مجتبی ذوالنور: باید آماده واکنش به «تمدید داماتو» و «منع فروش هواپیما» باشیم

۱۳۹۵-۰۹-۰۶ سیاست

مجتبی ذوالنور: باید آماده واکنش به «تمدید داماتو» و «منع فروش هواپیما» باشیم

رئیس کمیته هسته ای مجلس تاکید کرد: باید از الان اماده باشیم که اگر تمدید داماتو و منع فروش هواپیمای مسافربری به امضای رئیس جمهور آمریکا رسید، به سرعت واکنش نشان دهیم.

حجت الاسلام مجتبی ذوالنور در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به مطرح بودن ۵۰ طرح تحریمی علیه ایران در کنگره آمریکا اظهار داشت: پیش آمدن این مسئله با وجود مذاکراتی که صورت گرفت، نشان می دهد که برخی مسئولان ما هنوز دشمن را نشناخته اند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری به طور مکرر این نکته را تذکر داده اند که دشمن را باید بشناسیم چراکه آمریکا قابل اعتماد نیست و پیمان‌شکن است.

ذوالنور گفت: واقعیت این است که امام(ره)، مقام معظم رهبری و مردم دشمن را خوب شناخته اند، مشکل اینجاست که برخی مسئولان ما حتی در حد شناخت توده های مردم هم نسبت به آمریکا اطلاعات ندارند که امیدواریم شناخت کافی را پیدا کنند و متناسب با حرکت دشمن برنامه های خود را طراحی کنند.

رئیس کمیته هسته ای مجلس در پاسخ به این سوال که اگر این ۵۰ طرح یا بخشی از آنها در آمریکا به نتیجه برسد چه باید بکنیم، اظهار داشت: تدبیر رهبر معظم انقلاب این بود که در اجرای برجام به صورت متناظر و گام به گام عمل کنیم؛ جز در مبادله کیک زرد، چنین اتفاقی نیفتاد! بنابراین از حالا باید خودمان را در برابر ۵۰ طرحی که در نوبت قرار دارد، مهیا کنیم و متناسب با روح و اهداف هر کدام از این طرح ها برنامه ریزی و اقدام کنیم.

وی در همین رابطه خاطرنشان کرد: در رابطه با دو تحریمی که علیه ما در دست انجام دارند، یعنی تحریم فروش هواپیمای مسافربری و تمدید قانون «داماتو»، باید آماده باشیم که اگر قرار است برجام را نادیده بگیرند، توافق هسته ای باید برای هر دو طرف نادیده گرفته شود و نباید به هیچ کدام از تعهدات برجام پایبند بمانیم.

ذوالنور افزود: در صورتیکه این مصوبات به امضای رئیس جمهور آمریکا برسد، ما باید درصد غنی سازی خود را افزایش دهیم و سایت‌های غنی سازی خود را به صورت کمی و کیفی توسعه دهیم و رآکتور آب سنگین اراک را متناسب با نیازهایمان بازطراحی کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: اگر قرار باشد وضعیت به همین روال پیش برود، هیچ ضرورتی ندارد که ما به محدودیت های برجامی پایبند باشیم؛ ما تنها یک محدودیت داریم و آن نیز مقررات NPT است. در واقع در چارچوب مقررات NPT مجازیم که هر فعالیتی را در حوزه هسته ای انجام دهیم.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۰۹-۰۶ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.