خاطره‌ جالب مسجدجامعی از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

۱۳۹۵-۱۰-۲۰ فرهنگ

خاطره‌ جالب مسجدجامعی از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

احمد مسجد جامعی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی که شنیده می‌شود به زودی مدیریت کتابخانه ملی را بر عهده خواهد داشت، در حاشیه مراسم وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از خاطرات خود با او گفت.
به گزارش فیلم‌نت نیوز، احمد مسجدجامعی در حاشیه‌ی مراسم وداع با پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ایشان شخصیتی جامع الاطراف بود، بیانکرد: «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حوزه‌ی مسائل دینی، اجتماعی و تاریخ به ویژه تاریخ معاصر کارهای ارزشمندی را انجام می‌داد. جنبه‌ی تلفیقی و فعالیت‌های او در حوزه‌ی عمومی هم چشمگیر بود. در زمینه‌ی مبارزه هم از سال‌هایی که ما در سنین نوجوانی بودیم، ایشان را می‌شناختیم و به نوعی محور مبارزان بود.»

او ادامه داد: «هیجان و احساسات در رفتارهای آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دیده نمی‌شد و فهم، عقلانیت و متناسب با زمان حرکت کردن را در رفتارهای ایشان از همان سال‌های دور شاهد بودیم. به همین جهت هم خیلی مورد اعتماد انقلابیون در تمام سال‌ها قرار گرفت و این موضوع راهی را فراهم کرد که در انقلاب هم مورد توجه ویژه‌ای قرار گیرد که هم حضرت امام و هم مقام معظم رهبری این توجه را داشتند.»

مسجدجامعی با اشاره به دوره امام، گفت: «در دوره‌ی امام نقش بی‌بدیل ایشان مشخص بود و در همه فراز و فرودها این نقش را شاهد بودیم. یک دغدغه هم واضح بود که به هر حال ایشان دغدغه‌ی ایمان، نظام و اسلام را داشت و می‌توانست این‌ها را با هم جمع کند. از این جهت آیت‌الله هاشمی یک چهره‌ی ملی و ایران‌دوست بود.»

او در ادامه درباره احساس مردم به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود: «مردم خیلی جاها محبتشان را به ایشان ابراز کردند از جمله اینکه ایشان نماینده‌ی اول مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری بود در حالی که در آن لیست چهره‌های نامداری بودند و مردم نشان دادند که به ایشان علاقه‌ی ویژه‌ای دارند.»

عضو شورای شهر تهران گفت: «مردم آرای خود را در فضای مجازی راحت‌تر می‌گویند چون فضای رسمی محدودیت‌هایی دارد که نمی‌گویند و در فضایی که آنجا (فضای مجازی) وجود دارد آزادتر و راحت‌تر هستند و چون شناخته نمی‌شوند ابراز علاقه‌ی آنها راحت است. این ابراز علاقه عمومی و وسیع بود و بارها هم اتفاق افتاده است. یعنی علیرغم تلخ کامی‌هایی که گاهی فراهم و دشواری‌هایی که گاهی فراگیر می‌شد مردم حرف دلشان را می‌زدند؛ رای‌های آنها مخفی بود و آنجا می‌دیدیم که دلشان با ایشان است. البته به این معنی نیست که سوالی در ذهن کسانی که دلشان با ایشان بود نباشند، اما می‌توانستند اینها را با هم تفکیک کنند و این جایگاه را ارج نهند.»

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: «ایشان چون از قدیم خودش با کتاب همراه بود، به حوزه نشر و کتاب توجه خاصی داشت. من خاطرم می‌آید که یک بار به ایشان گفتم ما برای نویسندگان و اهل قلم می‌خواهیم صندوقی را افتتاح کنیم. به ایشان پیشنهاد دادم که از هر بطری نوشابه رقمی را برداریم و صندوقی را برای نویسندگان و هنرمندان راه‌اندازی کنیم. ایشان گفت این کار خوبی است و من موافقم و خودم پول اولیه‌ی آن را می‌دهم تا از جایی برداشت نکنیم و سنگی را در این کار گذاشت. بعد از آن هسته‌ی اولیه‌ای تشکیل شد و ما در دوره‌ی آقای خاتمی توانستیم شکل کامل صندوق را پیدا کنیم که الان هم فعال است.»

او در پایان گفت: «به هر حال پایه‌ی کاری، سرمایه‌ی اولیه و مشورت نخستین آن با ایشان بود و ایشان هزینه را دادند و مانع شدند که افزایش قیمت یک کالای مصرفی صورت گیرد.»

(Visited 68 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۱۰-۲۰ فرهنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.