دادگاه‌های تجاری تشکیل شود

۱۳۹۵-۱۰-۱۴ اقتصاد

دادگاه‌های تجاری تشکیل شود

فعالان بخش خصوصی از دادستان کشور خواستند تا نسبت به تشکیل دادگاه‌های تجاری اقدامات لازم را انجام دهد. این درخواست روز گذشته در نشست صبحانه کاری با محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران مطرح شد. در این نشست و در حاشیه آن دادستان کشور اظهاراتی انجام داد که مهم‌ترین آن در حوزه فساد و رشوه‌گیری بود. منتظری عنوان کرد: «کسی نمی‌تواند منکر وجود رشوه شود.»
تعامل بخش خصوصی با نهاد‌های مختلف
یکی از برنامه‌های اتاق بازرگانی ایران در دور جدید فعالیت خود برگزاری نشست‌های مختلف با مسئولان رده بالای دولتی و حاکمیتی بوده است. در این بین شاهد حضور وزرای مختلف در این اتاق بوده‌ایم، همانطور که معاونان رئیس‌جمهور از جمله معاون اجرایی در نشست‌های اتاق ایران یا تهران حضور یافته‌اند، اما روز گذشته پارلمان بخش خصوصی میزبان یک مقام عالی رتبه قضائی بود. در این نشست رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران از دادستان کل کشور درخواست کرد تا دادگاه‌های تجاری تشکیل شود. غلامحسین شافعی با بیان اینکه دادگاه‌های تجاری با قضاوت قضات آشنا به پیچیدگی‌های مباحث اقتصادی، مهم‌ترین خواسته فعالان اقتصادی است، گفت: دومین خواسته بخش خصوصی تاسیس دفتر حمایت از سرمایه‌گذاری است زیرا این موضوع می‌تواند در قالب کمیته‌های استانی و برای حمایت‌های قضائی در محل دادستانی کل کشور تشکیل شود.او با بیان اینکه به رابطه اقتصاد و امنیت در کشور اشاره کرد و افزود: به طور حتم از جمله عوامل تسهیل کننده محیط کسب وکار در هر جامعه ای وجود دستگاه قضا و نهادهای کارا و سالم در این رابطه است. رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اعلام اینکه با وجود اقدامات بسیار اساسی در کشور، همچنان برخورد محاکم قضائی با صاحبان بنگاه‌ها که سربازان جبهه اقتصادی هستند، درخور شان و منزلت آنها نیست، افزود: براساس قانون باید دادگاه‌های اقتصادی و تجاری برای رسیدگی به جرایم مربوط به این بخش تشکیل شوند. شافعی به بیان اینکه به تازگی قضات کشور در استان‌ها به کارخانه‌ها سر می‌زنند و از نزدیک با فعالیت‌های آنها آشنا می‌شوند، اظهار داشت: این حرکتی مثبت است و بالا رفتن سطح آگاهی و اطلاعات قضات کشور از مسائل اقتصادی امر مبارکی است که به تازگی در سطح کشور اجرا شده و باید به صورت مستمر ادامه یابد. او به دستورالعمل مربوط به سال ۱۳۸۷ درباره تشکیل کمیته‌های حمایت قضائی از سرمایه‌گذاری اشاره کرد و گفت: درخواست بخش غیردولتی از دادستانی کل کشور، احیا و توجه ویژه به برگزرای جلسات این کمیته در سطح استان‌هاست. از زمان تاسیس و فعالیت این کمیته‌ها بخش زیادی از چالش‌های اقتصادی در سطح استانی برطرف شدند.
فساد را گزارش دهید
دادستان کل کشور در این نشست با بیان اینکه فساد کم هم در بازار و جامعه سم مهلک است، گفت: هرجا فسادی دیدید به من گزارش دهید و من هر فسادی را برای هرکسی باشد پیگیری خواهم کرد. منتظری تصریح کرد: بخش عمده فساد ناشی از عملکرد خود ماست. اثر فساد در جامعه مصداق آیه قرآن است که می‌فرماید از فسادی که همه را شامل می‌شود بپرهیزید. حتی کم فساد هم در بازار و جامعه سم مهلک است. همین جا با خود پیمان ببندید هرجا فسادی دیدید به من گزارش دهید. برای هرکسی باشد پیگیری خواهم کرد.
قطعا رشوه وجود دارد
دادستان کل کشور همچنین در حاشیه این نشست در جواب سوالات خبرنگاران با بیان اینکه رشوه در همه جا وجود دارد، گفت: مقدار آن متغیر است با این حال قوه قضائیه با وجود کمبود امکانات در بحث مبارزه با فساد، با رشوه برخورد می‌کند. منتظری با بیان اینکه مسائل اقتصادی از مهم‌ترین مسائل کشور است، عنوان کرد: با توجه به اهمیت آن، رسیدگی به مسائل اقتصادی همکاری همه دستگاه‌ها را می‌طلبد تا مسائل و مشکلات اقتصادی مردم و دولت حل شود. او افزود: برخی از این مشکلات به قوه قضائیه باز می‌گردد و من در جمع مسئولان اتاق بازرگانی اعلام کردم که برخی از این صحبت‌ها قابل قبول است و به حوزه کاری من مربوط می‌شود و به دنبال این هستیم که مشکلات را برطرف کنیم. منتظری تصریح کرد: دادستان کل به عنوان مسئول نظارت بر حقوق عامه معاونت اقتصادی، دادستانی را مکلف می‌کند که این موضوعات را دنبال کند به همین منظور تا آنجا که توان ما باشد تلاش می‌کنیم در عرصه ای که نیازمند همکاری همه قوا است، کار‌ها انجام شود علاوه بر این به دنبال این هستیم که در بخش خصوصی هم کارها دنبال شود.او در جواب این سوال که هم اکنون مهم‌ترین پرونده اقتصادی در دست بررسی چیست، گفت: قطعا پرونده‌های زیادی وجود دارد و اهمیت آن به میزان مبالغی که مورد اختلاس یا سوء استفاده قرار گرفته باز می‌گردد، به همین دلیل متاسفانه پرونده‌های اقتصادی در دستگاه قضا وجود دارد. دادستان کل کشور تصریح کرد: پرونده‌هایی که مربوط به سوء استفاده برخی جریان‌ها مثل پرونده «پدیده شاندیز» یا «ثامن الحجج» که افراد زیادی را گرفتار کرده وجود دارد اما متاسفانه قوه قضائیه عده و عُده کافی در اختیار ندارد، ما متناسب با نیاز، امکانات نداریم و امیدواریم در برنامه ششم بخشی از این مشکلات را برطرف کنیم و پاسخگوی مردم باشیم.او در جواب به سوالی در مورد اینکه آیا رشوه وجود دارد، گفت:قطعا رشوه وجود دارد و کسی نمی‌تواند منکر آن شود اما باید در بخش‌های دولتی و به ویژه خصوصی این آسیب به حداقل برسد. همه جا رشوه وجود دارد منتهی با درصد بالا یا پایین مطرح است با این حال هرجا رشوه وجود داشته باشد قوه قضائیه با آن برخورد می‌کند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۱۰-۱۴ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.