قیمت زعفران کاهش یافت

۱۳۹۵-۱۱-۲۵ اقتصاد

قیمت زعفران کاهش یافت

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: قیمت زعفران بهمن ماه جاری نسبت به ماه گذشته حدود سه درصد کاهش یافته است.

به گزارش ۲۴ آنلاین به نقل از ایرنا ،غلامرضا میری روز دوشنبه افزود: در شرایط فعلی قیمت زعفران بین ۴۶۰ تا ۵۷۰ میلیون ریال برآورد می‌شود و کاهش قیمت می‌تواند شرایط مساعدی برای افزایش صادرات زعفران فراهم کند.
وی ادامه داد: کاهش قیمت اگر منجر به افزایش صادرات زعفران ایران و گردش کار در جامعه شود قطعا نتایج مثبتی را به همراه خواهد داشت.
رئیس اتحادیه زعفران فروشان خراسان رضوی همچنین گفت: مصرف داخلی زعفران نیز طی ماههای اخیر افزایش چندانی نداشته و همزمان با این امر، به دلیل شرایط خاصی که در بازار حاکم است هزینه های خرید زعفران به سرعت در اختیار تولیدکننده قرار نمی گیرد.
وی افزود: با این وجود هم اینک محدودیت‌هایی که در دولت گذشته وجود داشت توسط دولت تدبیر و امید برطرف شده و این موضوع به صادرات زعفران کمک بسیار زیادی کرده است.
میری ادامه داد: خراسان رضوی ظرفیت تولید سالانه ۴۵۰ تن زعفران را دارد اما هم اینک حجم تولید محصول در این استان بین ۳۱۰ تا ۳۶۰ تن است.
وی در ادامه همچنین گفت: از مصرف کنندگان تقاضا می شود از زعفرانهایی استفاده کنند که دارای نشانه استاندارد هستند تا نظارت مجموعه های مختلف از جمله اتحادیه های زعفران بر بازار افزایش یابد.
نایب رئیس شورای ملی زعفران افزود: مصرف زعفران با نشان استاندارد علاوه بر اینکه از شکل گیری بسیاری از آسیب‌ها جلوگیری می‌کند می تواند نتایج بسیار مثبتی را در حوزه های مختلف اقتصادی به همراه داشته باشد.
وی به ارزآوری ۵۰۰ میلیون دلاری زعفران برای ایران اشاره و بیان کرد: این مهم باید به صورت ویژه مد نظر مسئولان قرار گیرد تا برنامه های حمایتی مناسبی در حوزه تولیدو صادرات زعفران تدوین و اجرا شود.
۷۸ درصد از حجم کل تولید زعفران ایران محصول مزارع خراسان رضوی است. بیشترین زعفران جهان با سه هزار سال سابقه کشت در شهرستانهای تربت حیدریه، زاوه، کاشمر، رشتخوار و مه ولات واقع در جنوب استان خراسان رضوی تولید می شود. سطح کنونی زیرکشت زعفران در جنوب خراسان رضوی حدود ۷۰ هزار هکتار است.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۱۱-۲۵ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.