نمایندگان مجلس ترکیه دست به یقه شدند!

۱۳۹۵-۱۰-۲۴ سیاست

نمایندگان مجلس ترکیه دست به یقه شدند!

جدل نماینگان مجلس ترکیه در نشست روز چهارشنبه درباره طرح اصلاح قانون اساسی ترکیه باعث برهم ریختن آرامش در مجلس شد و نمایندگان با پرتاب صندلی و کوبیدن مشت به سر و روی یکدیگر به جان هم افتادند.

به گزارش ایلنا، در رای‌گیری درباره طرح پیشنهادی تغییر قانون اساسی ترکیه، نمایندگان حزب «عدالت و توسعه» و حزب اپوزیسیون «جمهوریخواه خلق» در مجلس زد و خورد کردند.

در ویدیویی که خبرگزاری «دوغان» منتشر کرده است، صحنه‌هایی نشان داده شدند که نمایندگان حزب عدالت و توسعه و حزب جمهوریخواه خلق ترکیه با هم دست به یقه شدند و تریبون سخنرانی مجلس هم آسیب دیده است.

«احمد آیدین» معاون رئیس مجلس به روزنامه «حریت» گفت:«ما در تئاتر نیستیم. کار ما جدی است و به نام ملت کار می‌کنیم. تریبون سخنرانی مجلس، تریبون ملت است.»

آتش جدال تن به تن زمانی شعله‌ور شد که نمایندگان حزب عدالت و توسعه آراء را علنی کردند. طبق ماده ۱۷۵ قانون اساسی ترکیه در رای‌گیری مجلس درباره تغییر قانون اساسی باید رای گیری به شکل مخفی صورت گیرد.

رای گیری روی ۱۸ ماده از طرح یاد شده از روز سه‌شنبه شروع شد. پنج ماده اول در دور اول رای‌گیری با سه پنجم آراء به تصویب رسید. اما طبق قانون باید این رای‌‌گیری دو بار انجام شود و در بار دوم هم به همان حد نصاب سه پنجم برسد. هم‌چنین کل ۱۸ ماده نیز باید در انتها برای بار دوم به رای گذاشته شود و سه پنجم آراء یعنی ۳۳۰ رای از مجموع ۵۵۰ رای را بیاورد..

تغییراتی که «رجب طیب اردوغان» به دنبال آن است، بسیارند؛ از جمله حذف پست نخست وزیری، تسلط رئیس جمهور بر بسیاری ارگان‌ها و نهادها از جمله بر نیروهای مسلح، تعیین روسای دانشگا‌ه‌ها با حکم رئیس جمهور و تعیین نیمی از روسای دادگاه‌های عالی توسط او.

حزب عدالت و توسعه این کار را برای «ثبات» بیشتر ضروری می‌داند. اما احزاب اپوزیسیون این تغییرات را در جهت برقراری یک دیکتاتوری می‌دانند که همه قدرت را در دست یک نفر متمرکز می‌کند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۱۰-۲۴ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.