سفر قریب‌الوقوع روحانی به روسیه

۱۳۹۵-۱۲-۰۳ سیاست

سفر قریب‌الوقوع روحانی به روسیه

معاون اول رئیس‌جمهوری اعلام کرد، حسن روحانی به زودی به مسکو پایتخت روسیه سفر خواهد کرد.

به گزارش ۲۴ آنلاین از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اسحاق جهانگیری ظهر امروز ـ سه‌شنبه ۳ اسفند ـ در دیدار « ایگور شووالف» معاون اول نخست وزیر روسیه، مناسبات میان دو کشور را رو به رشد ارزیابی و اظهار امیدواری کرد سفر این مقام روسیه به رشد روابط و توسعه مناسبات فیمابین منجر شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه گسترش روابط و هماهنگی‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی با روسیه از اهمیت ویژه‌ای برای جمهوری اسلامی ایران برخوردار است، به سفر قریب‌الوقوع حسن روحانی به مسکو اشاره و ابراز امیدواری کرد در سفر رئیس‌جمهوری کشورمان به روسیه، توافقات خوبی میان دو کشور حاصل شود.

وی با تأکید بر اینکه کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور باید موانع پیش روی گسترش مناسبات را شناسایی و راهکارهایی برای رفع این موانع ارائه دهد، از برگزاری موفقیت‌آمیز سیزدهمین کمیسیون همکاری های دو کشور ابراز خرسندی کرد و گفت: امیدوارم اسناد و توافقات امضاء شده میان دو کشور در این کمیسیون هرچه سریعتر اجرایی شود.

جهانگیری همچنین با اشاره به پروژه‌های مشترک میان ایران و روسیه و همکاری های دو کشور برای احداث نیروگاه اتمی بوشهر، ضرورت برنامه ریزی لازم برای مشخص شدن روش تأمین مالی اجرای این پروژه ها را مورد تاکید قرار داد و افزود: پروژه برقی کردن راه آهن گرمسار – اینچه برون نیز باید هرچه سریع‌تر اجرا شود و اگر موانعی بر سر راه این پروژه وجود دارد باید برای رفع آن تلاش کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به مذاکره شرکت‌های روسی برای حضور و مشارکت در پروژه‌های نفت و انرژی در ایران، تصریح کرد: علاقمند هستیم توافقات امضا شده میان دو کشور در بخش نفت و انرژی اجرا شود و از حضور و مشارکت شرکت‌های روسی در پروژه‌های نفت و گاز ایران نیز استقبال می‌کنیم.

وی از تمایل و علاقمندی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش همکاری اقتصادی با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا خبر داد و گفت: باید تلاش کنیم تا پیش از سفر روحانی به مسکو، مقدمات امضای توافقنامه شکل گیری منطقه آزاد تجاری میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا نهایی شود.

جهانگیری همچنین ضمن قدردانی از همکاری و نقش روسیه در مذاکرات با کشورهای عضو اوپک که منجر به افزایش قیمت نفت شد، گفت: انتظار داریم مسکو در زمینه برجام همچنان مواضع سازنده خود را ادامه دهد تا توافق برجام به نحو مطلوب اجرا شود.

معاون اول نخست‌وزیر روسیه هم در این ملاقات ضمن ابلاغ سلام‌های رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر این کشور با اشاره با تاکید ویژه رییس جمهور روسیه برای توسعه روابط و مناسبات اقتصادی با ایران، گفت: پس از دستور آقای پوتین برای گسترش مبادلات تجاری میان دو کشور و واردات محصولات کشاورزی از ایران به روسیه و کشورهای اوراسیا، خوشبختانه حجم مبادلات حدود ۳۰ درصد افزایش یافته و ایجاد منطقه آزاد تجاری میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا می تواند به ارتقاء سطح مبادلات تجاری فیمابین منجر شود.

ایگور شووالف افزایش واردات محصولات کشاورزی از ایران و گسترش مبادلات اقتصادی فیمابین را نیازمند انعقاد یک توافقنامه در چارچوب توافقنامه اقتصادی اوراسیا دانست و گفت: در جلسه شورای عالی همکاری های اقتصادی اوراسیا که در ماه دسامبر در سن‌پترزبورگ برگزار شد، سران کشورهای عضو از ایجاد روابط استراتژیک با ایران حمایت و آن را مطابق با منافع ملی خود قلمداد کردند.

معاون اول نخست‌وزیر روسیه همچنین با اشاره به ظرفیت های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای اوراسیا گفت: امیدوارم مقدمات همکاری اقتصادی میان ایران و کشورهای اوراسیا هرچه زودتر فراهم شود و در سفر رئیس‌جمهوی ایران به مسکو پیش نویس این توافقنامه به امضاء برسد.

وی با اشاره به اینکه روابط سیاسی تهران و مسکو در سطحی عالی قرار دارد، گفت: باید تلاش کنیم در حوزه تجاری و اقتصادی نیز سطح مناسبات را بیش از پیش ارتقا دهیم.

معاون اول نخست‌وزیر روسیه همچنین با اشاره به مکالمه تلفنی پوتین با رئیس‌جمهوری آمریکا، گفت: در این تماس تلفنی رییس جمهور روسیه بر لزوم اجرای دقیق توافقنامه برجام تاکید کرد و تاکید آقای پوتین برای گسترش روابط سیاسی و اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران این پیام را به جهان می دهد که مسکو، تهران را به عنوان یک شریک راهبردی برای خود می داند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۱۲-۰۳ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.