پیکر استاد تئاتر ایران بر شانه‌های شاگردانش تشییع شد

۱۳۹۵-۱۱-۰۸ فرهنگ

پیکر استاد تئاتر ایران بر شانه‌های شاگردانش تشییع شد

مراسم تشییع پیکر رکن‌الدین خسروی نویسنده، کارگردان و مترجم مطرح تئاتر ایران، صبح امروز جمعه ۸ بهمن‌ماه با حضور چهره‌های هنری در تالار وحدت برگزار شد. این مراسم برخلاف سایر مراسم‌ها که در محوطه باز تالار وحدت برگزار می‌شد به دلیل بارش باران به لابی تالار وحدت منتقل و در آنجا برپا شد. اجرای این مراسم بر عهده الهام پاوه‌نژاد بود.

اولین فردی که در این مراسم سخنرانی کرد ایرج راد بود، او گفت: در سابقه و آنچه  که رکن‌الدین خسروی انجام داده است سخنی نمی‌گویم. چون همه کسانی که اینجا هستند، با او آشنایی کامل دارند. او ۲۰ سال از مملکت خود دور بود، اما در بازگشتش چنین مشتاقانه دور هم جمع شده‌ایم، چون بزرگان تئاتر این مملکت همگی دانش‌آموخته مکتب خسروی هستند. او اجازه نمی‌داد کسانی که انگیزه‌ای برای تئاتر ندارند در گروهش جای داشته باشند. خسروی با کسی شوخی نداشت و برای آنچه روی صحنه می‌برد اهمیت قائل بود. خسروی در خارج از کشور هم دلواپس تئاتر مملکت بود. ما امروز پیکر عزیزی را تشییع می‌کنیم که زحمات بی‌شماری برای فرهنگ ایران کشیده است.

علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دومین سخنران این مراسم بود. او بیان کرد: ما مردی بی‌بدیل را در حوزه تئاتر از دست داده‌ایم و این سعادتی است که آدمی علاوه بر نام نیک، هستی دائم و جاویدانی از خود به یادگار بگذارد. غم فراق او همواره با ما خواهد بود.

مرداخانی در ادامه از سعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن و مجید تختروانچی معاون معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه، بابت زحماتی که برای انتقال پیکر رکن‌الدین خسروی به ایران کشیدند، تشکر کرد.

در ادامه فاضل جمشیدی روی صحنه رفت و آواز جامی‌ست که عقل آفرین می‌زدنش را خواند.همچنین الهام پاوه‌نژاد بیانیه مرکز آموزش هنر نیاوران را خواند و طبق گفته خودش از اکبر زنجانپور یکی از عزیزترین اساتید فرهنگسرای نیاوران دعوت کرد تا روی صحنه برود.

زنجانپور اظهار کرد: من راجع به رکن‌الدین خسروی چه بگویم؟ او یک هنرمند حرفه‌ای تئاتر بود که باید با جمع سروکار می‌داشت تا می‌توانست حرفش را بزند، اگر کسی نباشد، رکن‌الدین و رکن‌الدین‌ها برای چه کسی حرف بزنند؟ همه آلزایمری‌های جهان کسانی هستند که به مهمانی تنهایی می‌روند. رکن‌الدین نیز یکی از مهمانان این تنهایی بود. او در خارج از مملکت خود تنها ماند و غریب بود و هیچ‌گاه جمعیتی نبودند که برایشان صحبت کند. همه کسانی که در این مملکت سخت کار می‌کنند و پای حرف‌شان می‌ایستند روزگار دشواری را می‌گذرانند.

این کارگردان افزود: به خاطر می‌آورم در نمایشی رکن‌الدین خسروی ۲۳ نقش آفریقایی را به من سپرده بود. در آن نمایش بهروز بقایی همبازی‌ام بود و نمی‌دانم خسروی با من و بهروز چه کرد که این نقش‌ها در ما حلول کردند. او من و بهروز را ساخت.

در ادامه پاو‌ه‌نژاد از صدیق تعریف درخواست کرد تا روی صحنه برود و او بگذار تا بگریم چون ابر در بهاران را خواند. سپس پاوه‌نژاد متنی از فرازنه نشاط‌خواه از شاگردان خسروی را خواند. متنی که آخرین جمله آن “آی آدم‌ها” بود و به صدای رکن‌الدین خسروی که این شعر نیما را می‌خواند، متصل شد.

صدای رکن‌الدین خسروی با گریه حضار همراه بود.

در ادامه گروه کر خانه تئاتر متشکل از بهزاد فراهانی، ایرج راد، شکرخدا گودرزی، علی بی‌غم و سایر اعضای این نهاد صنفی روی صحنه آمدند و نالم چون نی را خواندند.

پس از آن نماز به امامت محمود دعایی خوانده شد و پیکر این هنرمند برای خاکسپارس در قطعه هنرمندان تشییع شد.

لازم به یادآوری است مراسم یادبود رکن الدین خسروی روز یکشنبه دهم بهمن ساعت ۱۰ تا ۱۱.۳۰ در مسجد نور میدان فاطمی برگزار خواهد شد.

منبع:هنر آنلاین

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۱۱-۰۸ فرهنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.