سارکوزی با قبول شکست از سیاست کناره گیری کرد

۱۳۹۵-۰۹-۰۱ سیاست

سارکوزی با قبول شکست از سیاست کناره گیری کرد

انتخابات مقدماتی جناح راست میانۀ فرانسه روز یکشنبه برگزار شد و فرانسوآ فیون، نخست وزیر دوران نیکلا سارکوزی و الن ژوپه، نخست وزیر دوران ژاک شیراک به دور دوم راه یافتند.

به گزارش ۲۴ آنلاین، مرد سیاست فرانسه با قبول شکست در انتخابات درون حزبی فرانسه از سیاست کنار می رود این در حالی است که تنها ۵ ماه به انتخابات ریاست جمهوری این کشور باقی مانده است.

به گزارش وب سایت شبکه خبری یورونیوز، نیکلا سارکوزی که پس از یک دورۀ پنجسالۀ ریاست جمهوری در انتخابات ۲۰۱۲ از فرانسوآ اولاند، نامزد سوسیالیست ها شکست خورده بود، در انتخابات مقدماتی جناح راست میانه نیز نتوانست پیروز شود و در جای سوم ایستاد.

وی پس از اعلام نتایج این انتخابات، با بیان اینکه در دور دوم به فرانسوآ فیون، نخست وزیر سابق خود رای خواهد داد، بر فعالیت کمتر سیاسی خود از این پس اشاره کرد و گفت: « زمان آن فرا رسیده که از این پس یک زندگی با علایق شخصی را در پیش بگیرم و کمتر به علایق سیاسی بپردازم. برای فرانسه آرزوی موفقیت می کنم.»

در دور نخست انتخابات مقدماتی جناح راست میانۀ فرانسه، هفت نامزد شرکت داشتند که از میان آنها، فرانسوآ فیون نزدیک به ۴۴ درصد آرا را از آن خود کرده و پشت سر وی، الن ژوپه با ۲۸ درصد آرا قرار دارد.

دور دوم این انتخابات مقدماتی روز ۲۷ نوامبر برگزار می شود و طبق نظرسنجی ها، فرانسوآ فیون شانس بیشتری برای پیروزی و نامزدی جناح راست میانه برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ دارد.

نزدیک به چهار میلیون نفر در این رای گیری شرکت کرده اند و هر شرکت کننده با پرداخت دو یورو و پذیرش موازین حزب جمهوریخواهان و دیگر احزاب راست میانه می توانست رای خود را به صندوق بیاندازد.

در حالی که تنها پنج ماه به انتخابات ریاست جمهوری فرانسه باقی مانده، حامیان حزب راست میانه “جمهوریخواهان”، مهم‌ترین حزب مخالف دولت در این کشور در جریان انتخاباتی مقدماتی کاندیدای خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده انتخاب می‌کنند.

هفت کاندیدا برای کسب نمایندگی حزب جمهوریخواهان در این انتخابات رقابت می‌کنند.

انتخاب کاندیدای جمهوریخواهان برای شرکت در مبارزات ریاست جمهوری در دو مرحله صورت می‌گیرد.

در پایان مرحله اول فرانسوآ فیون که میانه‌روترین چهره در میان سه کاندیدای اصلی است، بیشترین آرا را به خود اختصاص داد و آلن ژوپه دوم شد.

اکنون آقایان فیون و ژوپه (نفرات اول و دوم انتخابات امروز) در دور دوم که یک هفته بعد برگزار می‌شود، با هم رقابت خواهند کرد.

برنده نهایی که کاندیدای حزب جمهوریخواهان خواهد بود، احتمالا باید در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری با مارین لوپن، رهبر حزب راستگرای جبهه ملی فرانسه رقابت کند.

با توجه به محبوبیت پایین حزب حاکم سوسیالیست، ظاهرا باقی ماندن کاندیدایی از احزاب چپ‌گرا در دور اول انتخابات ریاست جمهوری غیرمتحمل بنظر می‌رسد و نظرسنجی‌ها حاکی است که نامزد جمهوری‌خواهان از شانس زیادی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده برخوردار است.

منبع: خبر آنلاین

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۰۹-۰۱ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.