قول چینی ها به ایرانی ها :فنون از آب گذشته را برای ایرانی‌ها می‌آوریم

۱۳۹۵-۱۰-۳۰ اقتصاد

قول چینی ها به ایرانی ها :فنون از آب گذشته را برای ایرانی‌ها می‌آوریم

چین رویه تجاری خود را با ایران تغییر می‌دهد. این قولی است که چینی‌ها به بازرگانان ایرانی داده‌اند.
گفته‌اند، می‌خواهیم بخش خصوصی ایران شریک در تولید و تجارت ما باشد. چین به عنوان بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران قصد دارد روابط تجاری‌اش با ایران را بیش از رقم کنونی گسترش دهد و در یک بازه زمانی مشخص با کمک بخش خصوصی ایرانی به ۶۰ میلیارد دلار برساند؛ موضوعی که مورد تایید رایزن اقتصادی چین در ایران است.
به گزارش ۲۴آنلاین به نقل از اعتماد ، چینی‌ها که در سال‌های گذشته توانسته‌اند با کسب بازار داخلی کشورمان به مدد همراهی ایران در شرایط سخت تحریم‌ها، نگاه مثبت دولتمردان ایرانی را با خود همراه کنند، روز گذشته به اتاق بازرگانی ایران آمدند تا ضمن امضای یادداشت تفاهمنامه‌ای اقتصادی میان چین و بخش خصوصی به ایرانی‌ها قول بدهند که همکاری‌های جدیدشان تحت چند محور است. یک- انتقال تکنولوژی دوم – تولید داخلی در ایران با کمک منابع انسانی ایرانی و سوم تولید برای صادرات به بازارهای جهانی.
چینی‌ها که در اوج تحریم‌ها بیشترین سود را از بازار ایران بردند، حالا هم بعد از لغو تحریم‌ها قصد ندارند، بازار نقد و خوش حساب ایران را از دست بدهند. هنوز هم برای افزایش روابط تجاری خود با ایران تلاش می‌کنند. می‌گویند که قصد دارند با توسعه رابطه دو کشور هم جاده ابریشم را احیا کنند و هم بر پایداری دوستی دوطرفه تاکید دارند. موضوعی که سعید آخوندی، مدیر مرکز بین‌المللی و حقوقی ایران و چین در امور اقتصادی و سرمایه‌گذاری هم در نشست روز گذشته اتاق ایران و چین به ان اذعان کرده و می‌گوید: «روابط دو کشور بستگی به تعمیق روابط بخش خصوصی دارد، در حال حاضر روابط تجاری دو کشور بسیار گرم است و تلاش بر این است که این حجم روابط گسترش یابد در عین حال تاریخ ایران و چین مملو از فرصت‌هاست. با توجه به اینکه طبق آمار اتاق چین، این کشور دارای ۲۱ میلیون و ۸۵۰ هزار شرکت با توانایی بسیار بالا است که از این تعداد ۱۹ میلیون و ۸ هزار شرکت خصوصی است. حجم مبادلات تجاری این کشور می‌تواند به دو برابر افزایش یابد، در این راستا ما نیازمند حمایت دولت از محافل کسب و کار هستیم. تعمیق همکاری دو کشور بستگی به تعمیق روابط بخش خصوصی دو کشور دارد.»
البته مجیدرضا حریری، نایب‌رییس اتاق مشترک ایران و چین در نشست مشترک اتاق بازرگانی چین و ایران با تاکید بر اینکه چینی‌ها باید برنامه اصلی در ایران را افزایش تولید در ایران و استفاده از نیروی انسانی ایرانی تحصیلکرده بگذارند تاکید کرد: بخش عمده روابط ایران و چین طی ۳۰ سال گذشته توسط بخش دولتی این دو کشور انجام می‌شد؛ در طول این سال‌ها نقش بخش خصوصی در گسترش همکاری‌های این دو کشور ضعیف بوده است که باید برای گسترش این همکاری‌ها، اقدامات اساسی صورت گیرد. سهم بخش خصوصی در فعالیت‌های تجاری چین بیش از ۸۰ درصد است، متاسفانه در ایران سهم بخش خصوصی در فعالیت‌های اقتصادی کمتر از ۲۵ درصد است که این موضوع باید با توجه جدی دولت افزایش پیدا کند.
وانگ یان گئو، رییس اتاق بازرگانی بین‌المللی چین با اعلام اینکه ما فنون از آب گذشته را برای ایرانی‌ها می‌آوریم، گفت: بخش خصوصی ایران ۳۰۰ میلیارد دلار اعتبار دارد که می‌توانیم از این پتانسیل به نحو مناسبی استفاده کنیم. وی با اعلام اینکه تاریخ دو کشور گواه یک فرصت عمیق همکاری برای گسترش تجار ایرانی و چینی است، اظهار داشت: ما اطمینان داریم که می‌توانیم در دور جدید همکاری‌ها فعالیت‌های تجار خود را گسترش بیشتری دهیم البته وزیر امور خارجه ایران در سفر اخیر خود به چین تاکید کردند که روابط فعلی چین و ایران بیشتر با شرکت‌های دولتی است و ما مایل هستیم بخش خصوصی نیز در این تعاملات حضور جدی داشته باشد. ما نیز به این امر اعتقاد جدی داریم و برای گسترش آن اقدامات لازم را انجام می‌دهیم. بیایید برای درخشان شدن همکاری تجار ایرانی و مهیا کردن شرایط سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در دو کشور اقدامات لازم را انجام دهیم. در فاز عملیاتی این موضوع نخست باید دولت‌ها بستر لازم را برای اجرایی کردن این هدف فراهم کنند.
وی با اعلام اینکه ما فنون از آب گذشته را برای ایرانی‌ها می‌آوریم، گفت: بخش خصوصی ایران ۳۰۰ میلیارد دلار اعتبار دارد که می‌توانیم از این پتانسیل به نحو مناسبی استفاده کنیم البته برای اجرایی شدن این موضوع ما نیازمند حمایت یکدیگر هستیم. گسترش همکاری ایران و چین حل شدنی است و حتی رییس‌جمهور چین نیز تاکید کرده که ایران و چین دو ایستگاه مهم در مسیر راه ابریشم هستند که می‌توانند شرکای تجاری خوبی با یکدیگر باشند.
وی با اعلام اینکه سطح تجاری ۶۰ میلیارد دلاری دو کشور رقم خوبی است، گفت: باید برای اجرایی شدن این امر راهکار مناسبی از سوی دو کشور اجرایی شود. چین فقط در این همکاری‌ها محوریت خود را تولید کالاهای روزانه قرار نمی‌دهد، بلکه دیدگاه ما بلندمدت است. به این فکر می‌کنیم که در سطح جدید همکاری‌ها اقدامات لازم را برای توسعه صادرات محصولات دو کشور انجام دهیم. برای توسعه روابط میان ایران و چین نخست باید مواد اولیه نفت و مشتقات آن که نیاز جامعه چین است با همکاری مسوولان دولتی و استفاده از بخش خصوصی ایران انجام شود.
در عین حال ما به فکر تعادل تکنولوژی به ایرانی‌ها هستیم. تولید برخی محصولات چینی در ایران به نفع این کشور است. ما فقط ایران را به عنوان بازار فروش کالاهای خود نمی‌دانیم بلکه به فکر تامین نیاز دو کشور در دور جدید همکاری‌ها هستیم. وی با تاکید براینکه شرکت‌های دولتی می‌توانند تسهیل‌کننده روابط بخش خصوصی دو کشور باشند، اظهار داشت: دو برابر شدن حجم روابط تجاری ایران و چین قطعا عملی است، در این رابطه ما تفاهمنامه هم امضا می‌کنیم تا این امر بیانگر برطرف شدن معضلات پیش روی گسترش همکاری‌ها باشد.
برای رفع موانع پیش روی بخش خصوصی دولت می‌تواند اقدام به سرمایه‌گذاری کرده و موانع را برطرف کند. ما ادعای دوستی با ایران را داریم و برای اثبات این موضوع تکنولوژی روز را به ایران می‌آوریم. ما فقط نباید به فکر اهداف خود باشیم بلکه باید در این همکاری‌ها اولویت اصلی را توانمندسازی بخش خصوصی دو کشور قرار دهیم.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۱۰-۳۰ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.