۴۷ سال پیش ؛ ایران دو جت بویینگ ۷۰۷ را خریداری کرد

۱۳۹۵-۱۱-۲۶ اقتصاد

۴۷ سال پیش ؛ ایران دو جت بویینگ ۷۰۷ را خریداری کرد


در حالی صنعت هوایی ایران با ورود اولین ایرباس نو به کشور ، با توجه ویژه محافل رسانه ای اعم از موافق و منتقد روبرو شد که شمارش معکوس برای خرید هواپیماهایی دیگر از ایرباس و همچنین بویینگ آمریکایی آغاز شده است.

به گزارش خبر آنلاین ، صنعت هوایی ایران، این روزها شرایطی متفاوت را تجربه می کند. ۴۷ سال قبل نیز ، وقتی ایران دو جت بویینگ ۷۰۷ برای ناوگان هوایی خود خرید رپرتاژی مفصل در این خصوص در نشریه تهران مصوب و سایر مجلات و نشریه های آن زمان منتشر شد . آن روزها قیمت این هواپیماها معادل با ۱۷۰ میلیون تومان و ظرفیت هر کدام تا ۲۱۵ نفر عنوان شده است . سرعت این هواپیماها نیز هزار کیلومتر بر ساعت عنوان شده است .

در گزارش مذکور که آذرماه سال ۱۳۴۷ در نشریه تهران مصور در خصوص “خبر موافقنامه خرید دو فروند جت از بویینگ” درج شده ، تاکید شده است که اولین هواپیمای جت در دی ماه ۱۳۴۸ و هواپیمای دیگر در اسفند ماه ۱۳۴۸ تحویل هواپیمایی ملی ایران خواهد شد .

تامین اعتبار مربوط به خرید این هواپیماها نیز با سهم ۲۰ درصدی از محل سرمایه پرداختی دولت ایران و هشتاد درصد به صورت قرضه از منابع مجاز در این گزارش ذکر شده است . ایران پس از برجام رایزنی هایش برای خرید هواپیما از بویینگ را آغاز کرده است .

قرار بود با استفاده از این هواپیماها پرواز بدون توقف ایران به برخی کشورهای اروپای غربی آغاز شود . ایران پس از برجام توانست از پس ۴۱ سال قراردادهایی را برای خرید هواپیما با شرکت ایرباس و بویینگ منعقد کند .

آخوندی وزیر راه و شهرسازی که این روزها با هجوم بسیاری از منتقدان دولت روبروست و زمزمه استیضاحش در راهروهای مجلس به گوش می رسد ، پیش تر در بیانیه ای این قراردادها را اقداماتی تاریخی برای صنعت هوانوردی ایران دانست و تاکید کرد ما اولین گام را برای نوسازی ناوگان هوایی برداشتیم.

به گفته وی خرید ۸۰ فروند هواپیمای بوئینگ و ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس و ۲۰ فروند ATR که قرارداد آن به زودی تکمیل خواهد شد، نشان از عزم جدی ما برای نوسازی ناوگان هوایی ایران دارد.بر اساس گزارش های منتشر شده میزان صندلی خریداری شده طی قراردادهای جدید ایران با یارباس و بویینگ، معادل ۵۰ هزار صندلی است . سن ناوگان هواپیمایی ایران حدود ۲۳ سال است. این بدین معنی است که اغلب آنها یا سن بازنشستگی خود را طی کرده‌اند و یا به زودی به آن می‌رسند. بنابراین، باید توجه داشت که ظرف ۱۰ سال آتی اکثریت مطلق آن ها باید از چرخه‌ فعالیت خارج شوند.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-02-14 07:27:43Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

(Visited 100 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۱۱-۲۶ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.