جمهوریخواهان از رییس‌جمهور نا امید شدند/ سلامت روانی ترامپ، زیر سوال

۱۳۹۶-۰۵-۳۱ سیاست

جمهوریخواهان از رییس‌جمهور نا امید شدند/ سلامت روانی ترامپ، زیر سوال

طرح الزام دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا، به معاینه کامل را که وضعیت روحی و روانی او را هم شامل می‌شود خانم زو لوفگرن، نماینده کالیفرنیا، در مجلس نمایندگان ارایه کرده است.

هدف از این طرح حصول اطمینان از سلامت و ثبات روانی دونالد ترامپ عنوان شده است. در طرح آمده است که در صورت اثبات عدم تعادل روانی و روحی در ترامپ، مایک پنس، معاون رییس‌جمهور و سایر اعضای کابینه باید او را برکنار کنند. به گفته خانم لوفگرن مبنای این طرح اصل ۲۵ قانون اساسی امریکا است که چنین گامی را از سوی معاون رییس‌جمهور در شرایط مشخص مجاز می‌کند.
در طرف مقابل برخی جمهوریخواهان نیز به‌شدت نگران این موضوع شده‌اند. پس از موضع دونالد ترامپ در خصوص نئونازیست‌ها این نگرانی و تردید در خصوص صلاحیت ترامپ برای ادامه ریاست‌جمهوری در میان جمهوریخواهان نیز به وجود آمده است و این موضوع از نظر ثبات اخلاقی وی را زیر سوال برده است.
پس از اینکه تعدادی از سناتورهای حزب جمهوریخواه که به نوعی حامیان ترامپ محسوب می‌شدند اعتراضات شدیدی را علیه ترامپ انجام دادند، شماری دیگر از جمهوریخواهان پرنفوذ نیز ابراز نگرانی شدیدی در مورد وضعیت ریاست‌جمهوری ترامپ انجام دادند. ٢۵سیاستمدار جمهوریخواه، مقامات حزبی، مشاوران و کمک‌کنندگان و حامیان حزب در گفت‌وگو با خبرنگار آسوشیتدپرس در مورد این موضوع ابراز نگرانی کردند که آیا ترامپ دارای نظم و توانایی برای مدیریت موفق کاخ سفید است.
اریک کانتور، رییس اکثریت سابق مجلس نمایندگان از ویرجینیا گفت: جمهوریخواهان در این هفته به این نکته اشاره کردند که اداره ترامپ درخصوص اعتراضات شارلوتسویل فراتر از یک سهل‌انگاری ساده بود. وی افزود: این موضوع نقطه عطفی بود که جمهوریخواهان به این محدوده نزدیک شوند چرا که تا قبل از این نمی‌توانستند در این خصوص سخن بگویند.
چیپ لیک یکی از کارگزاران حزب جمهوریخواه در جورجیا نیز گفت که در انتخابات به ترامپ رای نداده بود نیز در خصوص چشم‌انداز و آینده ترامپ گفت که او نمی‌تواند دوره ریاست‌جمهوری خود را به پایان برساند. وی تاکید کرد که این سناریویی نیست که بتواند در یک دوره چهارساله دوام بیاورد.
بسیاری در حال حاضر معتقدند که اتفاق و نوع موضع‌گیری ترامپ در شارلوتسویل ویرجینیا برای ریاست‌جمهوری ترامپ برخلاف دیگر بحران‌هایی است که خود ایجاد کرده است و این اتفاق را می‌توان نقطه عطفی در ریاست‌جمهوری ترامپ دانست. رهبران کسب و کار در شوراهای کاخ سفید که پیش‌تر با ترامپ مشتاقانه همکاری می‌کردند از سمت‌های خود کناره‌گیری کردند. دلیل آنها هم موضع خنثی و حتی حمایتی ترامپ در برابر نئونازیست‌ها بود. او تاکید کرد که در میان دو گروه افراد خوبی حضور داشتند و خشونت از سمت دو گروه بوده است. سخنانی که تبدیل به گناه نابخشودنی ترامپ شد. همین اتفاق نیز باعث شد که برخی جمهوریخواهان نیز مصاحبه کنند و اقدامات ترامپ را به نوعی محکوم کنند و حمایت خود را از او بردارند. ولی با این وجود برخی ابراز امیدواری کردند، تغییرات در نزدیکان ترامپ، موجب می‌شود به دستور کاری که باید آن را به انجام برساند کمک کند.
ولی با این وجود، اظهارات تند و تیز بعضی از جمهوریخواهان شرایط را وارد مرحله جدیدی کرده است. تاکنون حزب تا حد زیادی سعی می‌کرد حمایت خود را از ترامپ حفظ کند و حتی منتقدان او سعی در لفافه صحبت کردن علیه ترامپ داشتند و طرفداران معتقد بودند که ترامپ را می‌توان در مسیر درستی برای رسیدن به اهداف بلندمدت جمهوریخواهان رساند. اما حالا بسیاری از آنها به‌شدت ناامید شده‌اند.
سناتور باب کروکر، رییس کمیته روابط خارجی سنا در گفت‌وگویی رسما اعلام کرد، تظاهرات اخیر مشخص کرد که رییس‌جمهور هنوز نمی‌تواند ثبات یا برخی از صلاحیت‌ها را از خود نشان دهد که برای مقابله با بحران‌ها نیاز دارد. باب کروکر این اظهارنظر را پس از آن انجام داد که دونالد ترامپ در نشست خبری خود یک بار دیگر همگان را ناامید کرد. با این حال کماکان برخی در درون حزب با افتخار با دونالد ترامپ مخالفت می‌کنند، اما برخی دیگر نیز هرچند منتقد هستند ولی محتاطانه در خصوص رییس‌جمهور سخن می‌گویند ولی شرایط به سرعت علیه دونالد ترامپ در حرکت است.
کلارنس مینگو، از جمهوریخواهان اهل اوهایو می‌گوید: من هرگز کسی نبودم که متقاعد شوم رییس‌جمهور شخصیتی برای رهبری این ملت داشته باشد، اما توقع داشتم که رییس‌جمهور در مورد مسائل بحرانی به خوبی موضع بگیرد. اما او اکنون ناتوان در انجام کارهای درست در موضوعات اساسی است. سناتور ویتنی وسترفیلد، سناتور ایالتی کنتاکی پس از اعتراضات شارلوتسویل می‌گوید: اشتباه ترامپ بیش از یک گاف است. وی افزود: من نگران آن هستم که او به چیزی که می‌گوید باور داشته باشد. گفتنی است، بسیاری از جمهوریخواهان مستقل قصد نداشتند به دونالد ترامپ رای دهند به خصوص پس از انتشار ویدیویی که مربوط به اظهارات سخیف جنسی او بود بسیاری نگاه بدی نسبت به وی داشتند. اما در نهایت متقاعد شدند که به او رای بدهند یا حتی حمایت کنند. اما شرایط به نحوی رقم خورده است که هرگونه حمایت از ترامپ را غیر قابل توجیه کرده است. در طول هفت ماه گذشته جمهوریخواهان تلاش فراوانی برای هماهنگی هرچه بیشتر با ترامپ انجام دادند تا او را بتوانند با واقعیت‌های سیاسی آشنا کنند. اما رییس‌جمهور همچنان علاقه‌مند است طیف اصلی حامیان خود یعنی راست‌های افراطی را حفظ کند هرچند نظرسنجی‌های اخیر این طیف از مردم نیز جایگاه رییس‌جمهور متزلزل شده است. مایک مورفی، استراتژیست جانباز جمهوریخواه که اخیرا سعی در کمک به جب بوش برای رسیدن به ریاست‌جمهوری داشت نیز می‌گوید: خوش‌بینی اولیه برخی جمهوریخواهان در مورد توانایی استفاده از ریاست‌جمهوری ترامپ برای آنها از بین رفته است. اما این شرایط بیشتر به سمت خستگی عمیق و ناامیدی بیشتر از دونالد ترامپ سوق پیدا می‌کند.

(Visited 31 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۵-۳۱ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.