پتانسیل بالایی در زمینه تولید محصولات ارگانیک وجود دارد

۱۳۹۵-۱۰-۰۶ اقتصاد

پتانسیل بالایی در زمینه تولید محصولات ارگانیک وجود دارد

رئیس انجمن ارگانیک ایران خواستار ارائه یارانه دولتی به تولید محصولات ارگانیک شد و گفت: پتانسیل بالایی در زمینه تولید محصولات ارگانیک وجود دارد و نیازمند خرید تضمینی‌اند.

ضا نورانی رئیس انجمن ارگانیک ایران و عضو هیئت نماندگان اتاق ایران در نشست خبری نهمین جشنواره محصولات ارگانیک تهران در اتاق بازگانی ایران اظهار کرد: پرداخت یارانه سموم و کودهای شیمایی به تولید کنندگان محصولات کشاوزی در چندین دهه گذشته وجود داشته است بنابراین از دولت خواسته می‌شود بخشی از این یارانه را به تولید محصولات سالم و ارگانیک اختصاص دهد.

وی با انتقاد از عدم خرید تضمینی محصولات ارگانیک ازسوی وزارت جهاد کشاورزی خرید تضمینی این محصولات صورت نگرفته است، گفت: در کشور پتانسیل بالایی در زمینه تولید محصولات ارگانیک وجود دارد و حمایت های دولت می تواند سطح زیر کشت این محصولات را بالا ببرد.

نوارنی گفت: بند ۸ سیاست‌های کلی محیط زیست ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب در مورد گسترش اقتصاد سبز که در سال گذشته ابلاغ شد اتفاق بسیار خوبی برای تولید کنندگان بود چرا که در این بند به جهت گیری به سوی تولید این محصولات تاکید شده است و با تکیه بر این بند و رایزنی های که انجام شد منجر به این شد که توانستیم در برنامه ششم در کمیسیون کشاورزی و تلفیق قرار گیریم و امیدواریم که در صحن علنی مجلس هم مورد توجه نمایندگان قرار گیرد و بتوانیم تولید محصولات ارگانیک را بالا ببریم.

به گزارش ۲۴ آنلاین ، تسنیم نوشت : این عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران در بخش دیگری از سخنانش به روند جایگاه ایران در طی ده سال گذشته و تاسیس شعب انجمن در ۱۷ استان اشاره گرد و گفت: افزایش بیمارهای سرطان، نازایی، سقط جنین و آلزایمر در کشور نشانه است که ضرورت دارد تولید محصولات کشاوزری در کشور به سوی ارگانیک، سالم و طبیعی بدون استفاده از سموم و کودهای شیمایی پیش برود.

نورانی گفت: در این مدت با رایزنی هایی که انجام داده ایم توانسته ایم دفتر IFOAM بزرگترین تشکل بین المللی که که فدراسیون جنبش های ارگانیک در جهان است در اتاق ایران تاسیس کنیم. در حالی که تنها ۵ کشور در جهان توانسته اند در این انجمن پذیرفته شوند. به گفته او تاسیس این دفتر در اتاق ایران دسترسی به به استاندارها، دانش و رویدادهای روز دنیا در زمینه تولید محصولات ارگانیگ با سرعت بیشتری امکان پذیر شده است.

وی با اشاره به هزینه های تولید این محصولات ادامه داد: امروز محصولات ارگانیک با هزینه های بیشتری نسبت به روش های سنتی تولید می شود و اگر دولت کمک نکند قیمت تمام شده بالا و بسیار گران است.

دبیر انجمن ارگانیک ایران از حضور ۷ کشور اروپایی در این جشنواره خبر داد و این اقدام را در ایجاد افرایش علاقه در تولید کنندگان و تشویق تولید گنندگان محصولات ارگانیک تاثیر گذار دانست.

بنابراین گزارش؛ نهمین جشنواره محصولات ارگانیک تهران در روزهای ۱۱ الی ۱۷ دی ماه در محل بوستان گفتگوی تهران برگزار می‌شود.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۱۰-۰۶ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.