پای نزدیکان ترامپ به پرونده تاجر ایرانی باز شد

۱۳۹۶-۰۱-۱۴ سیاست

پای نزدیکان ترامپ به پرونده تاجر ایرانی باز شد

وکیل رضا ضراب، تاجر ایرانی- ترکیه‌ای که در آمریکا به دلیل آنچه که نقض تحریم‌های ایران خوانده شده در زندان به سر می‌برد، روز پنجشنبه با ارسال نامه‌ای به قاضی پرونده ضراب پیشنهاد کرد که رادولف جولیانی، شهردار سابق نیویورک و از نزدیکان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای به نتیجه رسیدن این پرونده مذاکرات با مقامات دولتی در سطحی بالاتر از قضات فدرال را به عهده بگیرد.

 به گزارش آنا از نیویورک تایمز، قاضی پرونده روز سه‌شنبه از وکیل رضا ضراب خواسته بود نقش رودولف جولیانی، شهردار سابق نیویوک که از نزدیکان ترامپ است و مایکل ماکاسی، قاضی سابق فدرال و دادستان آمریکا در دوران ریاست جمهوری جورج بوش ربا مشخص کند.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، جولیانی و ماکاسی به تازگی برای دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و گفت‌و‌گو درباره رضا ضراب به این کشور سفر کرده‌اند.

بنجامین بارافمن، ‌وکیل ارشد ضراب در نامه‌ای که روز پنجشنبه به قاضی نوشت گفت که جولیانی و ماکاسی «صرفا نقش کمک به این پرونده دارند و این امر مستلزم فعالیت مستقیم آنها در دادگاه نیست.»

وکیل ضراب در این نامه افزود که آنها در طول دادگاه، در جریان دادرسی و بعد از آن، نمایندگی ضراب را نخواهند داشت و آنها «در مذاکرات مربوط به دفاع از متهم در برابر دادستانی ایالات متحده در بخش جنوبی نیویورک ارتباطی ندارند.»

اما دادستانی در نامه‌ای که روز دوشنبه خطاب به قاضی پرونده نوشت، گفت جولیانی و ماکاسی از سوی ضراب استخدام شده‌اند.

در این نامه به طور جدی تاکید شده که جولیانی و ماکاسی تلاش می‌کنند که این پرونده را در سطوح بالا در دفتر دادستانی در منهتن که این پرونده را تحت پیگرد قانونی دارد حل کنند. این به مفهوم مذاکره با مقامات ارشد وزارت دادگستری یا تلاش برای تغییر سرنوشت پرونده از مسیر دیپلماتیک است که می‌تواند سازمان‌های دیگر را در بربگیرد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز در جریان مذاکره با رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در آنکارا درباره پرونده رضا ضراب گفت‌و‌گو کرده است.

چاووش اوغلو مدعی شده است که ضراب و یک کارمند بانک ترکیه که در هفته جاری در ارتباط با این پرونده دستگیر شده‌اند، اهداف انگیزه‌های سیاسی بوده‌اند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۱-۱۴ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.