ارز را به بانک مرکزی بفروشید

۱۳۹۵-۱۰-۱۹ اقتصاد

ارز را به بانک مرکزی بفروشید

در حالی که تازه‌ترین اخبار از کلید خوردن خرید و فروش آزاد ارز توسط بانک‌ها حکایت دارد، معاون اول رئیس‌جمهوری عنوان کرده است: «دلار حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی باید به سیستم کشور بازگردد و قابل قبول نیست که اگر در دوره ای صادر کنندگان با پیمان سپاری پرداخت می‌کردند و گفته شد نرخ ارز خود را به نرخ آزاد بفروشند، درحال حاضر نیز تاکید داریم ارز خود را به بانک مرکزی بفروشند.» اظهارات اسحاق جهانگیری در واقع توضیحی درباره بخشنامه اخیر درباره خرید و فروش ارز به بانک‌هاست که از نظر برخی از کارشناسان و فعالان اقتصادی می‌تواند ساختار چند نرخی ارز را حفظ کند، حال آنکه تاکید زیادی روی تک نرخی شدن ارز وجود دارد.
خرید و فروش ارز در بانک‌ها
به گزارش ۲۴آنلاین ،آرمان نوشت :هر چند دلایل مختلفی برای نوسانات بازار ارز ذکر می‌شود، اما یکی از دلایل مهم همچنان تاثیر گذاری دلالان بر این بازار است. بعد از تلاطمات ارزی و وضعیت ناخوشایندی که طی هفته‌های گذشته در بازار ارز رخ داد، بانک مرکزی بر آن شد تا در بخشنامه‌ای بار تامین ارز مورد نیاز فعالان اقتصادی را از بازار آزاد به دوش بانک‌ها بگذارد و نرخ‌ها را مدیریت کند. بر همین اساس بانک‌ها نیز یکی پس از دیگری شرایط و ضوابط خود را برای خرید و فروش ارز اعلام کرده و کار را عملا کلید زده‌اند. در این میان در دستورالعملی که برخی بانک‌ها در این زمینه اعلام کرده اند، عنوان شده در پی فراهم آمدن امکان تخصیص و خرید ارز به نرخ آزاد از سوی بانک مرکزی بابت واردات کالا در چارچوب مجموعه مقررات ارزی، ضوابط و نحوه تخصیص و خرید ارز با این روش به تمامی واحدهای ذیربط بانک ابلاغ شده است.
از درخواست تا هشدار
روز گذشته معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه دولت به هیچ وجه به‌دنبال ایجاد نرخ جدید ارز در بازار نیست، گفت: برخی سه هزار و ۶۰۰ تومان را نرخ جدید دلار مطرح می‌کنند، در صورتی که این رقم درست نیست. اسحاق جهانگیری در جلسه بررسی و ارزیابی عملکرد بانک مرکزی در زمینه پروژه‌های اقتصاد مقاومتی که با حضور رئیس و معاونان بانک مرکزی برگزار شد، افزود: ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم و پیش بینی می‌شود این رقم به ۵۰میلیارد دلار هم برسد، در ۹ ماهه امسال ۳۳ درصد رشد افزایش صادرات نفتی داشتیم که امیدواریم در ماه‌های پایانی سال این رقم افزایش یابد.او همچنین اظهار داشت: دلار حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی باید به سیستم کشور بازگردد و قابل قبول نیست که اگر در دوره ای صادر کنندگان با پیمان سپاری پرداخت می‌کردند و گفته شد نرخ ارز خود را به نرخ آزاد بفروشند، درحال حاضر نیز تاکید داریم ارز خود را به بانک مرکزی بفروشند. جهانگیری با یادآوری اینکه این اقدامات در چارچوب اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، اظهارامیدواری کرد: تعللی نسبت به عرضه ارز یا فروش آن توسط صادرکنندگان به بانک مرکزی صورت نگیرد و نیاز نباشد که آنان را مکلف کنیم و در حال حاضر می‌توانند ارز را به قیمت آزاد به بانک مرکزی بفروشند. او خاطرنشان کرد: همه قوا موظف هستند بخشنامه دولت را رعایت کنند و صرافی‌ها باید به کار اصلی خود بازگردند، کسی که می‌خواهد از صرافی‌ها ارز خریداری کند باید بر مبنایی باشد که رقم آن را بانک مرکزی در این هفته اعلام می‌کند.جهانگیری اضافه کرد: اگر کسی می‌خواهد از صرافی ارز خریداری کند معادل ریالی آن و دلار خریداری شده باید مشخص شود که در چه مسیری مورد استفاده قرار می‌گیرد. معاون اول رئیس‌جمهوری یادآور شد: اگر فردی میزان بالایی دلار خریداری کرد اما مشخص نباشد که برای چه کاری است، هیات سه نفره ای برای بررسی این موضوع و رصد آن مشخص شده است تا اخلالی در بازار صورت نگیرد. جهانگیری تصریح کرد: بار سنگینی بر دوش نظام بانکی کشور است و همه مسئولان آن را می‌دانند، دولت مصمم است مشکلات را حل کند. او همچنین گفت: در بین دستگاه‌های اقتصادی کشور بانک مرکزی نقش کلیدی دارد و هر موضوعی را در دستور کار قرار می‌دهد باید به نحو مطلوب پیش برود تا اقتصاد کشور در همه بخش‌ها به حرکت درآید. معاون اول رئیس‌جمهوری یادآور شد: محوریت بانک مرکزی در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مهم است و از طرفی استقلال نهاد سیاستگذاری پولی و بانکی کشور جزو مهم‌ترین موضوعاتی است که در لایحه جدید دولت که به مجلس ارائه خواهد شد در نظر گرفته شده است.
استقلال نهاد سیاستگذار پولی
در این نشست رئیس بانک مرکزی عنوان کرد: استقلال نهاد سیاستگذار پولی به عنوان یک رویکرد موفق در حوزه سیاستگذاری پولی با نتایج مثبت قابل ملاحظه ای در مهار تورم همراه بوده و امروزه در سایه اتخاذ چنین رویکردی، کنترل نرخ تورم در سطوح پایین به یک موضوع حل شده در اقتصادهای دنیا تبدیل شده و تورم‌های دو رقمی جز در معدود کشورهای دنیا قابل مشاهده نیست. ولی ا… سیف اظهار داشت: به همین دلیل در طول چند دهه اخیر بسیاری از کشورهای دنیا برای اعطای استقلال بیشتر به نهاد سیاستگذار پولی خود حرکت کرده و متناسب با آن قوانین پولی و بانکی کشورها نیز دستخوش بازبینی و اصلاح شده است. او ادامه داد: نتیجه مطالعات مختلف حاکی از آن است که یک رابطه معکوس میان درجه استقلال نهاد سیاستگذار پولی و نرخ تورم وجود دارد و کشورهای مختلف با اعطای استقلال بیشتر به نهاد سیاستگذار پولی خود تورم پایین تری را تجربه کرده‌اند. رئیس کل بانک مرکزی یادآورشد: دولت یازدهم با اعتقادی که به لزوم کنترل و مهار تورم داشته، فضایی را به‌وجود آورده است که استقلال پولی و مالی بهبود یافته است که نمود آن به صورت مهار تورم و تقویت ارزش پول ملی در اقتصاد بوده است.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۱۰-۱۹ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.