احتمال افزایش ۳۰ درصدی قیمت لاستیک

۱۳۹۵-۱۱-۱۹ اقتصاد

احتمال افزایش ۳۰ درصدی قیمت لاستیک

یک عضو هیات مدیره انجمن صنفی صنعت تایر با اشاره به افزایش قیمت ۵۰ تا ۸۰ درصدی مواد اولیه طی سه ماه گذشته، گفت: درخواست انجمن صنفی صنعت تایر از وزارت صنعت اتخاذ تعرفه ۴۰ درصدی برای واردات تایر را دارد.
عباس عباسی ابیانه با بیان اینکه نیاز سالانه کشور ۱۸ تا ۲۰ میلیون حلقه تایر سواری را در بر می گیرد، اظهارداشت:افزایش واردات تایر در سال ۹۳ موجب کاهش تولید واحدهای داخلی تولید تایر شد، اما با پیگیری های صورت گرفته در سال ۹۴ روند رو به رشد واردات متوقف شد البته باید بگویم کاهش واردات پدیده انباشت تایر در کارخانه‌ها را به وجود نیاورد.
به گزارش۲۴آنلاین به نقل از تسنیم، وی در عین حال از روند افزایش واردات تایر طی دو ماه گذشته ابراز نگرانی کرد و افزود: واردات تایر طی ماههای آذر و دی معادل ۴۰درصد از کل واردات ماههای قبل از آن بوده و این نگرانی بیشتر مربوط به واردات تایرهای رادیال سنگین است که حجم واردات رقمی معادل ۱۰۰هزار حلقه را در بر می‌گیرد و این در حالی است که مجموع واردات ماه‌های ماقبل آن ۲۵۰ هزار حلقه بوده است.
عضو هیات مدیره انجمن صنفی صنعت تایر با اشاره به مدیریت واردات تایر در سال جاری افزود: اتفاق مهمی که در این زمینه رخ داد این بود که به برندهای معروف و مطمئن اجازه واردات داده شد و سپس تمام برندها می بایست از سوی موسسه استاندارد تاییدیه دریافت کنندو حتی مجوز صاردات به اتحادیه اروپا را نیز باید داشته باشند.
عباسی ابیانه با بیان اینکه این طرح با هدف شناسنامه دار کردن واردکنندگان تایر دنبال شده است، تصریح کرد: اخذ نمایندگی رسمی از شرکت اصلی تولیدکننده تایر یکی دیگر از شروط واردات است و شرکت های واردکننده ملزم به ارائه خدمات پس از فروش و پاسخگویی به مشتریان در زمینه مسائل کیفی هستند.
وی با اشاره به اینکه توسعه صنعت تایر نیازمند حمایت تعرفه‌ای است، افزود: در حال حاضر حدود ۸۰ درصد از واردات تایر به کشور از چین صورت می گیرد و قطع به یقین تعرفه ۲۰درصدی برای این میزان واردات به هیچ وجه کافی نیست و مشکلات متعددی را برای صنعت داخلی ایجاد می‌کند. این در حالی است که کشوری مانند ترکیه ۶۰درصد و آمریکا نیز از ۳۰ تا ۱۰۰ درصد تعرفه گمرکی برای برندهای تایر چینی اعمال می کنند تا بتوانند با دامپینگ این برندها مقابله کنند.
این عضو هیات مدیره انجمن صنفی صنعت تایر با بیان اینکه ایران به راحتی می تواند سهم ۵۰۰ هزارتنی از بازار تایر منطقه خاورمیانه را به دست آورد، تصریح کرد: با توجه به زیرساخت هایی همچون تامین مواد اولیه، دانش فنی و نیروی انسانی کارآمد، تحقق این هدف مستلزم حمایت های تعرفه ای در جهت تشویق سرمایه گذاری های جدید و توسعه ظرفیت های تولید است.
عباسی ابیانه گفت: درخواست انجمن صنفی صنعت تایر از وزارت صنعت اتخاذ تعرفه ۴۰ درصدی برای واردات تایر بوده تا این حمایت تعرفه ای زمینه ایجاد ظرفیت های جدید و سرمایه گذاری در این صنعت را فراهم کند و در سالهای بعد با افزایش رقابت پذیری این صنعت تعرفه ها به صورت تدریجی و پلکانی کاهش یابد.
عباسی ابیانه با اشاره به افزایش قیمت ۵۰ تا ۸۰ درصدی مواد اولیه طی سه ماه گذشته، افزود: در حال حاضر قیمت کوئوچو پتروشیمی داخلی تا ۱۰۰ درصد و کائوچو وارداتی از ۱.۵ تا ۲.۴ دلار در بازارهای جهانی افزایش داشته و حدود ۳۰ درصد بر قیمت تمام شده تولید تایر تاثیر داشته است.
وی با بیان اینکه بقای صنعت تایر ایران به شکل گیری بازارهای صادراتی به ویژه در منطقه خاورمیانه وابسته است، افزود: به همین دلیل تلاش ما این بوده تا با تدوین یک برنامه استراتژیک بتوانیم ظرف پنج سال آینده ۲۰درصد از مجموع تولید گروه بارز را با تنوع محصول بیشتر و کیفیت بالاتر صادر کنیم.
این عضو هیات مدیره انجمن صنفی صنعت تایر با اشاره به سهم برابر بازار و خودروسازان داخلی از مجموع تولید تایر افزود: با انعقاد قراردادهای جدید بین خودروسازان داخلی و شرکت های معتبر جهانی تقاضا برای تامین تایر خودروهای جدید تولیدی در ایران افزایش یافته و امکان تولید این محصول منطبق با استانداردهای خودروسازان خارجی را داریم.
وی با اشاره افزایش همکاری های صنعت تایر با شرکت های خارجی در دوران پس از برجام گفت:در حال حاضر روند تامین مواد اولیه و قطعات یدکی ماشین آلات این صنعت تسهیل شده و علاوه بر ایجاد امکان گشایش ال سی با بانک های کوچک، همکاری های فنی و توسعه ای با شرکت های خارجی معتبر نیز آغاز شده است.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۱۱-۱۹ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.