از ارتشبد عزت الله ضرغامی تا سرتیپ عزت الله ضرغامی!

۱۳۹۵-۱۱-۱۳ سرگرمی

عزت الله ضرغامی رئیس سابق صداوسیما بادرجه سرتیپی همنامی در دوره پهلوی دارد که هرچند ناچیز،ولی شباهتی به او دارد. این شباهت را باید در گرایشهای مذهبی این دو پیدا کرد.

ارتشبد عزت‌الله ضرغامی یکی از نظامیان بلندپایه ارتش ایران پیش از انقلاب بود.

او فرزند عزیزالله رئیس ستاد ارتش دوره رضاشاه بود که پس از طی کردن دوره دبیرستان نظام در سال ۱۳۰۶ وارد دانشکده افسری شد و در سال ۱۳۰۸ با درجه ستوان دومی وارد ارتش شد. در سال ۱۳۱۸ درجه سرگردی گرفت و وارد دانشکده جنگ و فرماندهی و ستاد شد. در سال ۱۳۲۱ درجه سرهنگ دومی و دو سال بعد درجه سرهنگ تمامی گرفت و در سال ۱۳۳۰ سرتیپ شد. در سال ۱۳۳۴ به عضویت دادگاه تجدید نظر نظامی دکتر مصدق انتخاب شد و رای دادگاه بدوی را تایید کرد. در مهرماه ۱۳۳۴ به درجه سرلشگری ارتقا یافت و در مهر ۱۳۳۹ به درجه سپهبدی نائل آمد و معاونت سپاه بزرگ را عهده‌دار شد. در همین سمت درجه ارتشبدی گرفت و پس از چندی به فرماندهی نیروی زمینی تعیین شد. پس از بازنشستگی به استانداری استان آذربایجان غربی منصوب شد و آخرین سمت او در دوره پهلوی، سناتوری انتصابی آذربایجان به جای محمد ذوالفقاری بود. ضرغامی چندی هم فرماندهی سپاه خراسان را عهده‌‌‌دار شد.

باقر عاقلی در کتاب «خاندان‌های حکومتگر ایران» درباره‌اش نوشته است: «ارتشبد ضرغامی مانند پدر مردی متشرع و مذهبی بود. فرزند وی نیز که تحصیلات عالی خود را در آمریکا به پایان رسانده بود نیز مردی مذهبی بود.»

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۱۱-۱۳ سرگرمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.