حجتی: جهت گیری دولت به جای واردات روغن خام، واردات دانه های روغنی است

۱۳۹۶-۰۶-۰۱ اقتصاد

حجتی: جهت گیری دولت به جای واردات روغن خام، واردات دانه های روغنی است

وزیر جهاد کشاورزی گفت:جهت گیری دولت به جای واردات روغن خام که در داخل تصفیه شود، واردات دانه های روغنی است که بتواند ارزش افزوده هم ایجاد کند و کنجاله آن هم در صنعت دام و طیور مصرف شود.

‘محمود حجتی’ روز چهارشنبه در حاشیه نشست دولت دوازدهم در جمع خبرنگاران گفت:نخستین دستور کار در هیات دولت، کارهای جاری درباره مسائلی است که پیش می آید.
وی اظهار داشت: در نشست امروز درباره حوادث غیر مترقبه بیماری های صنعت مرغداری و دام بحث شد.
وزیرجهادکشاورزی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره تعطیلی کارخانه های روغن گفت: کارخانه ای نه تعطیل شده و نه در معرض تعطیلی است.
حجتی افزود: میزان مشخصی روغن نیاز داریم که حدود ۱.۴ میلیون تن می شود و امیدواریم سالانه این میزان کاهش یابد .
وی در ادامه افزود: هم اکنون ظرفیت صنعت روغن کشی و تصفیه روغن چند برابر نیاز کشور است. سرمایه گذاران می توانند به این سمت بروند و فرایند را انجام دهند. بر این اساس می توانیم صادرات روغن تصفیه شده هم داشته باشیم. شنیده های شما ممکن است درباره کارخانه هایی باشد که با تمام ظرفیت کار نمی کنند.
وزیر جهادکشاورزی درباره تخلفاتی که روزهای اخیر در زمینه خرید گندم پیش آمده است،گفت: چندی پیش یکی از کشاورزان می خواست ماسه تحویل مرکز خرید تضمینی گندم بدهد که مرکز خرید تحویل نگرفته بود.
به گفته حجتی ، در یکی از شهرهای استان فارس می خواستند جریانی راه بیاندازند، ظاهرا گندم را جای دیگری برده بودند و آلوده کرده بودند که صورت جلسه کردیم گندمها را بوجاری کنند و سپس تحویل دهند.
به گزارش ایرنا، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در ۲۱ مرداد ماه امسال گفت: از آغاز فصل برداشت تاکنون بیش از ۸ میلیون و ۵۰۰ هزارتن گندم به ارزش ۱۱۰ هزار میلیارد ریال از ۳۱ استان کشور خریداری شده است.
یزدان سیف درباره وضعیت خرید دانه های روغنی گفت: از آغاز فصل برداشت تاکنون بیش از ۱۹۰ هزارتن انواع دانه های روغنی شامل کلزا، گلرنگ و آفتابگردان از ۳۱ استان کشور خریداری شده است.
وی اظهار داشت: این میزان خرید انواع دانه های روغنی به ارزش بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد ریال بوده که تمامی مطالبات کشاورزان پرداخت شده است و دولت بدهی به این گروه از کشاورزان ندارد.
این مقام مسئول گفت: از این میزان خرید ۱۸۰ هزارتن کلزا، نزدیک ۹ هزارتن گلرنگ و یک هزارتن آفتابگردان انجام شده است.
به گفته وی، در این مدت گلستان با بیش از ۵۰ هزار و ۲۲۵ تن، مازندران ۱۹ هزار و ۵۰۰ تن، خوزستان ۱۸ هزار و ۹۵۰ تن و اردبیل ۱۵ هزار تن رتبه اول تا چهارم خرید کلزا را کسب کردند.

منبع: ایرنا

(Visited 22 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۶-۰۱ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.