پنجشنبه 7 مرداد 1395 | 28.07.2016 | 04:48
کد مطلب: 20498
تاریخ انتشار: سه شنبه 21 آذر 1391 - 07:36
رابطه تـخم‌مرغ و چـشم زخم!

رابطه تـخم‌مرغ و چـشم زخم!

اجتماعی  - همه ما شنیده یا دیده ایم که چشم زخم باعث درد یا بیماری یا حتی مرگ افرادی در اطرافیان ما شده است که این اتفاق گاهی ما را به رفتارهای وا می دارد که کاملا بی اساس و بی منطق می باشد.

به گزارش فرهنگ نیوز، در بیان وجود چشم زخم روایت ها و مباحثی در دین مبین اسلام وجود دارد که به بیان راه های جلوگیری از این اثر اشاراتی خواهیم داشت.

باید دانست اسباب و علل پدیده ها، منحصر به اسباب عادی و محسوس نیست و خداوند در جهان هستی برای بعضی پدیده ها چندین علت قرار داده است به طوریکه بعضی از این اسباب، دارای اثرات خاصی بر روی اشیاء هستند.

کارهایی مانند شکستن تخم مرغ منشا دینی و روایی ندارد و از خرافات محسوب می شود.انسان مومن باید همواره به خداوند و قدرت او تکیه کند و سراغ خرافات نرود.

برای دفع چشم زخم بهترین کار این است که به راهکارهایی که در روایات اسلامی وارد شده عمل شود. رسول اکرم(ص) فرمود: «چشم زخم واقعیت دارد و مرد را در قبر و شتر را در دیگ قرار می‏دهد»، (بحارالانوار، ج ۶۳، ص ۲۶)

کنایه از این که شتر در اثر چشم ‏زخم مریض می‏شود و صاحبش از ترس تلف شدنش او را ذبح می‏کند.

از رسول گرامى اسلام روایت شده که آن حضرت روزى از قبرستان بقیع می‏گذشت. در آن‏جا فرمود: «به خدا قسم بیشتر اهل این قبرستان به سبب چشم‏ زخم در این جا آرمیده‏ اند» (تفسیر منهج‏ الصادقین، ج ۹، ص ۳۹۱)

راه های ذیل برای دفع چشم زخم مفید و موثر است :

الف) یاد کردن خداوند؛ از امام صادق(ع) روایت شده است: «هر کس از سیرت و صورت برادر مسلمانش خشنود شود، خدا را یاد کند؛ زیرا وقتى خداوند را به یاد آورد ضررى به برادر مؤمنش نمی‏رسد»، (بحارالانوار، ج ۶۰ ، ص ۲۵)

ب ) گفتن «تبارک اللّه‏ احسن الخالقین؛ امام صادق(ع) فرمود: «کسى که چیزى از برادرش او را متعجب ساخت این جمله را بگوید، زیرا چش م‏زخم حق است . همان، ص ۲۶

ج ) گفتن «امنتُ باللّه‏ و صلى اللّه‏ على محمد و آله»؛ پس از آن اثر چش م‏زخمى خنثى می‏گردد.

د ) قرائت سوره «ناس» و «فلق» هنگام ترس از چشم‏ خوردن، (همان، ج ۹۲) نوشتن سوره‏ هاى «حمد»، «اخلاص»، «ناس»، «فلق» و «آیة‏الکرسى» در ورقه‏اى و به همراه داشتن آن، (همان، ص ۲۵)

و ) قرائت سه مرتبه ذکر «ماشاءاللّه‏ لاحول ولا قوة الا باللّه‏ العلى العظیم» به هنگام ترس از چشم خوردن یا چشم زدن، همان، ص ۲۶

عده ای وقتی با حوادث ناگوار مواجه می شوند به راه های انحرافی و غیر دینی را بر می گزینند مثلا وقتی دچار چشم زخم می شوند پیش رمّال و فال گیر و امثال آنها می روند که شرعا کار نادرستی است و عده ای دیگر در این حال متوجه خدا می شوند و چاره کار را از دین و علمای دین می پرسند و علما از روایات اهل بیت (ع) چاره کار را یافته و در اختیار شخص می گذارند که راه درست همین است .

بهتر است بدانیم انجام کارهایی مانند تخم مرغ شکستن برای دفع چشم زخم منشا دینی و روایی ندارد و اگر هم جواب دهد ممکن است تصادفی باشد و اثر حاصل مربوط به عامل دیگری بوده است نه انجام این عمل و مانند آن

و اما نکته ای که در آخر قابل ذکر می باشد این است که واقعیت داشتن چشم زخم منافاتی با اراده و خواست و قدرت خداوند ندارد بلکه این مسأله نوعی قدرت ماوراء الطبیعه است که خداوند آن را قرار داده مانند بسیاری از کارهای دیگر که به واسطه تربیت و قدرت روح آدمی قابل تحقق است.

 

کلید واژه: تخم مرغ - خرافات
کد مطلب: 20498
تاریخ انتشار: سه شنبه 21 آذر 1391 - 07:36
نظرات کاربران [ 8 ]
بدون نام شنبه 8 آذر 1393
100درصد درسته و حقیقت داره تخم مرغ شکستن درسته این تجربه شخصی خودمه
بدون نام پنجشنبه 12 تیر 1393
اره یقین دارم صددرصد.من خیلی زیاد چشم میخورم و هرمریضی که بگیرم داروش شکستن تخم مرغه
fereshteh shahanaghi شنبه 9 شهریور 1392
ba salam lotfan be man begoueid chegune baraye cheshm zakhm tokhme morgh mishekanand? ba tashakor
بدون نام یکشنبه 23 تیر 1392
اگرچشم زخم وجود داره پس آمار مرگ ومیر آن را هم منتشر کنید' یا اینکه با چشم زخم به آمریکا و اسراییل صدمه بزنید
yasaman جمعه 13 اردیبهشت 1392
با سلام لطفا نحوه کار آقای شهرام دبیری را برای دفع چشم زخم باتخم مرغ را توضیح فرمایید
بدون نام سه شنبه 20 فروردین 1392
بنظر من این موضوع به اعتقاد ادما بستگی داره! اگه اعتقاد داشته باشی میشه!
بدون نام سه شنبه 20 فروردین 1392
بنظر من این موضوع به اعتقاد ادما بستگی داره! اگه اعتاد داشته باشی میشه!
شهرام دبیری دوشنبه 7 اسفند 1391
به نام او همانطور که چشم زخم حق است . برای اینجانب ماجرایی اتفاق افتاد که به این خاصیت تخم مرغ یقین پیدا کردم به اینصورت که 3 درجه تب کودکم که 2روز ادامه داشت در عرض 1 دقیقه از بین رفت. لازم به توضیح کامل دارد. میتوانید توضیح رابا زدن ایمیل بخواهید. لازم به ذکر است چون این موارد بسیار نادر است هنوز به تجربه عموم نرسیده است.

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5-4

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5-4