جمشید مشایخی درمراسم تشییع جعفروالی:رک میگویم؛هم آن موقع نوکرحکومت بودم،هم الان

2016-12-19 فرهنگ

جمشید مشایخی درمراسم تشییع جعفروالی:رک میگویم؛هم آن موقع نوکرحکومت بودم،هم الان

مراسم تشییع جعفر والی هنرمند پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون صبح امروز دوشنبه ۲۹ آذر با حضور جمعی از هنرمندان و مدیران از مقابل تالار وحدت برگزار شد.
اصغر همت: ایرج راد و هرمز هدایت، بارِ جعفر والی را به سرمنزل برسانند

اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر در ابتدای مراسم تشیع پیکر جعفر والی گفت: «ما اهالی تئاتر مستقیم و غیرمستقیم وامدار تک ستاره‌های آسمان این هنر هستیم و بی‌هیچ شکی یکی از این ستاره‌های پرفروغ جعفر والی است که فقدان او صدمه‌ای جبران‌ناپذیر است.»
او با اشاره به این که جعفر والی تا آخرین لحظات عمر دست از کار کردن برنداشت، ادامه داد: «والی قصد داشت با همراهی ایرج راد و هرمز هدایت نمایشی را بازتولید کند که قبلا با جمشید مشایخی و عزت‌اله انتظامی روی صحنه برده بود. مطمئن هستم راد و هدایت بار او را به سرمنزل مقصود می‌رسانند تا آخرین یادگارش را تقدیم دوستانش کنند.»

جمشید مشایخی: نوکر حکومتم

جمشید مشایخی نیز در این مراسم با بیان این که شاید در حدود ۲۰ نمایش با جعفر والی همکاری کرده است به نمایش «در گوش سالمم زمزمه کن» اشاره کرد و در پاسخ اصغر همت افزود: «ببخشید که من آدم رک‌گویی هستم ولی در آن نمایش ولی‌اله شیراندامی بازی داشت و شخص دیگری هم جز من نبود که در واقع نقش دو پیرمرد را که قصد خودکشی داشتند بازی می‌کردیم.»

او با صدایی بلند و لحنی تقریبا عصبانی گفت: «یک ذره دروغ نگوییم، یک ذره همدیگر را الکی بزرگ نکنیم، تا کی چاخان؟ چرا تعارف و تعریف الکی می‌کنید؟!»
مشایخی با عذرخواهی مجدد ادامه داد: «هر چه می‌خواهید به من بگویید، من عمرم را کرده‌ام. الان منتظرم، باید بروم. آن موقع نوکر حکومت و الان هم نوکر حکومت.»

فخری خوروش : امیدوارم نفر بعدی من باشم
فخری خوروش هم که در خارج از کشور زندگی می‌کند، در پیامی صوتی با تسلیت به خانواده و هنرمندان گفت: «هنرمند هیچ وقت نمی‌میرد و همیشه پابرجاست، باورم نمی‌شود که چنین اتفاقی افتاده باشد، امیدوارم بقیه هنرمندان سالم باشند و نفر بعدی من باشم.»

ایرج راد: بخواهند و نخواهند جعفر والی افتخار نمایش این مملکت است

در ادامه ایرج راد با اشاره به این که «عزیزی که در اینجا آرمیده ۶۵ سال از عمر خود را صرف خدمت به فرهنگ و هنر این مملکت کرده است»، گفت: «چه بخواهیم و چه نخواهیم او تا آخرین لحظات زندگی خود بدون حاشیه برای هنر این مملکت کار کرد. البته خیلی‌ها حاشیه دارند، خیلی‌ها تبلیغات دارند و خیلی‌ها هم آرام و خاموش بدون مسائل حاشیه‌ای خدمت‌گذارند و فقط کار می‌کنند.»
او تأکید کرد: «بخواهیم و نخواهیم، بخواهند و نخواهند نام جعفر والی یکی از افتخارات هنر نمایش این مملکت خواهد بود. او در حالی که بیمار بود بر روی تخت بیماری باز هم از تئاتر می‌گفت و می‌خندید.»

مدیرعامل پیشین خانه تئاتر با ابراز تأسف از اینکه هنرمندانی همچون جعفر والی زحمات زیادی در این مملکت کشیده‌اند که متأسفانه جوانان امروز از کارهای آن‌ها بی‌خبرند، گفت: «خوشحالم که آخرین روزهای زندگی جعفر والی را در کنارش مشغول تمرین بودیم و امیدوارم این کار را به همراه دوست عزیزم هرمز هدایت به نتیجه برسانیم، همچنان که جعفر والی کار را هدایت و تحلیل کرد.»
او در پایان سخنان خود از علی بی‌غم که همواره همراه جعفر والی بود و کمک زیادی به او می‌کرد، تشکر کرد.

نوشته‌های مرتبط

2016-12-19 فرهنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.