درآمد نفتی امسال پیش‌خور شد!

۱۳۹۵-۱۰-۰۷ اقتصاد

درآمد نفتی امسال پیش‌خور شد!

رشد اقتصادی موضوعی بود که بار دیگر محور اصلی گفته‌های رئیس سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت. محمد باقر نوبخت در مراسم تقدیر و تجلیل از دست اندرکاران سرشماری نفوس و مسکن درباره نرخ رشد اقتصادی گفت: «این نرخ با احتساب نفت ۵/۶ درصد بوده است. جزئیات این نرخ فردا در جلسه سخنگو اعلام می‌شود. ۵/۴درصد از این رشد بدون نفت و مابقی مربوط به نفت است.» این در حالی است که چندی پیش نرخ رشد اقتصادی ۴/۷ درصد اعلام شده بود؛ عددی که به مباحث زیادی دامن زد که دامنه آن از غیر واقعی عنوان شدن این نرخ تا نفتی بودن نرخ رشد اقتصادی گسترده بود.
مرجع رسمی آمار، مرکز آمار است
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در روند سرشماری سال ١٣٩۵ یک کار بزرگ ملی صورت گرفت. کارهای مرکز آمار را می‌توان به دو بخش تفکیک کرد، اعلام شاخص‌ها که دقیقا و به موقع و دقیق دریافت می‌شود، اعم از تورم، رشد و آمارگیری از نیروی کار و دیگری سرشماری نفوس و مسکن که دستگاه‌های ملی و منطقه ای در آن همکاری کردند.نوبخت درباره ارائه آمار از سوی مرکز آمار ایران بیان کرد: درست است برخی دستگاه‌ها آمار منتشر می‌کنند، ولی مرجع رسمی مرکز آمار است. گر چه دستگاه‌های دیگر بنا بر سابقه خود آمار منتشر می‌کنند، ولی باز هیچ کدام از آنها به نظم مرکز آمار نیست.او درباره سرشماری بیان کرد: در پنج سال آینده هر تصمیمی در سطح کلان کشور گرفته شود بر مبنای اطلاعات سرشماری مرکز آمار ایران خواهد بود.نوبخت درباره لایحه بودجه سال ١٣٩۶ بیان کرد: در ١۴ آذر بی سابقه بود که به رغم همه مضیقه‌ها، بودجه به موقع به مجلس تقدیم شد و امیدوارم مرکز آمار ایران هم حسب قول و همین روش نتایج سرشماری را تا پایان دی ماه اعلام کند. او درباره وضعیت مالی دولت عنوان کرد: در شش ماهه دوم سال گذشته روزهای بسیار سختی را در کشور احساس کردیم و افت قیمت نفت به زیر ٣۰ دلار رسید و به این ترتیب طرح‌های عمرانی را قادر به پرداخت نشدیم و در شش ماهه نخست سال درآمدهای نفتی را به صورت پیش فروش مصرف کردیم. ولی خوشبختانه در نیمه نخست سال جاری روزانه ٢ میلیون و ٣۰۰ هزار بشکه نفت فروش داشتیم در حالی که در سال گذشته این میزان در حدود یک میلیون و ٢۵۰ هزار بشکه بود.نوبخت ادامه داد: با این همه به‌رغم فشاری که در شش ماهه نخست امسال به دلیل کاهش درآمد نفت سال گذشته داشتیم اکنون وضعیت ما مطلوب است، در سطح ملی پرداخت‌ها انجام می‌شود و با رئیس سازمان خزانه‌داری گفت‌وگو کردیم که حقوق کارکنان قبل از اتمام ماه و به موقع پرداخت شود. رئیس سازمان برنامه و بودجه به دو فشار بزرگ مالی امسال اشاره و بیان کرد: خرید تضمینی گندم ١۴ هزار و ٧۰۰ میلیارد تومان برای دولت هزینه داشت که گرچه در راستای خودکفایی بود، ولی بار مالی را به خزانه تحمیل کرد. همچنین قول داده بودیم که آذر به اتمام نرسیده مطالبات فرهنگیان پرداخت شود که ٢ هزار و ٧۰۰ میلیارد تومان با همکاری خزانه‌داری پرداخت خواهد شد.او بیان کرد: اقدام سوم این است که تا پایان این هفته پرداخت‌های لازم درباره همه طرح‌های اولویت دار پرداخت شود. در شش ماهه پارسال و اول امسال در پرداخت برخی طرح‌ها مشکل داشتیم، ولی اکنون علاوه بر اینکه تمام معوقات پرداخت خواهد شد مطالبات پیش رو هم به موقع پرداخت می‌شود، در حالی که از برخی ابرازها مثل اوراق، صکوک و اسناد خزانه استفاده خواهیم کرد.
جزئیات نرخ رشد اقتصادی اعلام می‌شود
هچنین نوبخت در حاشیه این مراسم راجع به نرخ رشد اقتصادی شش ماهه نخست سال گفت: این نرخ با احتساب نفت ۵/۶ درصد بوده است. جزئیات این نرخ فردا در جلسه سخنگو اعلام می‌شود. ۵/۴ درصد از این رشد بدون نفت و مابقی مربوط به نفت است. او همچنین درباره افزایش نرخ ارز گفت: این موضوع به دلیل مسائل روانی پیش آمده در جامعه است و افزایش ۱۰۰ تومانی قیمت ارز در یک روز قابل تایید مسئولان نیست و انشاا… این نرخ کاهش یابد.
آمار سفارشی نمی‌دهیم
به گزارش ۲۴ آنلاین به نقل از آرمان در مراسم تقدیر و تجلیل از دست اندرکاران سرشماری نفوس و مسکن امید علی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران با تاکید بر اینکه مرکز آمار ایران ارائه آمار سفارشی را بر خود گناه می‌داند، بیان کرد البته منکر برخی خطاها نیستیم که خصیصه کار نمونه گیری و خوداظهاری است. همچنین در این مراسم رئیس ستاد سرشماری عنوان کرد: تاکنون کانادا که در دنیا رتبه نخست سرشماری را از آن خود کرده است، در اولین سرشماری الکترونیکی خود با مشارکت ١٨ درصدی روبه رو بود، این در حالی است که در ایران در اولین سرشماری الکترونیکی بیش از ۴٨ درصد مردم مشارکت کردند. علیرضا زاهدیان، ادامه داد: طراحی سرشماری از دو سال بیش آغاز شد و حدود ٢۰ کمیته در طراحی و آزمایش حضور داشتند. همچنین بیش از ١٧۰ نفر در طراحی سرشماری ۱۳۹۵ مشارکت کرده و ٧۰۰ فعالیت در قالب برنامه زمانی مشخص شده تا در موعد مقرر نتایج آن مشخص شود.او بیان کرد: ۵٢۰۰ نفر مدرس سرشماری بودند که خود آموزش دیده و در شهرستان‌های مختلف کشور رفته و در استان‌های مختلف آموزشهای لازم را ارائه کردند. زاهدیان ادامه داد: همچنین بیش از ۴۰ هزار نفر در این سرشماری مشارکت داشتند که ۲/۵۲ درصد مرد و ۸/۴۹ درصد زن بودند و در میان آنها تحصیلات ١١ درصد ماموران دیپلم و ١۵ درصد فوق لیسانس و بالاتر بودند و باقی دارای مدرک فوق دیپلم و لیسانس بودند. همچنین ماموران سرشماری از بین ١۰۰ هزار نفر داوطلب گزینش شدند که نشان دهنده دقت در جریان سرشماری است.به گفته او در کشور ما حدود ۵/۴۷ درصد در سرشماری الکترونیکی شرکت کردند که در میان کشورهایی که برای اولین بار سرشماری اینترنتی شرکت کردند، رکورد زد.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۱۰-۰۷ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.