افزایش درآمدهای مالیاتی با رشد شاخص اقتصادی

۱۳۹۵-۰۹-۰۶ اقتصاد

افزایش درآمدهای مالیاتی با رشد شاخص اقتصادی

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در همایش سراسری هم اندیشی نمایندگان هیات های حل اختلاف مالیاتی کشور، با تاکید بر اینکه اعتماد آفرینی در جامعه و تعامل با مودیان از اصلی ترین سیاست سازمان مالیاتی است، گفت: نظام مالیاتی پویا، کارآمد و اثرگذار با اعتماد آفرینی در جامعه متبلور می شود.

به گزارش ۲۴آنلاین,،سیدکامل تقوی نژاد، با اشاره به جنبه های مادی و معنوی تلاش این مجموعه خدوم که با وصول مالیات، گام مهمی در جهت پیشرفت و توسعه کشور بر‏ می‏دارند، اظهار کرد: مدیران و کارکنان سازمان باید از دریچه مسئولیت اجتماعی و معنویت به کار و خدمت در نظام مالیاتی نگاه کنند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه سیاست جایگزین شدن مالیات به جای نفت در بودجه، امروز در ذهن همه برنامه ریزان کشور جای گرفته، گفت: شرایط اقتصادی کشور با مالیات تاثیر و تاثر متقابلی دارد و هر چه پایه های اقتصادی مقاوم تر و شاخص های اقتصادی رو به رشدتر باشد، طبیعتا درآمدهای مالیاتی نیز افزایش خواهد یافت.

وی افزود: در حال حاضر اقتصاد کشور در حال یک جهش و خیزش متکی بر مالیات است و تحریم‏هایی که سال ها باعث فشارهای متعدد به اقتصاد کشور می شد، اکنون منجر به درون زا شدن و پایدار شدن منابع درآمدی کشور شده و درآمدهای مالیاتی از درآمدهای نفتی پیشی گرفته است.

تقوی نژاد با اشاره به پیش بینی درآمدهای مالیاتی سال جاری عنوان داشت: رقم پیش بینی شده درآمدهای مالیاتی در شش ماهه نخست امسال، با تلاش همکاران به شکل مطلوبی تحقق یافته است که در نیمه دوم سال نیز این روند باید با اهتمام و جدیت بیشتری تداوم یابد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: یکی از جهت گیری های اساسی سازمان، تعامل و تفاهم با مودیان است و در همین راستا، امسال برای نخستین بار با اصناف برای مالیات عملکرد سال ۹۴ بدون هیچگونه افزایشی به توافق رسیدیم و در مقابل، شاهد اعتماد مودیان به دستگاه مالیاتی و مشارکت بالای مردم برای پرداخت مالیات به عنوان حقوق حقه دولت بودیم.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، مالیات را هم حق بیت المال و هم حق مردم عنوان کرد و گفت: ما حق نداریم در امر وصول مالیات که به بیت المال و مردم تعلق دارد کوتاهی کنیم و در وصول مالیات که از جنس عدالت نیز هست، نباید مرتکب ظلم یا بی عدالتی در حق مردم شویم.

تقوی نژاد، با بیان اینکه دریافت مالیات باید عادلانه و منصفانه باشد، تصریح کرد: سازمان امورمالیاتی به هیچ عنوان بنا ندارد تا با بی عدالتی و فشار بر مودیان یا افزایش نرخ مالیات ها، رشد درآمدهای مالیاتی را جبران کند. وی با تاکید بر استفاده حداکثری از اختیارات مواد قانون مالیات های مستقیم در فرایند رسیدگی به پرونده های مالیاتی و صدور آرا عنوان کرد: مدیران کل، روسای امور مالیاتی و نمایندگان هیات های حل اختلاف مالیاتی به نحو شایسته ای از این اختیارات به منظور تفاهم و تعامل با مودیان استفاده کنند.

تقوی نژاد از سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان یک سازمان پاک نهاد با کارکنانی شرافتمند و سالم یاد کرد و گفت: ما باید تلاش کنیم جایگاه نظام مالیاتی را در نزد افکار عمومی ارتقا دهیم و این کار با ارتقای سلامت نظام اداری، اخلاق مداری، مودی مداری و مبارزه جدی با فساد و تخلفات اداری امکان پذیر است.

وی در ادامه به اجرای طرح جامع مالیاتی به عنوان عظیم ترین پروژه اقتصادی در کشور اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح، ضمن هوشمندسازی سیستم مالیاتی و امکان تعیین مالیات براساس اطلاعات واقعی و اسناد و مدارک بدست آمده، مراجعه حضوری مودی به ادارات مالیاتی به حداقل ممکن خواهد رسید.

رئیس کل سازمان موضوع آموزش را نیز بسیار حیاتی برشمرد و گفت: همکاران سازمان باید چه در رابطه با مهارت و دانش تخصصی مرتبط با رشته شغلی و چه در رابطه با سلامت کاری، دوره های آموزشی را طی کنند و همچنین سازمان باید برای آگاهی مودیان از تکالیف و حقوق قانونی شان، برنامه های آموزشی را به اجرا درآورد تا دانش مالیاتی مردم ارتقا یابد که این امر باعث افزایش تمکین مودیان مالیاتی و اعتماد سازی بیشتر نسبت به نظام مالیاتی خواهد شد.

وی در خاتمه خواستار توجه بیش از پیش همکاران مالیاتی به مفاد اصلاحیه قانون مالیات ها و اجرای دقیق و مطلوب آن به منظور بهره مندی مودیان از تسهیلات جدید مالیاتی شد و افزود: مودی مداری، یک اصل کلیدی در نظام مالیاتی است کارکنان سازمان باید در کمال احترام و با رعایت قوانین با مودیان رفتار کنند تا حقی از کسی ضایع نشود.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۰۹-۰۶ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.