرسی های سنتی خود در شهرهای یاد شده را نیز پس از سالها از دست داده می بینند.
در این وضعیت “تشکیک انتخابات” به عنوان تاکتیک برخی از وابستگان این جناح در اولویت قرار گرفته تا حتی در صورت عدم تغییر در نتیجه نیز، پیروزی چشمگیر اصلاح طلبان را کم رنگ جلوه کرده یا شیرینی آن را در کام مردم تلخ نمایند!
آمار آرای اخذ شده در حوزه های انتخابیه شهرهای بزرگ کشور حاکی از آن است که آخرین نفرات لیست امید با اولین نفرات اصولگرایان فاصله ی زیادی داشته و بعید به نظر می رسد دلواپسان بتوانند با اعمال فشار و کش دادن اعتراضات دامنه دار خود، این فاصله را پر کرده و حداقل یکی دو نفر از افراد خود را وارد شوراهای یاد شده نمایند!
مجلس تنها پایگاه دلواپسان/ تلاش برای تغییر ترکیب هیئت رئیسه
درحالیکه خود اصولگرایان نیز می دانند اظهارات تند و اتهامات آنان در روند انتخابات، بر نتیجه ی قطعی شمارش آرای مردم تاثیری نخواهد گذاشت، لذا برنامه ای ویژه برای انتقام از مردم در مجلس شورای اسلامی به عنوان تنها پایگاه باقیمانده برای خود آغار کرده اند.
هم از این رو نیز از راهروهای بهارستان خبر می رسد، سردمداران اصولگرایان در مجلس رایزنی های گسترده ای برای تقسیم کرسی های هیت رئیسه آغاز کرده و بدین ترتیب قصد دارند مسعود پزشکیان و علی مطهری را از نواب ریاست مجلس کنار زده و نمایندگان خود را به جای آنها بنشانند.
محمدعلی وکیلی، نماینده مردم تهران و از اعضای فراکسیون امید که در ایام انتخابات سخنگوی ستاد روحانی بود در گفتگو با ایسنا، از توافق دو فراکسیون مستقلین و اصولگرایان خبر داد و گفت که با این توافق پزشکیان و‌ مطهری، نایب رئیس نمی‌مانند.
وی گفت: در جلسه روز جمعه بعد از این‌که آقای مطهری، کف مطالبات فراکسیون امید را حفظ وضع موجود مطرح کرده، آقایان در پاسخ گفته‌اند که فراکسیون مستقلین و فراکسیون اصولگرایان، با یکدیگر به توافق رسیده‌اند که با یک لیست مشترک در انتخابات هیات رئیسه حاضر شوند و این تصمیم در هر دو فراکسیون به رای گذاشته شده و تایید شده است. لذا امکان تعامل با فراکسیون امید برای ما وجود ندارد.
وکیلی ادامه داد: شکل توافق مذکور هم این‌گونه است که هر دو فراکسیون به ریاست آقای لاریجانی رای بدهند و از هر فراکسیون یک نفر به عنوان نایب‌رئیس انتخاب شود و ۹ کرسی دیگر هیات رئیسه نیز بین دو فراکسیون تقسیم شود به شکلی که از هر فراکسیون، ۶ نفر در هیات رئیسه حضور داشته باشند و هیچ یک از کرسی‌های هیات رئیسه به فراکسیون امید نرسد.
در همین حال، محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید در مجلس در پاسخ به این جریانات گفت که حفظ مطهری و پزشکیان، نواب رئیس فعلی مجلس خط قرمز این فراکسیون خواهد بود.
او درباره شایعات مطروحه مبنی بر جایگزینی حاجی بابایی به جای مطهری به عنوان نایب رییس مجلس گفت: راهبرد ما حفظ دو نایب رییس فعلی به دلیل عملکرد، جایگاه و تدبیر خوب آنها در اداره مجلس است.
عارف با بیان اینکه کف خواسته فراکسیون امید مستقل از پیام انتخابات ۲۹ اردیبهشت، ‌حفظ وضع موجود است، یادآور شد: اگر به تفاهم برسیم به آن تفاهم پایبند خواهیم بود و اگر نه در مجمع عمومی فراکسیون تصمیم‌گیری خواهیم کرد که به چه شکل در هیأت رئیسه حضور پیدا کنیم. اگر به چنین تفاهمی برسیم مجمع عمومی هم این تفاهم را می‌پذیرد.
گفتنی است، موضع علی لاریجانی، به عنوان یک نماینده ی تاثیرگذار و سپس رئیس مجلس در کشمکش های بین دو جناح همواره سکوت بوده گرچه اغلب به نفع اعتدالگرایان عمل کرده است. با اینحال به نظر می رسد تحولات روزهای اخیر، فراکسیون امید را از او ناامید کرده و آنان برای مقابله با تحرکات اخیر، در صدد کسب کرسی ریاست مجلس توسط مسعود پزشکیان بر آمده اند.
در این خصوص، سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی از تصمیم فراکسیون امید مجلس برای انتخاب مسعود پزشکیان به عنوان کاندیدای ریاست مجلس خبر داد.

بهرام پارسایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در جلسه مجمع عمومی فراکسیون امید که با حضور بیش از ۹۰ نماینده تشکیل شد به اتفاق آرا مصوب شد در صورتی که کف مطالبات فراکسیون که حفظ وضع موجود هیأت رئیسه است محقق نشود، مسعود پزشکیان به عنوان کاندیدای ریاست مجلس انتخاب شود.
وی افزود: این تصمیم بعد از تفاهم دو فراکسیون مستقلین و ولایی برای تقسیم کرسی های هیأت رئیسه به نسبت شش به شش اتخاذ شده است.
***
درحالیکه اکثریت مردم با رای خود، پیام واضح و روشن خود مبنی بر اعتماد به جبهه اعتدال را فریاد زده و تداوم ثبات و آرامش در جامعه خواستار شده اند اما برخی دلواپسان با روش های گوناگون سعی در برهم زدن قواعد بازی داشته و با ایجاد هیاهوی بی مورد، قصد دارند مانع از شنیده شدن مطالبات آنان شوند.
با این اوصاف به نظر می رسد، روزهای آتی ایام سرنوشت سازی برای کشور رقم خواهد زد.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۳-۰۷ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.