موضع تند نامزد موتلفه علیه ائتلاف اصولگرایان

۱۳۹۵-۱۲-۱۰ سیاست

موضع تند نامزد موتلفه علیه ائتلاف اصولگرایان

حزب موتلفه اگرچه نخستین تشکلی بود که کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری را معرفی کرد اما حالا ممکن است توسط سازو کار جبهه مردمی نیروهای انقلاب نامزد خود را حذف شده ببیند. به همین دلیل نیز روز گذشته مصطفی میرسلیم، کاندیدای این حزب انتقادات ترا نسبت به جمنا مطرح کرد. او ابتدا به دلیل عدم دریافت مجوزهای وزارت کشور شکل قانونی این جبهه را زیر سوال برد سپس به نقد محتوایی آن پرداخت و در نهایت اعلام کرد اعتقادی به کنار رفتن کاندیداها به نفع یک نفر ندارد. این نخستین و تندترین موضع حزب موتلفه علیه جبهه‌ای است که می‌خواست چتر وحدت را بر سر همه نیروهای اصولگرا بگستراند.
دوستانی با یک نیت ارزشمند اقدام به تاسیس جبهه مردمی نیروهای انقلاب کرده‌اند و قدم‌هایی که برداشته شده، بسیار خوب است اما چون از تجربه همه کسانی که در این زمینه دارای شناخت هستند، استفاده نشده است، دارای ضعف‌هایی هم هست. خوب است از تجربه حزب موتلفه استفاده شده و به تشکل خود سامان دهند. ما از چنین حرکت‌هایی که موجب گردهم آمدن اصولگرایان شود، استقبال می‌کنیم. البته نباید فراموش کرد که جنبه‌های قانونی در شکل دادن به این جبهه باید طی شده و اساسنامه آن تدوین شود و به تایید وزارت کشور برسد تا کار را به صورت قانونی پیش ببرند.
بعضی از برادران جبهه به من گفتند که پیش‌بینی اولیه آنها این نبوده که آنها کار خود را با دعوت از احزاب آغاز کنند. اینکه چرا به این نتیجه رسیده‌اند من خبر ندارم ولی این راه، مناسب‌ترین راه نبوده است. حیف است که از تجربیات تشکیلاتی همدیگر استفاده نشود.
جامعتین دارای سابقه فعالیت طولانی از قبل انقلاب است و آشنایی خوبی با مسائل کشور دارند. جبهه مردمی نیروهای انقلاب هم با اطلاع غیرمستقیم جامعتین کار خود را آغاز کرده است اما خود جبهه چون هنوز جایگاه قانونی مصوبی ندارد، طبیعی است که تعامل آن با جامعتین هم غیررسمی باشد و همکاری رسما میان آنها شروع نشده باشد اما در حد مشورت و کسب نظر با هم در ارتباط هستند ولی هنوز مشخص نشده که آیا جامعتین با جبهه مردمی نیروهای انقلاب پیوستگی تشکیلاتی دارند یا خیر. هر چند ممکن است این اتفاق در آینده رخ دهد.
هماهنگی بین جامعه روحانیت و جبهه مردمی نیروهای انقلاب که در حال تاسیس است و مراحل تثبیت خود را طی نکرده است به طور رسمی نمی‌تواند شکل گیرد اما برخی اعضای جامعه روحانیت با اعضای جبهه، همفکری داشته‌اند. مجمع عمومی جبهه هم با کسب نظر از جامعه روحانیت برگزار می‌شود. امیدواریم که بدون اشکال و نقص، این جبهه فعالیت رسمی خود را آغاز کند چون زمان زیادی تا انتخابات نداریم.
با موضع‌گیری وزارت کشور، طی شدن فرآیند قانونی جبهه مردمی نیروهای انقلاب مشکل می‌شود مگر اینکه آنها از نام جبهه به صورت ظاهری استفاده کرده باشند و منظور آنها حزب باشد، ‌البته در این صورت هم باید تقاضای تاسیس حزب را به کمیسیون ماده ١٠ احزاب ارایه دهند ولی اگر بخواهند کار جبهه‌ای کنند باید از احزاب دعوت کنند ولی تا جایی که من اطلاع دارم قرار نیست این جبهه بر مبنای احزاب شکل بگیرد.
درباره اینکه آقای باهنر، دبیرکل جبهه پیروان اعلام کرده است که نامزد نهایی آنها همان نامزد جبهه مردمی نیروهای انقلاب خواهد بود، بهتر بود با هماهنگی اعضا این کار صورت می‌پذیرفت. برخی اعضای جبهه پیروان اعلام کرده‌اند که با آنها مشورت نشده است. با موتلفه هم مشورتی نشده است. البته عجله‌ای هم نیاز نبود و باید در چارچوب تعاملات سیاسی این اقدام انجام می‌گرفت.
ما هیچ ابایی نداریم که با سایر اصولگرایان دیدار کنیم اما با سعید جلیلی دیدار مستقیمی نداشته‌ایم یعنی جلسه رسمی نداشته‌ایم که از وی برای حضور در شورای مرکزی موتلفه دعوت کنیم. البته ما با اصولگرایان تعامل داریم که رسانه‌ای نمی‌شود.
در جمهوری اسلامی شخصیت‌های برازنده‌ای حضور دارند که مردم به قابلیت‌ها، تجربیات، دستاوردها و سوابق آنها توجه می‌کنند. کسانی که سابقه ندارند، ‌کار سختی برای جلب نظر مردم دارند. بعضی هم دارای سوابقی هستند که این سوابق قابل نقد است. البته احراز صلاحیت نامزدها به عهده شورای نگهبان است و اینکه کسی اعلام کند می‌خواهد نامزد شود، کفایت نمی‌کند.
ائتلاف شامل برخی تعاملات پیچیده است. منظور ما از ماندن تا انتها یعنی ماندن تا زمانی که نامزدهای انتخابات به مردم شناسانده شوند به ویژه در مناظرات انتخاباتی. بعد اصولگرایان دور هم جمع می‌شوند و درباره نحوه تعامل و ائتلاف مذاکره می‌کنند.
من اصلا با اینکه یک نفر باقی بماند حرف دارم. چرا باید به این قایل شویم که حتما یک نفر از هر جناح در انتخابات باقی بماند تا فضا دوقطبی شود؟
در ابتدا ما باید دنبال افزایش مشارکت مردم باشیم. هرچه تعداد نامزدها بیشتر باشد، مشارکت مردم بیشتر می‌شود که این موجب پراکندگی آرا هم می‌شود و ممکن است انتخابات را به دور دوم بکشاند سپس در مرحله دوم باید به فکر ائتلاف بود.
این امکان وجود دارد که دولت از امکاناتش برای انتخابات استفاده کند. من خودم در وزارت کشور بوده‌ام و می‌دانم چه امکاناتی وجود دارد. امیدوارم مسوولان به ویژه در وزارت کشور به نفس خود غلبه کنند. البته دولت‌ها همواره سعی کرده‌اند در انتخابات عملکرد مستقلی داشته باشند و گرایش سیاسی خود را در انتخابات دخالت ندهند. البته ممکن است اشتباهاتی به وجود‌ آید اما رییس‌جمهور باید دقت کند که این تلقی‌ ایجاد نشود که او در انتخابات از امکانات دولتی بهره می‌برد.
(در مورد حمایت آیت‌الله هاشمی از روحانی) مرحوم هاشمی نظری داشت که شما به بخشی از آن اشاره کردید ولی تمام نظر هاشمی این نبود. وی آدم منطقی بود که فقط مسائل سیاسی ذهن او را مشغول نمی‌کرد. او قبل از هر چیزی به فکر انقلاب و سربلندی آن بود و اگر می‌دید در جبهه‌های دیگر، قابلیت‌های دیگری وجود دارد که موثر است، ‌دیدگاه خود را تغییر می‌داد. من ٣٨ سال با آیت‌الله هاشمی کار کردم و می‌دانم فقط مسائل سیاسی در تصمیم‌گیری او نقش نداشت. من نمی‌گویم اگر هاشمی در قید حیات بود قطعا از روحانی حمایت می‌کرد. هاشمی کم و بیش تمام کسانی که در انتخابات مطرح می‌شوند را می‌شناخت و نظر وی به عنوان یک سابقه‌دار انقلاب ارزشمند بود و می‌توانست در انتخابات موثر واقع شود.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۱۲-۱۰ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.