وزیرخارجه ترکیه در مونیخ: اقدامات ایران ثبات منطقه را بر هم می‌زند!

۱۳۹۵-۱۲-۰۱ سیاست

وزیرخارجه ترکیه در مونیخ: اقدامات ایران ثبات منطقه را بر هم می‌زند!

وزیر خارجه ترکیه در اظهاراتی خصمانه مدعی شد اقدامات ایران در منطقه، ثبات را بر هم می‌زند.

به گزارش ۲۴ آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، مولود چاووش‌اوغلو، در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: بهترین راه حل برای مسئله فلسطین، تشکیل دو کشور است. ترکیه به حمایت از دستیابی به راه حل عادلانه‌ای برای مسئله فلسطین ادامه می دهد. هر شهرک جدیدی که اسرائیل احداث می کند، ضربه‌ای به فرصت صلح بین دو طرف است.

وی افزود: مذاکرات ژنو پایه اصلی برای انتقال قدرت و حل سیاسی بحران در سوریه است. باید گروه‌های تروریستی در سوریه شکست داده شوند و این هدف جز با همکاری کارآمد بین‌المللی به دست نمی آید. سوال مهمتر آن است که چگونه می توانیم گروه‌های تروریستی را در سوریه و عراق شکست دهیم؟

وزیر امور خارجه ترکیه در ادامه اضافه کرد: گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق ارتباطی به اسلام که دین صلح است ندارند.

چاووش‌اوغلو مدعی شد: از عراق در جنگ ضد داعش حمایت می کنیم. هدف اول از عملیات سپر فرات، نابود کردن داعش در سوریه است. نمی توانیم اجازه دهیم کشور کُردی در شمال سوریه یا در مرزهای ایران تشکیل شود.

وی همچنین گفت:خروج از لیبی پس از سرنگونی معمر قذافی، اقدام نادرستی بود. خاورمیانه علاوه بر مشکل تروریسم و افراط گرایی با چالش های بزرگ داخلی روبروست.

وزیر امور خارجه ترکیه در ادامه اظهارات خود در کنفرانس امنیتی مونیخ با مطرح کردن ادعاهایی بی اساس علیه کشورمان گفت: «ترکیه مخالف هر نوع تقسیم‌بندی دینی یا طایفه‌ای است. ایران متاسفانه به اقدامات نفرت‌آمیز طایفه‌ای ادامه می‌دهد و به فرصت صلح در خاورمیانه ضربه می‌زند. ایران با دخالت در یمن، بحرین و عربستان سعودی، ثبات منطقه را برهم می زند. ایران تلاش می‌کند سوریه و عراق را به دو کشور شیعی تبدیل کند.»

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۱۲-۰۱ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.