مصاحبه با عضو اصولگرای شورای شهر چهارم درباره شفافیت قراردادهای شهرداری با سپاه

۱۳۹۶-۰۵-۳۱ جامعه

مصاحبه با عضو اصولگرای شورای شهر چهارم درباره شفافیت قراردادهای شهرداری با سپاه

روزنامه شرق با اقبال شاکری عضو اصولگرای شورای شهر چهارم در باره قراردادهای شهرداری تهران با سپاه پاسداران مصاحبه کرده است.

بخشهایی از مصاحبه را می خوانید:

 توانایی مالی و اجرائی بالای سپاه انحصار و فضای عدم رقابت را در شهرداری ایجاد کرده است؟
به نظر شما چرا وزارت نفت با توتال قرارداد منعقد می‌کند؛ علت این است که در این شرایط این شرکت را در این سطح می‌داند. چرا پروژه‌های بزرگ را به مپنا می‌دهند، علت این است که این شرکت‌های بزرگ هستند که می‌توانند ریسک‌های کار را قبول کنند.
‌این حرفتان را قبول دارم اما می‌توان این‌گونه هم گفت که این امتیاز در ضعف و عدم دسترسی دیگران اتفاق می‌افتد! چراکه زیرمجموعه‌های سپاه هم با همان اعتبار جلوتر از بقیه،  پروژه‌ها را می‌گیرند.شرکت‌های بزرگ در کشور در زمینه عمرانی کم داریم.
‌همه زیرمجموعه‌های سپاه هم از ابتدا در حوزه‌های عمرانی و اجرائی نبوده‌اند و در این سال‌ها رشد کرده‌اند، می‌توان این فرصت را به شرکت‌های دیگر هم داد
این شرکت‌ها از اول بزرگ بوده‌اند و در جریان دفاع مقدس و بعد از آن کارهای بزرگی داشته‌اند. البته من قبول دارم که باید شرکت‌هایی مثل زیرمجموعه‌های قرارگاه بزرگ شوند.
‌حالا می‌شود پرسید که چرا درباره این قراردادها شفافیت و اطلاعاتی نداریم و حتی اعضای شورای شهر هم دسترسی به این اطلاعات ندارند؟
شما مگر حساب بانکی‌تان را به کسی نشان می‌دهید؛ در هر قراردادی بندی جداگانه درباره محرمانه‌بودن قرارداد وجود دارد و نباید اطلاعات پروژه را بیرون آورد.
‌اعضای شورا هم نمی‌توانند دسترسی داشته باشند؟
به شورای شهر و سازمان بازرسی باید بدهند و مانعی نیست.
‌قبول دارید که این روند اتفاق نیفتاده است؟
قبول ندارم چون هر وقت خواسته‌ایم اطلاعات را داده‌اند.
‌آقای سرخو بارها اعلام کرده‌اند که اطلاعات خط ٧ را نداده‌اند!
حتما زمان برده است. نمایندگان می‌توانند با حفظ محرمانگی اقدام کنند و مانعی نیست اما برخی مواقع نحوه ورود به مسئله مشکل ایجاد می‌کند.
‌در مورد پروژه پل صدر چطور؟
برخی موارد حساسیت دارد یا مشمول مرور زمان می‌شوند و دیر و زود می‌شود.
‌شما می‌دانید تفاهم‌نامه ٢٠ هزارمیلیاردی شهرداری تهران و سپاه برای پروژه‌های عمرانی بعد از سه سال اجرائی شد یا نه؟ و شامل چه مواردی شد؟
بله استفاده شده است، اما نمی‌توانم دقیق بگویم و باید سؤال کنم اما می‌دانم پروژه‌ها بر اساس همان تفاهم‌نامه واگذار می‌شوند و یک برنامه سرمایه‌گذاری مشترک یا تفاهم‌نامه تهاتر است. یعنی قرارگاه خاتم‌الانبیا امکانات خود را بیاورد و پروژه را اجرا کند و شهرداری تهران هم از تهاترهای خود آن را بپردازد. مثلا در مترو اگر این کار را نمی‌کردند این دو خط اجرائی نمی‌شد.
‌پس خط‌های ۶ و ٧ که در دوران بی‌پولی شهرداری تهران اجرا شد، این‌طور تأمین مالی و اجرا شد؟
همه بخش‌ها که نه اما بخش زیادی را قرارگاه اجرا کرد. البته بعید می‌دانم به نصف همین سقف مالی رسیده باشد. بیشتر همین پروژه‌های بزرگ مثل مترو بوده است.
‌خب، هرچقدر پروژه بزرگ‌تر باشد تهاتر آن هم سنگین‌تر است، شهرداری  بعد از شهرآفتاب و شهروند دارایی بزرگی ندارد که تهاتر کند؟

بالاخره در تهاتر با پرداخت فرق هست. دو حالت هم بیشتر ندارد یا املاک و اموال است  یا پروژه!

 

(Visited 25 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۵-۳۱ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.