آب ناطق نوری بر آتش تفرقه‌افکنان!

۱۳۹۵-۰۶-۳۰ سیاست

آب ناطق نوری بر آتش تفرقه‌افکنان!

به گزارش ۲۴ آنلاین، روزنامه آرمان‌ امروز نوشت:

ناطق نوری تکذیب کرد. کمتر سیاستمداری است که نداند شیخ نور میانه‌ای با حاشیه‌سازی و ورود به موضوعات چالشی ندارد، بلکه ترجیح می‌دهد بیش از هر موضوعی، آنچه در نظر دارد را در عملکرد خود هویدا کند. عضو جامعه روحانیت مبارز که دیر زمانی است در جلسات این تشکل حضور پیدا نمی‌کند، در زمره بزرگان میانه رو تعریف می‌شود که واهمه‌ای از بیان دیدگاه‌های خود به صورت شفاف و علنی ندارد و شاید همین ویژگی باشد که هر از چند گاهی مورد هجمه دلواپسان قرار می‌گیرد. چندی پیش بود که برخی رسانه‌ها به نقل از ناطق نوری چنین نوشتند:«کاندیداتوری تنهای روحانی برای انتخابات آینده ریسک است و با نظر بزرگان در یافتن گزینه‌های دیگر فعال باشید.» این موضوع سبب تعجب شد، چرا که ناطق نوری نه تنها از سال ۹۲ تا به امروز سخنی بر زبان نیاورده که نشان‌دهنده نارضایتی او از عملکرد روحانی باشد، بلکه همواره هر آنچه برای حل مشکلات به ذهنش خطور می‌کرد و می‌کند با روحانی در میان گذاشته و می‌گذارد. آنچه به نقل از ناطق نوری منتشر شد، چنان با مواضع او فاصله داشت که حجت‌الاسلام یونسی معاون رئیس‌جمهور در واکنش به اظهارات منتشر شده اظهار داشت:«نمی‌دانم چرا آقای ناطق‌نوری چنین حرفی زده، بهتر است ایشان در این باره خودشان توضیح بدهند. من نظری درباره اظهارات آقای ناطق‌نوری نمی‌دهم و خود ایشان باید نظر دهند.» یا عبدا… ناصری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم اظهار داشت:«دلیل این صحبت آقای ناطق نوری را باید از خود ایشان شنید، اما قطعا اصلاح‌طلبان نظر واحدی درباره حمایت از نامزدی آقای روحانی در انتخابات آینده دارند و حتما اصلاح‌طلبان نامزدی غیر از آقای روحانی معرفی نخواهند کرد و آقای روحانی نیز در انتخابات آینده حضور خواهند یافت.» و بالاخره روز دوشنبه بود که ناطق نوری شایعه عبور از روحانی را تکذیب کرد.

 روحانی در صحنه خواهد ماند

ناطق نوری درحاشیه جشن بزرگ عید غدیر خم جمعیت هلال احمر عملکرد حسن روحانی در ۳ سال گذشته را موفق دانست و تاکید کرد: من گزینه‌ای به جز او برای انتخابات سال ۹۶ در ذهنم نیست. وی با اشاره به مباحثی که بعد از دیدار اخیرا جمعی از جبهه اعتدالگرایان با وی مطرح شد و بنا بر روایت‌های مطرح شده از سوی افرادی از این جبهه، ناطق گفته بود که به جز روحانی به دنبال گزینه دیگری هم باشید، اظهار داشت: یک جمله‌ای از من نقل شد و تحلیل‌هایی به آن خورد و موافق و مخالف درباره آن حرف زدند. این جعل و ساختگی است و من رسما تکذیب می‌کنم. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: یک گروهی پیش من آمدند و بعد از آن جلسه از من نقل شد که به آنها گفتم به غیر از روحانی بروید گزینه‌های دیگری را هم دنبال کنید. این حرف بی‌ربطی است. این گروهی که پیش من آمدند نظر دیگری داشتند. من به آنها گفتم از اینجا که بیرون می‌روید، این حرفتان را دیگر تکرار نکنید. به آنها گفتم اگر شما خودتان را طرفدار روحانی می‌دانید، باید از ایشان حمایت کنید. ناطق تاکید کرد: من هم به آقای روحانی نظر موافق دارم، هم دوست من است و هم ایشان را موفق می‌دانم. ان شاءا… هم در صحنه است و خواهد بود و من گزینه‌ دیگری غیر از او برای انتخابات سال ۹۶ در ذهنم نیست. البته او انتقادات دیگری هم داشت که در حوزه روابط بین‌الملل بود. ناطق نوری گفت: اگر امروز در سوریه در حال جنگ هستیم و کمک، هدایت و مشاوره می‌دهیم و بچه‌هایمان آنجا شهید می‌شوند، نگوییم که چرا ما به سوریه برویم و جوانانمان آنجا شهید شوند و چرا پول‌ها را خودمان خرج نکنیم که گرفتار هستیم. او با اشاره به اعتراض برخی نسبت به حضور ایران در سوریه و لبنان گفت: برخی عنوان می‌کنند چرا به لبنان و فلسطین برویم، اما اگر یک مقدار تفکر وجود داشته باشد و آزاد فکر کنیم و بدون تعصب بیندیشیم دلیل آن را می‌فهمیم. ناطق نوری با بیان این که من آدم متعصبی نیستم و آزاد حرف می‌زنم و خسارتش را هم می‌دهم، افزود: انسان باید فکر کند که اگر دزدی نقشه حمله به خانه و نوامیس مان را دارد، آیا باید منتظر بمانیم که او از دیوار خانه بالا برود و در خانه در انتظار دفاع از خود باشیم یا باید تا زمانی که به خانه نرسیده جلو او را بگیریم؟

 هدف اصلی دلواپسان چیست؟

زمانی که خبر کذب عبور ناطق نوری از روحانی منتشر شد، دلواپسان از شادی در پوست خود نمی‌گنجیدند و شادمانه از کاهش حامیان رئیس‌جمهور برای خود داستان‌ها ساختند. قدیری ابیانه از فعالان سیاسی اصولگرا در همایش «خسارت محض» اظهار داشت: «من شنیدم آقای ناطق نوری به آقای روحانی انتقاد کرده و روحانی گفته هم تندروها را مشغول می‌کنم و هم به جهان نشان می‌دهم رئیس‌جمهور مستقل است! من امیدی به اصلاح روحانی ندارم و تنها راهی که داریم این است که در سال ۹۶ بر خلاف خواست رئیس سازمان سیا رای دهیم.» همین اظهارات نشان داد که دلواپسان از انتخابات ۹۶ واهمه دارند و سعی می‌کنند با القای رویگردانی یاران روحانی از او در راستای کاهش آرا بکوشند. اتحاد مثلث‌هاشمی، روحانی و ناطق نوری کابوس هر شب دلواپسان است و می‌دانند در سال ۹۶ هم باید سر در گریبان فرو برند تا فضای اعتدالی که درسال ۹۲ شکل گرفت، تا سال ۱۴۰۰ در کشور تثبیت شود که این به معنای خداحافظی دلواپسان با قدرت است!

 در نهایت…

مدتی است که جامعه روحانیت مبارز اصرار به حضور‌هاشمی و ناطق نوری در جلسات این تشکل دارند، بنابراین می‌توان چنین گمانه زنی کرد که جامعه روحانیت در انتخابات ۹۶ از روحانی حمایت خواهد کرد؛ چراکه اگر چنین نبود، اصرار فراوان برای حضور چند عضو قدیمی که همگی حامی روحانی هستند در جلسات نداشتند. از سویی روحانی هم عضو ارشد جامعه روحانیت است که فرصت زیادی به سبب حضور در ریاست‌جمهوری برای حضور در جلسات این تشکل ندارد، اما از او هم برای حضور درجلسات دعوت می‌شود. از هم‌اکنون باید گزینه مورد حمایت یک بال جامعتین را روحانی دانست.

(Visited 405 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۰۶-۳۰ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.logo-samandehi