ژاپنی ها، پالایشگاه های ایران را نوسازی می کنند

۱۳۹۵-۱۰-۱۹ اقتصاد

ژاپنی ها، پالایشگاه های ایران را نوسازی می کنند

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از امضای ۲ قرارداد بهینه‌سازی و بهبود فرآیند تولید پالایشگاه‌های نفت بندرعباس و تهران در آینده ای نزدیک با دو شرکت معتبر نفتی ژاپن خبر داد.

به گزارش ۲۴ آنلاین به نقل از ایرنا، ۹ پالایشگاه نفت در ایران روزانه حدود ۱.۸ میلیون بشکه نفت خام را پالایش می کنند که بر اساس گزارش ها، بیشتر آنها به دلیل کیفیت پایین محصولات، زیان ده هستند.
بر این اساس، برنامه های متعددی توسط وزارت نفت برای نوسازی و افزایش کارایی این پالایشگاه اجرا شده که به دلیل تحریم، پیشرفت زیادی نداشته است.
اما پس از برجام، مذاکراتی با شرکت های ژاپنی، کره ای و اروپایی در این باره انجام شده که چندی پیش منجر به امضای قراردادی با شرکت «دایلم» کره جنوبی با پالایشگاه نفت اصفهان شد.
«عباس کاظمی» مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی نیز با تشریح مهمترین فرصت‌های سرمایه گذاری در صنعت پالایش نفت ایران در دوران پسابرجام، گفت: اجرای طرح‌های توسعه و بهینه سازی و کاهش ظرفیت تولید نفت کوره از مهمترین برنامه‌های توسعه و بهینه سازی صنعت پالایش نفت کشور به شمار می رود.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با تاکید بر اینکه تا افق چشم انداز باید سهم تولید نفت کوره در سبد محصولات نفتی کشور به حدود ۱۰ درصد کاهش یابد، اضافه کرد: باهدف کاهش تولید نفت کوره در پالایشگاه ها تاکنون مذاکرات متعددی با شرکت‌های بین‌المللی به ویژه کره جنوبی و ژاپن انجام شده است.
معاون وزیر نفت به امضای قرارداد طرح بهینه سازی و بهبود فرآیند تولید در پالایشگاه نفت اصفهان با شرکت دایلم کره جنوبی اشاره کرد و گفت: پس از برجام، استقبال زیادی از سرمایه گذاران خارجی به خصوص کره جنوبی و ژاپن برای اصلاح پالایشگاه های نفتی قدیمی شده که الزامی جدی است.
این مقام مسئول، افزود: پالایشگاه‌های قدیمی تولید نفت کوره بالایی دارند که ارزش آن در بازارهای جهانی رو به کاهش است و کمتر از نفت خام می شود
وی با بیان اینکه دو شرکت ژاپنی در پالایشگاه نفت تهران مذاکرات نهایی را آغاز کرده اند، افزود: در مجموع پالایشگاه‌های قدیمی نفت شامل اصفهان، تبریز، تهران، بندرعباس و آبادان به حدود ۱۴ میلیارد دلار هزینه سرمایه گذاری نیاز دارند که محصولات و فرآورده های نفتی با استاندارد یورو چهار تولید کنند و البته سهم تولید نفت کوره آنها به کمتر از ۱۰ درصد برسد.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۱۰-۱۹ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.