دوشنبه 4 مرداد 1395 | 25.07.2016 | 02:26
کد مطلب: 5115
تاریخ انتشار: شنبه 15 مرداد 1390 - 13:28

عموهای فیتیله‌ای به شبکه نمایش خانگی می‌آیند

اجتماعی  - همایش خبری تئاتر کودک با عنوان «‌خنده‌، گریه‌، یه قصه» ‌شب گذشته ـ 14 مرداد ماه ـ با حضور محمدمسلمی‌، حمید گلی‌، علی فروتن برگزار شد.

به گزارش ایسنا، محمد مسلمی در این همایش که در تالار «رنگین کمان» پارک آموزش ترافیک برگزار شد، بیان کرد: 20 سال است که با بچه‌ها کار می‌کنیم و سفرهای زیادی به شهرستان‌ها و روستاها داشته‌ایم؛ تاثیر نمایش را بر روی بچه‌ها دیده‌ایم‌، به همین دلیل سعی کردیم تئاتر کودک را به شکل هفتگی برای بچه‌ها اجرا کنیم.

حمید گلی نیز عنوان کرد: طبق آمار، کشورهای اروپایی و آمریکایی 200 فستیوال در سال برگزار می‌کنند که تا 10 بار نیز تکرار می‌شود. در کشور ما سابقه‌ای قبل و بعد از انقلاب مبنی بر تولید برنامه برای بچه‌ها وجود داشته است ولی هیچکس برای بچه‌ها تئاتر نساخته است.

وی خاطر نشان کرد:‌ برای تئاتر کودکان کلا سه سالن رسمی درتهران وجود دارد (یک سالن در تالار هنر و دو سالن در پارک لاله).

گلی اظهار کرد: از طریق دنیای نمایش بچه‌ها آموزش‌های خوبی می‌بینند، پس تصمیم گرفتیم تئاتر را تصویری کنیم، اثر هنر و نمایش مثل کیمیا است و من امیدوارم با تولید هفتگی تئاتر به بچه‌ها غذایی دهیم که آینده کشورمان را تامین کنیم.

وی درباره‌ی مجموعه‌ی هفتگی «خنده،گریه یک قصه» که بصورت تله تئاتر قرار است عرضه شود، گفت: تله تئاتر ما هر هفته با چهار بازیگر وارد بازار می‌شود‌، فعلا 20 نمایش تولید می‌شود و سعی می‌کنیم متن‌هایی را انتخاب کنیم که امکان اجرای نمایش‌هایی را که می‌خواهیم داشته باشد.

گلی همچنین خاطر نشان کرد: در میان این مجموعه فرصت تنفسی داریم و یک کار عروسکی به مدت پنج دقیقه که تولید آن بر عهده مریم سعادت است، پخش می‌شود.

وی همچنین خاطر نشان کرد:‌ این تله تئاتر با مضامین اخلاقی رفتاری تربیتی و تفریحی متناسب با سن 7 تا 11 سال است، اما نمایش‌ها به گونه‌ای اجرا خواهد شد که حتی اگر بزرگترها آن را ببیند از آن لذت ببرند.


علی فروتن دیگر بازیگر این تئاتر گفت:‌ نمی‌گویم که در گذشته اصلا برای بچه‌ها هیچ برنامه‌ای تولید نشده است ولی افرادی که در این زمینه فعالیت کرده‌اند، فقط یک رگه‌ی باریک از آنها باقی مانده است.

وی ادامه داد: از آنجا که بینندگان به تئاتر نمی‌روند ما تصمیم گرفتیم نمایش را به خانه آنها ببریم؛ اکنون که مردم حاضر هستند سی دی بخرند ما نیز برای اولین بار خواستیم که نمایش را به یاد «شهر موش‌ها»‌، بیژن مفیدها و .... به خانه‌ها بفرستیم .


مریم سعادت نیز درباره بخش عروسکی مجموعه هفتگی ‌«خنده‌، گریه‌ ، یه قصه» توضیح داد:‌ «آوازخوان‌های کوچک » یک برنامه عروسکی موزیکال 52 قسمتی است که دو کارکتر اصلی دارد و صدای آنها را بهمن مفید و هنگامه مفید گویندگی می‌کنند.

وی ادامه داد: در هر قسمت علاوه بر این دو عروسک مهمان‌هایی نیز به این بخش اضافه می‌شوند.

محمد رضا شمس یکی از نویسندگان «خنده‌، گریه‌ ، یه قصه» نیز بیان کرد:‌ نگارش 10 قسمت آن را من برعهده دارم که دو قسمت کاملا به پایان رسیده و در حال نوشتن قسمت سوم هستم‌، در نگارش آن از افسانه‌ها ، شهرهای ایران و کشورهای همسایه ایران استفاده کردم.

ساغر مختاری یکی دیگر از نویسندگان نیز بیان کرد: من کار کودک را کوچک نمی‌دانم. کار کودک کار بزرگی است و از اینکه در این پروژه همکاری دارم خوشحال هستم و سعی می‌کنم کار متفاوتی باشد یعنی امروزی دیروزی و فردایی باشد.

امیر مشهدی عباس از دیگر نویسنده‌های این پروژه نیز گفت: مهمترین عنصر این برنامه یک فعالیت نمایشی برای کودک و نوجوان است که ارتباط تئاتر با آنها را نزدیکتر می‌کند و از اینکه در این بنیان‌گذاری سهمی دارم خوشحال هستم.

داوود کیانیان یکی از پیشکسوتان تئاتر کودک که در این همایش حضور داشت بیان کرد:‌ تیمی را که این گروه انتخاب کرده ارزشمند است،‌ این گروه دو ویژگی دارد یکی آن چیزی است که در تئاتر ایران وجود ندارد و آن جمع گرایی این گروه است و دیگر اینکه با وجود اینکه دو دهه فعالیت می‌کند و مرتب روی صحنه بوده کلیشه نشده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایسنا‌، تله تئاتر «خنده گریه یه قصه» از اواخر آبان ماه هر هفته پنجشنبه به کارگردانی حمید گلی و علی فروتن ـ عموهای فیتیله‌ای ـ روانه بازار می‌شود.

حاشیه‌ها:

یک لوح تقدیر و هدیه به داوود کیانیان پیشکسوت تئاتر کودک اهدا شد.

برای کودکان و پدران حاضر در همایش یک مسابقه اجرا شد.

اجرای زنده عموهای فیتیله‌ای از دیگر بخش‌های همایش بود.

برای انتخاب عنوان این تله تئاتر از مخاطبان خواسته شد از طریق سایت اینترنتی www.ninicloob.com نظراتشان را ارایه کنند.

 

کد مطلب: 5115
تاریخ انتشار: شنبه 15 مرداد 1390 - 13:28

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 8+4

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 8+4