توضیحات احمد خاتمی درباره تعیین جانشین هاشمی

۱۳۹۵-۱۰-۲۸ سیاست

توضیحات احمد خاتمی درباره تعیین جانشین هاشمی

یک عضو هیات رییسه مجلس خبرگان تعیین جانشین آیت الله هاشمی رفسنجانی در مجلس خبرگان را منوط به هماهنگی این مجلس، شورای نگهبان و وزارت کشور جهت برگزاری انتخابات میاندوره‌ای دانست.

به گزارش ایسنا ، آیت‎الله سیداحمد خاتمی در جمع خبرنگاران با ارایه گزارشی از عملکرد مجلس خبرگان در دوره پنجم، یادآورشد: افتتاح دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری در تاریخ ۴ و ۵ خردادماه سال جاری صورت گرفت که طی مراسمی، این دوره افتتاح شد.

وی افزود: بیش از ۷ ماه از افتتاح این دوره می‎گذرد و باید عملکرد اخیر این مجلس به استحضار عموم مردم برسد؛ باید گفت که این دوره مجلس خبرگان از فعالیت بیشتری نسبت به دوره‎های قبل برخوردار بوده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: هیئت رییسه مجلس خبرگان تا کنون ۷جلسه را برگزار کرده است که این حجم هفت جلسه در طول هفت ماه نصاب قابل توجهی است.
وی گفت: یک جلسه مشترک بین هیئت رئیسه و کمسیون‎ها برگزار شد؛ این جلسات بر اساس آیین نامه برگزار شده است؛ کمسیون تحقیق موضوع اصل ۱۱۱ قانون اساسی تا کنون ۵ جلسه را به خود اختصاص داده که به بررسی شاخص‏‌های رهبری پرداخته است.

خاتمی اظهارکرد: در این عرصه باید شاخصی معین می‎شد که با چه شاخصی ارزیابی انجام می‏‌شود تا نقشه راه کمسیون تحقیق باشد.

وی افزود: کمسیون اصل ۱۰۷ به این مساله می‎پردازد که پس از رحلت امام و رهبر، تعیین رهبر جدید بر عهده خبرگان است و کمسیون ۱۰۹ نیز به شرایط رهبر آینده می‎پردازد؛ این کمسیون افرادی که در مظان رهبری قرار می‎گیرند را توسط کمیته‎ای که داخل این کمسیون شکل می‎گیرد و کاملا محرمانه است و تنها رهبر انقلاب طبق قانون می‎تواند در جریان قرار بگیرد را مد نظر دارد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: کار این کمسیون بسیار مهم است و امانت داری و حفظ اسرار اولویت اصلی را دارد؛ ریاست این کمسیون در این دوره با آیت الله مومن است که تا کنون ۵ جلسه را برگزار کرده است.

وی گفت: کمسیون سیاسی و اجتماعی خبرگان از کمسیون‎های بسیار مهم است یعنی راه و نقشه راه سیاسی مجلس خبرگان توسط این کمسیون تنظیم می‎شود؛ یک ماه به برگزاری اجلاس عمومی به ارزیابی مسایل مهم کشور می‎پردازد و سخنرانان ویژه این کنفرانس را به هیئت رئیسه پیشنهاد می‎کند؛ در این ۷ ماه ۱۳جلسه با حضور کارشناسان مسایل سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و معاونان وزارت اطلاعات و فناوری اطلاعات برگزار شده است که به موضوعاتی چون فضای مجازی و اقتصاد مقاومتی پرداخته شده است.

خاتمی اظهارکرد: این کمسیون دارای سه کمسیون دینی اجتماعی و فرهنگی، سیاسی و امنیتی و اقتصادی است که به شکل مستمر جلساتی را برگزار می‎کنند.

وی افزود: کمسیون پاسداری و حمایت از ولایت فقیه که با ریاست آیت‎الله عالمی برگزار می‎شود تا کنون ۳ جلسه برگزار کرده است و تا کنون ۳ کارگروه تصویب شده است که شامل اصلاح آیین نامه داخلی و گردآوری آیین نامه های داخلی و معرفی ولایت فقیه در داخل و خارج از کشور است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به فعالیت‎های کمسیون آیین نامه بیان کرد: مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی نیز در این دوره با ریاست آیت‎الله حسینی بوشهری فعالیت می‎کند؛ فصلنامه حکومت اسلامی این مرکز در حال انتشار است و مطالب بسیار جالبی در این عرصه به مخاطبان ارایه می‎دهد؛ در این کمسیون ۶ نشست علمی با موضوع حاکمیت قانون و مساله تعارف آن با ولایت فقیه و حکومت و کارآمدی برگزار شده است.

وی گفت: در این هفت ماه سه بیانیه و موضع گیری انجام شده است که اولین آن مرتبط با فایل سخنان امام بود که این حرکت محکوم شد؛ محکومیت نقض برجام توسط آمریکا در تمدید ۱۰ ساله تحریم‎ها و همچنین تجلیل از حماسه ۹ دی از دیگر بیانیه‎ها بوده است.

خاتمی اظهارکرد: اجلاس آتی مجلس خبرگان۱۷ و ۱۸ اسفند برگزار می‎شود و ۱۹ اسفند با زیارت مرقد امام راحل به دیدار رهبر انقلاب رفته واز نظرات ایشان بهره مند می‎شویم.

وی افزود: مجلس خبرگان رهبری دارای شعاع کار محدودی است؛ با این محدودیت این حجم جلسات شایسته تکریم است ولی باور داریم که می‎توان به فعالیت بسیار بیشتری نسبت به حال حاضر داشت.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: وزارت کشور با فوت نمایندگان مجلس خبرگان باید نسبت به برگزاری انتخاب اقدام کند اما ابتدا خبرگان باید موافقت خود را با زمان انتخابات میان دوره‎ای اعلام کنند؛ شورای نگهبان نیز وظیفه خود را انجام می‎دهد و سپس وزارت کشور نظر خود را اعلام می‎‏کند.

وی گفت:جلسه هیئت رئیسه مجلس خبرگان در بهمن ماه برگزار می‌شود که احتمالا۱۴ بهمن این جلسه تشکیل خواهد شد که نسبت به این موضوع نیز بحث خواهد شد؛ جایگزین مرحوم آیت‎الله هاشمی رفسنجانی از سوی ما تعیین نمی شود، بلکه زمان برگزاری انتخابات به شورای نگهبان و وزارت کشور از سوی هیئت رئیسه پیشنهاد می‌شود و سپس مردم نیز به انتخاب می پردازند که این مساله از افتخارات نظام محسوب می‎شود.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۱۰-۲۸ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.