جمعه 8 مرداد 1395 | 29.07.2016 | 06:31
کد مطلب: 5840
تاریخ انتشار: شنبه 5 شهریور 1390 - 12:48

قیمت سکه ۲۵ تومانی قدیمی، هزار تا ۵هزار تومان!

اقتصادی  - سکه‌های بیست و پنج تومانی قدیمی قیمت‌دار شدند.

به گزارش قانون، سکه‌های 25 تومانی قدیمی که به سکه‌های "دو زرد" مشهورند این روزها بازار خرید و فروش خوبی پیدا کرده‌اند و خریداران پول این سکه‌ها را به قیمتی بین 200 تا هزار تومان خریداری می‌کنند.

بر اساس این گزارش سکه‌های مذکور از سوی خریداران پول با توجه به سال ضرب آنها تا پنج هزار تومان نیز به مشتریان عرضه می‌شود.

یکی از خریداران این سکه‌ها در خصوص قیمت بالاتر از ارزش اسمی این سکه‌ها به خبرنگار ما گفت: این سکه‌ها دیگر ضرب نمی‌شود و از بازار خارج شده است. ارزش این سکه‌ها بسیار بیشتر از 25 تومان است و این روزها بازار خوبی پیدا کرده است.

او گفت: پول‌های جدید بسیار ریز هستند و ارزش چندانی ندارند اما سکه‌های قدیمی‌تر حتی برای استفاده در دیگر امور نیز کاربرد دارند. برخی با خریدن این سکه‌ها و آب کردن آن نسبت به ساخت کالاهایی دیگر اقدام می‌کنند .

وی در توضیح این مطلب افزود: مثلا قدیم‌ترها سکه‌های پنج ریالی را به قیمت خوبی از ما می‌خریدند و به واشر تبدیل می‌کردند اما کم کم حجم این سکه‌ها کاهش یافت و دیگر الان خرید سکه 5 ریالی برای تبدیل به واشر سودی ندارد.

برخی خریداران 25 تومانی نسبت به اعلام آگهی در سایت‌های اینترنتی مبنی بر خرید سکه های 25 تومانی حتی به قیمت 10 هزار تومان اقدام کرده‌اند با این حال برخی فروشندگان پول به خبرنگار ما گفتند فروش پول به صاحبان این آگهی‌ها چندان هم ساده نیست . یکی از آگهی‌دهندگان اینترنتی حتی اعلام کرده بود که در ازای صد سکه 25 تومانی یا 5 تومانی قدیمی زرد حاضر است یک سکه بهار آزادی مژدگانی بپردازد . این آگهی قبل از افزایش ناگهانی قیمت طلا در بازارهای جهانی و به تبع آن طلا و سکه در بازار ایران منتشر شده بود.

یکی دیگر از خریداران سکه در میدان فردوسی به خبرنگار ما گفت: بازار سکه 25 تومانی در حال داغ‌تر شدن است. بعضی‌ها این سکه‌ها را حتی به قیمت 10 هزار تومان هم آگهی خرید می‌دهند اما وقتی برایشان می‌بریم به این قیمت‌ها به ما پول نمی‌دهند.

او گفت: سکه‌های زرد 5 تومانی قدیم مثلا هنوز بازار خوبی دارند. بین 3 تا 5 هزار تومان خرید و فروش می‌شوند و البته خود من توانسته‌ام این سکه‌ها را تا 20 هزار تومان به سختی بفروشم اما به قیمت 15 هزار تومان خریدار به راحتی برایش پیدا می‌کنم.

هر چند پیش‌تر شایعاتی در مورد وجود طلا در این سکه‌ها بر زبان‌ها بود اما مقامات مسئول وجود طلا در این سکه‌ها را تکذیب کردند.

سکه 25 تومانی که از سال ١٣٧٢ تا سال ١٣٨٢ ضرب شده است که بر روی سکه مبلغ اسمی سکه و جمهوری اسلامی ایران و سال ضرب نقش بسته است و در پشت آن گل انار و خوشه گندم ضرب گردیده است. هسته مرکزی سکه از جنس مس و نیکل و حلقه دور آن از مس و نیکل و آلومینیوم است. وزن سکه 10.7 گرم و قطر آن 28.25 میلیمتر است.

آلیاژ به کار رفته در سکه‌های جدید 25 تومانی نیز آلومینیوم، مس و نیکل است و وزن آن 2.8 گرم اعلام شده است.

پیش از این در زمان ضرب این سکه‌ها خروج آن از ایران ممنوع اعلام شد چرا که شباهت سکه های 25 تومانی به دو سکه دو یورویی دردسرهایی را برای صاحبان دستگاه‌های فروش کالا ایجاد کرده بود.

کاهش ارزش پول در ایران سبب شده است در دوره‌های زمانی گوناگون شاهد چرخش سکه‌هایی با ارزش اندک اما در حقیقت با بهایی بیش از ارزش اسمی در اقتصاد باشیم . قاچاق سکه به خارج از ایران و همچنین آب کردن این سکه‌ها و تبدیل آنها به شمش نشان دهنده پایین بودن ارزش اسمی خرید و بالا بودن بهای واقعی این سکه‌ها است. سکه‌های 25 تومانی دو زرد هر چند اندک اما هنوز در اقتصاد ایران در حال گردش است.

 

کد مطلب: 5840
تاریخ انتشار: شنبه 5 شهریور 1390 - 12:48
نظرات کاربران [ 8 ]
بدون نام سه شنبه 29 تیر 1395
من هی میگم چرا مسافرا پول خورده ندارن پس بگو یک عده میان این سکه ها رو انبار میکنن و میفروشن
محمد امیر  جمعه 7 شهریور 1393
سلام 25 تومنی و 10تومنی و 5 تومنی قدیمی هر کدام به تعداد زیاد چند می خرید
منوچهر چهارشنبه 4 اردیبهشت 1392
حدودهزارسکه 25و5تومانی دارم به قیمت مناسب می فروشم
خریدار جمعه 25 اسفند 1391
من سکه های خیلی قدیمی می خرم
یک دوست یکشنبه 8 مرداد 1391
آقایان باهوش این یک وبسایت خبری است نه محل خرید و فروش سکه های شما.باهوش های عزیز
علیرضا ابراهیمی دوشنبه 12 تیر 1391
با سلام وعرض خسته نباشید من کلی از این سکه های دو زرد دارم با کلی سکه ی جدیدوقدیمی ایرانی واروپایی و چینی و عربی دارم و به قیمت پیشنهادی موردقبول میفروشم .
majid یکشنبه 14 اسفند 1390
با سلام بنده 2300 عدد سكه زرد 5 توماني دارم اگه مايل به خريد هستيد همه ان را يكجا به هر قيمت پيشنهادي مي فروشم13/12/90
حمید یکشنبه 18 دی 1390
سلام 25 تومانی جدید هم میخرید یا نه چه قدر

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5-2

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5-2