شباهت‌های سینمای ترکیه و ایران

۱۳۹۵-۱۱-۰۴ فرهنگ

شباهت‌های سینمای ترکیه و ایران

مراسم افتتاحیه هفته فیلم سینمای معاصر ترکیه یکشنبه ۳ بهمن با حضور رضا هاکان تکین سفیر کشور ترکیه در ایران، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، تورقای شفق مدیر موسس یونس امره در ایران، محمود فاضلی جوشقون کارگردان سینمای ترکیه و جمعی دیگر از علاقمندان به سینما در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، در این مراسم فیلم «احتمال دور» اثر محمود فاضلی جوشقون به روی پرده رفت و در ادامه نشست نقد و بررسی فیلم برگزار شد. تقدیر از این کارگردان ترکیه‌ای توسط خانه هنرمندان ایران، سفارت ترکیه در ایران و موسسه یونس امره از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

تورقای شفق کارگردان ترکیه ای در خصوص برگزاری این هفته فیلم گفت: سینمای ایران و ترکیه در سال‌های اخیر در سطح جهانی پیشرفتهای چشمگیری داشته‌اند و نام سینماگران این دو کشور در کنار بزرگان سینمای جهان می درخشد. از جمله اصغر فرهادی، مجید مجیدی، نوری بیلگه جیلان و سمیح کاپلان اوغلو که با درخشش خود در جشنواره‌های بین المللی موفق به کسب جوایز متعددی شده‌اند. این موفقیت‌های ارزشمند، مسئولیت‌های ما مبلغان فرهنگ و هنر را سنگین‌تر کرده است. در آشفته بازار جهان امروز که گروههای مختلف تروریستی جنایت‌ها و اعمال غیرانسانی خود را به اسلام ربط می‌دهند، ما کشورهای مسلمان می‌توانیم به کمک هنر سینما حقیقت امر را به گوش جهانیان برسانیم. همانطور که سخنان شهاب حسینی در مراسم جشنواره کن، در نوع نگاه جهانیان به کشورهای مسلمان تاثیرگذار بود. فرهنگ و هنر همواره به دور از نزاع های سیاسی و نژادی، پیام صلح و دوستی را به مردم جهان رسانده است. در پایان جا دارد حادثه غم انگیز رخ داده برای آتشنشانان ایرانی را به مردم ایران تسلیت بگویم.

پس از آن رضا هاکان تکین به ایراد سخنرانی خود پرداخت و گفت: در ابتدا حادثه ناخوشایند پلاسکو را تسلیت می‌گویم. این اتفاق در ۳۰ متری سفارت ترکیه رخ داد و موجب تاسف عمیق ما شد. از همین جا به خانواده‌های همه‌ی این شهدا تسلیت می‌گویم و امیدوارم افرادی که زیر آوار مانده‌اند، هرچه سریع‌تر از آنجا خارج شوند. از خانه هنرمندان ایران که فرصت برگزاری این هفته فیلم را فراهم کردند تشکر می‌کنم. اخیرا با مجید رجبی معمار جلسه‌ای داشتیم و خوشحالم که آن جلسه امروز میوه داده و همکاری‌های فرهنگی ما مجددا آغاز شده است. این هفته فیلم را سرآغازی دوباره برای همکاری‌های خودمان می‌دانیم. در این هفته فیلم های بسیاری خوبی از سینمای ترکیه و از جمله دو فیلم از نوری بیلگه جیلان را تماشا خواهیم کرد که شباهت های زیادی با عباس کیارستمی دارد. هفته فیلم ترکیه فرصت خوبی برای علاقمندان به سینماست و از مدیریت خانه هنرمندان ایران و موسسه یونس امره برای برگزاری آن تشکر می کنم.

در ادامه فیلم «احتمال دور» به روی پرده رفت و پس از نمایش فیلم، نشست نقد و بررسی آن با حضور محمود فاضلی جوشقون، علی گموحلو اوغلو و حسین لاله برگزار شد.

در ابتدای این نشست حسین لاله به تاثیرگذاری سینمای ایران و ترکیه بر یکدیگر اشاره کرد و گفت: در ترکیه بیش از ۱۵ جلد کتاب در خصوص سینمای ایران به چاپ رسیده است. این جدا از مجموعه مقالات و مصاحبه‌هایی است که در مجلات معتبر سینمایی ترکیه در مورد سینمای ایران منتشر می‌شود. اما متاسفانه در ایران آثار موجود درباره سینمای ترکیه بسیار اندک است. اگر اشتراکات موجود در سینمای این دو کشور را در نظر بگیریم، می‌توانیم بگوییم سینمای ایران همان سینمای ترکیه است و سینمای ترکیه همان سینمای ایران. در جشنواره بین المللی فیلم فجر که اردیبهشت سال آینده برگزار می شود نیز ۳ فیلم از کشور ترکیه انتخاب شده که فیلم های بسیار خوبی هستند.

وی افزود: در فیلم «احتمال دور» با انسان‌هایی بسیار معمولی مواجهیم که انتظار کار عجیبی از آنها نمیرود. اما مفهومی بسیار گران را به ما نشان می‌دهند که همان عشق است. اگر سیاستمداران و نظامی ها یا شرکت‌های اقتصادی و.. را در نظر بگیریم، می‌بینیم هر یک قصد غلبه و گاهی حتی از بین بردن دیگری را دارند. اما در اینجا دو فرد معمولی را شاهدیم که با کمترین سرمایه‌ای که دارند، یعنی صداقت درونی، سعی می‌کنند یکی شوند. داستانی شبیه به «ذات صور» مولانا یا «شیخ صنعان» عطار یا «فریدون و پسرانش» در شاهنامه. در تمامی این داستان‌ها برای اینکه مشخص کنند چه کسی لایق حکومت است، عشق را مفهومی می‌دانند که به اثبات یا تکذیب این مساله می‌پردازد.

علی گموحلو اوغلو سخنران بعدی این برنامه بود که به جایگاه سینمای ایران و ترکیه در میان اروپایی‌ها پرداخت و گفت: به عنوان نماینده ترکیه در بنیاد سینمایی Eurimages فعالیت میکنم، اما متاسفانه ایران برای سالهای متمادی نماینده‌ای در آنجا نداشته است. با این وجود من و دوستان ترکم، در این نهاد از فیلم‌های ایرانی حمایت کرده‌ایم و شاهد کسب جوایزی توسط آنها نیز بوده‌ایم. در واقع ما تمایزی میان فیلم‌های ایرانی و ترکیه‌ای قائل نشده‌ایم و حامی داوطلبانه فیلم‌های ایرانی در اروپا بوده‌ایم. سینمای ایران و ترکیه سینماهای بسیار مهمی هستند و از اجزاء مهم سینمای اروپا محسوب می‌شوند. امیدواریم فیلم‌های به نمایش در آمده در این هفته فیلم فرصتی باشد برای بحث در خصوص سینمای ترکیه و یافتن و ایجاد نقاط مشترک میان علاقمندان سینما در دو کشور.

هفته فیلم سینمای معاصر ترکیه تا روز شنبه ۹ بهمن در خانه هنرمندان ایران ادامه دارد و در این فاصله ۷ فیلم از کارگردانان ترکیه‌ای از جمله نوری بیلگه جیلان، فایسال سویسال، سمیح کاپلان اوغلو و.. به روی پرده خواهد رفت.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۱۱-۰۴ فرهنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.