«دورهمی»‌های منتقدان پاستور در جام جم

۱۳۹۵-۰۹-۲۸ سیاست

«دورهمی»‌های منتقدان پاستور در جام جم

«کسب محبوبیت با سیاست‌ورزی در جام‌جم»؛ تا مدت‌ها قبل اگر از منظر سیاسی انتقاداتی روانه جام جم می‌شد، به دلیل اخبار یکجانبه و حمایت آن از یک طیف سیاسی بود، اما چند صباحی است برنامه هایی که نام طنز دارند، با محتوای سیاسی بر روی آنتن می‌روند و کنایه‌هایی را روانه سیاست‌ورزان و حتی دولتمردان می‌کنند.

نقش محوری و همیشگی این برنامه‌ها طی ماه‌های اخیر را مهران مدیری ایفا کرده است که ناخنک ‌زدن‌هایش به عرصه سیاست واکنش‌هایی را به دنبال داشته است.

سخنان مهران مدیری در برنامه «دورهمی» درباره شجاعت و سازشکاری با واکنش‌های مختلفی در فضای مجازی روبه‌رو شد. برنامه «دورهمی» جمعه شب ۲۶ آذر با موضوع شجاعت به روی آنتن شبکه نسیم رفت. در بخش پایانی برنامه مهران مدیری صحبت‌هایی درباره شجاعت بیان کرد که واکنش‌ها و انتقادات بسیاری را در فضای مجازی به همراه داشت.

سخنان مدیری که باعث این واکنش‌ها شد، به این شرح است:«جرات نقطه مقابل سازشکاری است که ما اسمش را می‌گذاریم عملکرد جنتلمنانه یا پاس دادن به هم برای بقا. اجرای خیلی چیزها نیاز به جرات دارد و کسانی که پرونده پاکی دارند، جرات عبور از سازشکاری را دارند. یکی تصادف می‌کند، هیچ کس به او کمک نمی‌کند، چون می‌گویند شاید پای ما هم وارد ماجرا شود. بعد تصور کنید چگونه یک عده جرات کردند وارد عملیاتی بشوند که به آنها گفته‌اند برگشتی در آن نیست. اگر ما بودیم چه کار می‌کردیم؟ امروز که شرایط کاملا عادی است، جواب آن دل و جرات خارق‌العاده را با منفعت‌طلبی و سازشکاری‌ می‌دهیم. اگر جرات انجام بعضی کارها را ندارید، پس چرا پست‌هایی را می‌گیرید که انجام وظایفش دل و جرات می‌خواهد؟» پس از پایان برنامه جنجالی در فضای مجازی ایجاد شد و منتقدان می‌گویند که مدیری با بیان کلمه سازشکار نقدی به سیاست خارجی دولت یازدهم داشته است.

ورودهای ناموفق قبلی به سیاست

در ۲۲ مرداد هم برنامه دورهمی با موضوع«تظاهر و ریا» پخش شد. مدیری داستان فردی ریاکار را روایت کرد که برای استخدام از روی ریاکاری بدون هیچ ارتباطی با موضوع استخدام به دو تن از بزرگان اهل سنت یعنی طلحه و زبیر لعنت می‌فرستد که نمایندگان اهل تسنن مجلس به این شوخی مدیری اعتراض کردند. بیست نفر از نمایندگان فراکسیون اهل سنت مجلس در تذکر کتبی خود به وزیرفرهنگ ابراز کردند که به منظور پیشگیری از اهانت به بزرگان اهل سنت با عوامل تولید و مجری برنامه دورهمی که اخیرا در برنامه خود به اهل سنت اهانت کرده‌اند برخورد شود.

همچنین علی مطهری نایب‌رئیس مجلس، که ریاست مجلس را برعهده داشت، در پاسخ به تذکر محمدقسیم عثمانی دراین باره گفت: «توهین به افراد اهل سنت کار زشتی است و صدا و سیما باید عذرخواهی کند.» در ابتدای سال جاری هم مهران مدیری چالش‌های اجتماعی و فرهنگی را سوژه خود قرار داد و در برنامه «دورهمی» کنایه‌های سیاسی زد.

او در این برنامه که با موضوع «زیرآبزنی» پخش شد، زیرآبزنی دولت‌های فعلی برای دولت‌های قبلی درباره مسائل اقتصادی اعم از بیکاری، اشتغال، گرانی و تورم را سوژه حرف‌های پایانی خود قرار داد.

منبع: روزنامه شرق

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۰۹-۲۸ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.