استاد احمدی‌نژاد درگذشت

۱۳۹۵-۰۹-۲۵ سیاست

استاد احمدی‌نژاد درگذشت

به گزارش ۲۴ آنلاین، روزنامه شرق نوشت:

نام ابراهیم اسرافیلیان پیشوند یا پسوند برخی اسامی مشهور تاریخ معاصر ایران و پرتکرار است، بیش از همه اما او را یار دیرین حسن آیت می‌خوانند و البته در ایام دولت نهم و دهم هم به‌دنبال ریاست محمود احمدی‌نژاد بر دولت به «استاد احمدی‌نژاد» شهره شده بود.

نام اسرافیلیان اما در مجلس دوم و نطق‌های مکررش در زنده‌نگه‌داشتن نام دوست و همراه همیشگی‌اش، حسن آیت، بیش از هر امر، خبرساز و مشهور شد. در این گزارش نگاهی انداخته‌ایم به کارنامه سیاسی – خبری ابراهیم اسرافیلیان.

بهانه:پیکر ابراهیم اسرافیلیان امروز تشییع می‌شود
ابراهیم اسرافیلیان سه‌شنبه‌شب و پس از تحمل یک دوره بیماری، درگذشت. قرار است مراسم خاک‌سپاری و تشییع پیکر او امروز (پنجشنبه، ٢۵ آذر) در شهر نجف‌آباد اصفهان برگزار ‌شود.

شناسنامه:صادره از نجف‌آباد
سوم تیرماه سال ١٣١۴ در نجف‌آباد اصفهان به دنیا آمد. آن‌طور که می‌گویند، پدرش به روال پدربزرگش نجار بود و شاعر و شیفته عرفان، مادرش هم خانه‌دار بود. ابراهیم تحصیلات رسمی خود را از ۱۰سالگی شروع کرد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در نجف‌آباد گذراند و دیپلم ریاضی‌اش را از دبیرستان ادب اصفهان گرفت. ٢٢ ساله بود که در کنکور شرکت کرد و هم‌زمان در رشته‌های کارشناسی ریاضی و کارشناسی ادبیات فارسی و فلسفه به تحصیل پرداخت. ابراهیم در کنار تحصیل، برای کمک‌خرج خانواده‌اش در نجاری، آهنگری، بنایی، سنگ‌تراشی، پارچه‌بافی، قنادی و… شاگردی کرد.

٢٧ساله بود که با طاهره طالبی ازدواج کرد، ماحصل این ازدواج چهار فرزند به نام‌های مهین‌دخت، مسعود، علی و مریم ‌شد. روند تحصیلش به‌سرعت طی شد و سال ۴٧ بود که مدرس عالی شد و از همان اصفهان ردای استادی پوشید تا اینکه در سال ۵٢ برای تحصیل در رشته ریاضی گرایش هندسه و دیفرانسیل در دانشگاه ساوت‌همپتون راهی انگلستان شد. او در سال‌های ٩٧-٩٨ میلادی «چهره برتر ریاضی جهان» شد.

کارنامه: یار آیت، استاد احمدی‌نژاد
او از دوستان و هم‌فکران حسن آیت بود و از پایه‌گذاران انقلاب فرهنگی ایران محسوب می‌شود. اسرافیلیان که در زمان انقلاب فرهنگی ریاست دانشگاه علم و صنعت ایران را برعهده داشت، به‌شدت منتقد ورود نیروهای چپ در میان نیروهای اسلامی بود و پس از وقوع انقلاب فرهنگی به نمایندگی از جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برای ارتباط با شورای‌عالی انقلاب فرهنگی انتخاب شد و در ادامه به عضویت کمیته گزینش استاد و دانشجو درآمد.

پیش از انقلاب و در زمان مبارزات سیاسی‌اش به‌علت فعالیت‌های سیاسی ابتدا به اهواز و سپس به تهران انتقال اجباری شد و در تهران به‌مدت یک‌سال در دانشگاه امیرکبیر اشتغال داشت، به‌طوری‌که در آخر به‌عنوان عنصر نامطلوب و ضدشاهنشاهی و محرک دانشجویان اخراج شد. از دیگر وقایع رخ‌داده برای اسرافیلیان در سال ۱۳۵۳ بود. وقتی که در انگلستان به تحصیل مشغول بود، مرحوم آیت‌الله سیدصادق لواسانی، یکی از اعلامیه‌های امام (ره) را همراه با پیغامی مبنی‌‌بر اینکه چون در ایران تکثیر و پخش اعلامیه امام بسیار مشکل شده بود؛ از او خواسته بود آنها را تکثیر کرده و در مراسم حج بین حجاج توزیع کند که اسرافیلیان آن مسئولیت را پذیرفت و هزار نسخه از آنها را کپی کرده و در دو کلاس قرار داد و راهی مکه شد، به‌طوری‌که در جده آنها را از دستش گرفتند. در جریان انقلاب و تشکیل سازمان ملی دانشگاهیان که از سوی استادان انقلابی دانشگاه‌های کشور تشکیل شد، اسرافیلیان از جمله مخالفان این سازمان بود و اساسنامه آن را امضا نکرد.

انقلاب که شد، اولین تجربه ریاستی‌اش در دانشگاه علم و صنعت و در سال ۵٩ بود و دو سال بعد قائم‌مقام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. سال ۶٢ بود که رئیس دانشگاه تربیت‌معلم شد، تا اینکه در دوره دوم مجلس شورای اسلامی در قالب گروه هشت نماینده به بهارستان راه یافت. او یکی از اعضای جمع معروف به ٩٩ نفر مجلس در مخالفت با نخست‌وزیری میرحسین موسوی بود. بعد از فراغت از نمایندگی مجلس، از سال ۶٨ ریاست دانشکده ریاضی دانشگاه علم و صنعت ایران را برعهده داشت. او هفت سال عهده‌دار این سمت بود تا اینکه در سال ٧۶ به دانشگاه امام صادق رفت و عضو هیأت‌امنای آنجا شد. احمدی‌نژاد هم برخاسته از همان طیف علم و صنعت در ماجرای انقلاب فرهنگی بود و اسرافیلیان استاد دانشگاهش بود. محمدعلی سیدنژاد، نماینده دانشگاه تربیت‌معلم و دیگر عضو مخالف تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، سال‌ها بعد در یک مصاحبه در این زمینه به نکات تأمل‌برانگیزی اشاره می‌کند: «بچه‌های علم و صنعت هم یک گرایش ضدچپ خیلی قوی داشتند… بچه‌های علم و صنعت و آقای احمدی‌نژاد، ضدمارکسیست بودند. اساتیدی مثل آقای اسرافیلیان در جمع آنها بودند و نگاهشان خیلی نزدیک به دکتر آیت بود. آنها به‌شدت ضدمصدقی هم بودند…

اولویت آنها برای مبارزه، مارکسیسم بود. خطر غرب برای آنها در اولویت نبود». سایت دولت بهار، متعلق به نزدیکان احمدی‌نژاد، دیروز خبر درگذشت اسرافیلیان را با این تیتر منتشر کرد: «هواداران دکتر محمود احمدی‌نژاد: پروفسور اسرافیلیان نخبه ریاضیات جهان، آسمانی شد». در وبلاگ حسین قاسمی، فرماندار احمدی‌نژاد در شیراز، درباره نقش و تأثیر اسرافیلیان روی احمدی‌نژاد آمده است: «ابراهیم اسرافیلیان، نماینده دور دوم مجلس شورای اسلامی و رئیس اسبق دانشگاه علم و صنعت بوده؛ یعنی همان دانشگاهی که احمدی‌نژاد دانشجوی آن بوده است. او را پدر معنوی دانشجویان انجمن اسلامی دانشگاه علم و صنعت می‌دانند. اسرافیلیان عضو حزب زحمتکشان مظفر بقایی شاخه اصفهان نیز بوده است. بعدها در مجلس و در قضیه مک‌فارلین، ایشان و هفت نفر دیگر از اعضای مجلس سؤالی را از وزیر خارجه می‌پرسند که باعث واکنش شدید حضرت امام خمینی(ره) می‌شود… امام خمینی در سخنان خود در واکنش به سؤال هشت نماینده مجلس شامل اسرافیلیان، برخی از آنان را پوچ خوانده و تصریح می‌کنند: «من هیچ توقع نداشتم از بعض این اشخاص، ولو بعضی‌شان در نظر من پوچ‌اند… چه شده است؟ شماها چه‌تان است؟… کجا دارید می‌روید؟ این تذهبون؟… در یک همچو وقتی، وقت یک همچو اموری است؟! وقت یک همچو تأیید است از کاخ سفید؟ وقت یک همچو تأیید است، از ریگان؟».

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۰۹-۲۵ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.