خبر خوش وزیر جوان درباره اشتغال/ باید مدل مصرف حجمی اینترنت را خاتمه دهیم

۱۳۹۶-۰۶-۰۱ دنیای فناوری

خبر خوش وزیر جوان درباره اشتغال/ باید مدل مصرف حجمی اینترنت را خاتمه دهیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تاکید برنامه ششم توسعه برای ایجاد۹۵۰ هزار شغل درسال اشاره کرد و گفت: سالی ۱۰۰ هزار شغل باید در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد شود که با برنامه ریزی محقق خواهد شد.

«محمدجواد آذری جهرمی» روز چهارشنبه درحاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: تلاش می شود اشتغال مد نظر در این بخش با تدوین برنامه محقق شود.
عضو هیات دولت دوازدهم افزود: حجم بهره‌وری در این زمینه ۲.۵ درصد در نظر گرفته شده که ۱۸ درصد آن مربوط به حوزه فناوری و اطلاعات است و زیر بخش مخابرات نیز باید رشد ۱۹.۴ درصدی در حوزه ارزش افزوده داشته باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود حجم بازار مخابرات تا پایان برنامه ششم توسعه ۲.۵ برابر و حجم فناوری اطلاعات هم ۵ برابر شود.
آذری جهرمی گفت: اکنون کل ارزش بازار ۳۶ هزار میلیارد تومان است که با این ضرایب قرار است رشد کند و باید برای آن برنامه ریزی کرد.
آذری‌جهرمی درباره کاهش تعرفه‌‌ها گفت: بیشتر از بحث کاهش، بحث مدل استفاده مطرح است و ما باید مدل حجمی را خاتمه دهیم.
به گزارش ایرنا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نطق دفاع از برنامه های خود در مجلس شورای اسلامی گفته بود، درصد اشتغال بخش فناوری اطلاعات به کل اشتغال کشورهای درحال توسعه ۱.۸۷صدم درصد به صورت طبیعی است و براساس آمار مرکز آمار ایران، این شاخص در کشورمان تا سال ۱۳۹۴دو دهم درصد بوده است.
آذری جهرمی مجموع شغل های ایجاد شده در بخش فناوری اطلاعات به استثنای مخابرات را تا سال ۱۳۹۴ به میزان پنجاه هزار شغل اعلام کرده و گفته بود: تنها در سال ۱۳۹۵ براثر انجام فعالیت های توسعه ای و با وجود همه مشکلات و موانع موجود بیش از یکصد هزار شغل ایجاد شده است.
وی گفته بود: ظرفیت داریم تا ۱.۵ درصد اشتغال این حوزه را توسعه دهیم و این فرصت است برای ما و قرار است سالی یکصد هزار شغل در این بخش ایجاد شود، هرچند مسئولیتی در ایجاد اشتغال نداریم وباید زیرساخت آن را فراهم کنیم.
وی به انتظار رئیس جمهوری برای ایجاد سالیانه ۳۰۰ هزار شغل در این بخش اشاره کرد و گفت: تحقق این امربرنامه ریزی مضاعفی می طلبد.
وی افزود: بسیاری از جوانان فرهیخته ما در شرکت های خارجی مانند گوگل کار می کنند که اگر فضای کسب و کار داخلی برای آنها فراهم شود، برخواهند گشت، کمااینکه اکنون با مهاجرت معکوس در حوزه فناوری اطلاعات مواجه هستیم.
اذری جهرمی با بیان اینکه برنامه ما توسعه اشتغال و اقتصاد دیجیتال است، گفت: زیربناهایی آماده شده ، اما به دلیل نبود شاخص های فناوری آمار نامربوط در این زمینه داده نشده است.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه گذشته با ۱۵۲رای موافق،۱۲۰رای مخالف،هفت رای ممتنع و ۹ رای باطله از ۲۸۸نماینده حاضر، محمد جواد آذری جهرمی را به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم انتخاب کردند.

منبع: ایرنا

(Visited 31 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۶-۰۱ دنیای فناوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.