آمریکا با کشورهای مسلمان چقدر تجارت دارد؟

۱۳۹۵-۱۱-۱۳ اقتصاد

آمریکا با کشورهای مسلمان چقدر تجارت دارد؟

آمریکا سالانه ۲۲۰ میلیارد دلار با کشورهای مسلمان تجارت می کند.

به گزارش ۲۴ آنلاین ، دستور ممنوعیت سفر افراد ۷ کشور مسلمان به آمریکا توسط رییس جمهوری آمریکا، کشورهای میانه آسیا و خاورمیانه را دچار سردگمی و نگرانی کرده است.

سازمان همکاری کشورهای مسلمانان که نماینده بسیاری از کشورهای مسلمان است،با اعلام«نگرانی ویژه» خود، هشدار داده که اینکار«تشویق دیدگاه رادیکال افراط گرایان است.»

تنها یک کشور از این ۷ کشور، رابطه تجاری بالایی با آمریکا دارد، یکی از شش کشوری که آمریکا از آن نفت وارد می کند و آن عربستان است.

اما این ممنوعیت می تواند تجارت آمریکا را در بخش های وسیع تری تحت تاثیر قرار دهد. حدود ۴۷ کشور درسراسر دنیا مسلمان هستند. مجموع تجارت کالای این کشور ها با آمریکا در سال ۲۰۱۵ به ۲۲۰ میلیارد لار رسیده است. در ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۱۶ نیز این میزان به ۱۹۴ میلیارد دلار رسیده است.

به عبارت دیگر حدود ۶ درصد از تجارت آمریکا با کشورهای مسلمان است. بخش عمده تجارت آمریکا، ۹۴ درصد، با ۱۵ کشور دیگر شامل مالزی، عربستان سعود، امارات، ترکیه، اندونزی و عراق است.

کشورهایی که آمریکا عمده تجارت خود را با آنها انجام می دهد،به شرح زیر هستند:

مالزی

ارزش تجارت آمریکا با مالزی حدود ۲۲.۹ میلیارد دلار است.شرکت های آمریکایی نظیر اگزون موبیل،شورون، کونوکو فیلیپس، مورفی اویل و داو کمیکال در این کشور سرمایه گذاری کردند.

تحقیقات نشان می دهد که شرکت ها در سال ۲۰۱۵ به اندازه ۱۴ میلیارد دلار در مالزی سرمایه گذاری کردند.

عربستان سعودی

عربستان سعودی در ۱۱ ماه نخست ۲۰۱۶ با آمریکا به میزان ۳۱ میلیارد دلار تجارت کالا داشته است. شرکت های آمریکایی صادرات خودرو،هواپیما، لوزام دفاعی و تکنولوژی به این کشور انجام می دهند.

در مقابل آن آمریکا به اندازه ۳۸۶ میلیون بشکه از عربستان در سال ۲۰۱۵ وارد کرده است.این کشور،بزرگترین کشوری است که آمریکا رابطه نفتی دارد.

در همین حال، شرکت های آمریکایی ۱۰ میلیارد دلار در عربستان سرمایه گذاری کرده اند. به طوری که شرکت چنرال الکتریک یک میلیارد دلار دلار سرمایه گذاری کرده است.

امارات

آمریکا و امارات ۲۳.۳ میلیارد دلار در ۱۱ ماه سال ۲۰۱۶ تجارت داشتند.این کشور تنها بازار بزرگ آمریکا در خاورمیانه محسوب می شود به طوری که شرکت های آمریکایی به اندازه ۱۵.۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری کردند.

بویینگ تمرکز خود را بر امارات گذاشته است. در سال ۲۰۱۳ قراردادی با این کشور بست که برای ۱۰ سال ۲.۳ میلیارد دلار ارزش دارد.

اندونزی

اندونزی کشوری است که با جمعیت مسلمان آن بسیار زیاد است.به طوری که تجارت کالا دراین کشور به اندازه ۲۳ میلیارد دلار در ۱۱ ماه سال ۲۰۱۶ رسید.

در همین حال، اندونزی که عضو کشورها با اقتصاد قوی است ۱۳.۵ میلیارد دلار سرمایه آمریکایی به خود جذب کرده است.

ترکیه

تجارت میان آمریکا و ترکیه از سال ۲۰۰۹ که به اندازه ۱۰.۸ میلیارد دلار بوده رشد پیدا کرده است و به ۱۷.۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ رسید.

شرکت های آمریکایی ۳.۶ میلیارد دلار در سال های اخیر در ترکیه سرمایه گذاری کردند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۱۱-۱۳ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.